Finančné trhy tento týždeň

Minulý týždeň finančné trhy zažili zvýšenú volatilitu, ktorú zvýšilo napätie na Blízkom východe a dočasný štrajk v prístavoch. Avšak silnejšia než očakávaná správa o zamestnanosti v USA nakoniec prispela k pozitívnemu záveru týždňa. Tento týždeň prinesie viaceré dôležité údaje, vrátane inflácie (CPI) a zverejnenia zápisnice zo septembrového zasadnutia Federálneho rezervného systému (Fed). Ako je už zvykom, najväčšie investičné domy sveta ako, JPMorgan Chase, Wells Fargo a BlackRock odštartujú výsledkovú sezónu za tretí štvrťrok, čím poskytnú investorom prvé náznaky o stave korporátnej Ameriky v tomto náročnom ekonomickom prostredí.

USA: Inflácia a dáta z trhu práce budú v centre pozornosti

Najdôležitejším ekonomickým ukazovateľom z USA tento týždeň bude zverejnenie septembrových dát o inflácii (CPI), ktorá má zásadný vplyv na rozhodnutia americkej centrálnej banky o menovej politike. Očakáva sa, že medziročná inflácia spomalí na 2,3 %, čo by znamenalo pokračovanie trendu smerom k cieľovej hodnote Fedu, ktorá je 2 %. Ak by však došlo k vyššiemu nárastu inflácie, trhy by sa mohli obávať spomalenia procesu znižovania úrokových sadzieb. Naopak, nižší nárast by podporil sentiment, že Fed bude pokračovať v miernom uvoľňovaní svojej politiky.

https://datawrapper.dwcdn.net/dKRfd/4

Okrem toho sa očakáva zverejnenie zápisnice zo septembrového zasadnutia Fedu, ktorá poskytne hlbší pohľad na diskusie a rozhodnutia členov centrálnej banky. Trh bude pozorne sledovať, či zápisnica naznačí ďalší vývoj v oblasti úrokových sadzieb. Očakáva sa, že Fed tento rok ešte zníži sadzby, ale záležať bude na prichádzajúcich ekonomických údajoch.

Vo štvrtok nás čaká aj ďalší kľúčový údaj, nároky v nezamestnanosti, kde sa očakáva nárast na 229 tisíc žiadostí oproti predchádzajúcim 225 tisícom. Tento ukazovateľ môže poskytnúť viac svetla do zdravia amerického pracovného trhu. Piatok bude tiež dôležité sledovať, index výrobných cien (PPI), ktorý sleduje zmeny cien, za ktoré výrobcovia predávajú svoje tovary a služby. Očakáva sa, že mesačná zmena PPI za september vzrastie o 0,1 %, čo by signalizovalo mierny nárast nákladov vo výrobnom sektore. Tento rast je nižší než 0,2 % zaznamenaných v predchádzajúcom mesiaci.

Európa: Zápisnice ECB a vývoj HDP Spojeného kráľovstva

V Európe sa finančné trhy budú odvíjať predovšetkým z údajov zo zverejnenia zápisnice zo zasadnutia Európskej centrálnej banky (ECB). Tá poskytne dôležité informácie o budúcnosti menovej politiky v eurozóne. Po dvoch zníženiach sadzieb v tomto roku analytici očakávajú ďalšie zníženie v októbri, najmä po tom, čo inflácia v septembri ochladila viac, než sa očakávalo.

V Spojenom kráľovstve bude v centre pozornosti HDP za august. Po stagnácii v predchádzajúcom mesiaci sa očakáva, že výsledky ukážu mierny nárast, no pokračujúci pokles dynamiky rastu by mohol vytvárať tlak na Bank of England, aby urýchlila cyklus uvoľňovania menovej politiky. Slabší rast by tak mohol signalizovať zmenu stratégie centrálnej banky v nadchádzajúcich mesiacoch.

Ázia a Pacifik: Rozhodnutie novozélandskej centrálnej banky a úverové stimuly v Číne

V regióne Ázie a Tichomoria bude tento týždeň stredobodom pozornosti rozhodnutie novozélandskej centrálnej banky (RBNZ) o úrokových sadzbách. Očakáva sa zníženie základnej úrokovej sadzby z 5,25 % na 4,75 %. Novozélandská ekonomika čelí zhoršujúcemu sa výhľadu, a centrálna banka tak reaguje znížením úrokových sadzieb s cieľom podporiť oživenie hospodárstva. Zníženie sadzieb by však mohlo signalizovať aj ďalšie zhoršovanie ekonomických podmienok v krajine.

V Číne budú zverejnené údaje o nových úveroch a objeme peňazí v obehu. Po sérii stimulačných opatrení zo strany centrálnej banky sa očakáva nárast úverov, čo by malo podporiť pokračujúce oživenie čínskeho trhu. Očakáva sa nárast na 1,09 bilióna juanov z predchádzajúcich 900 miliárd Stabilný rast úverov by bol pozitívnym signálom pre investorov, ktorí sledujú vývoj na čínskom akciovom trhu a jeho vplyv na globálnu ekonomiku.

Kvartálna sezóna

Banky odštartujú výsledkovú sezónu za tretí štvrťrok, ešte pred tým však v utorok zverejní svoje výsledky PepsiCo, globálny líder v nápojovom segmente. Spoločnosť čelí výzvam spojeným s infláciou a rastom výrobných nákladov. Vo štvrtok budú reportovať výsledky spoločnosti Delta Air Lines a Domino’s Pizza, pričom kým prvej menovanej sa v tomto roku na akciovom trhu darí, jeden z najhodnotnejších amerických reťazcov s rýchlym občerstvením zažíva jeden z najväčších prepadov vo svojej histórii.

Piatok prinesie kľúčové správy z amerického bankového sektora, kde budú zverejnené výsledky spoločností ako JPMorgan, Wells Fargo a investičného giganta BlackRock. Štvrtok bude dôležitý pre fanúšikov Tesly, keďže CEO Elon Musk v Los Angeles predstaví detaily nového projektu Robotaxi. Akcie Tesly, ktoré tento rok zaznamenali výrazné výkyvy, sa postupne zotavujú.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Earnings Whispers

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokPorazia rozvojové trhy S&P 500? Čína ako kľúčový faktor
Ďalší článokTesla vs. Uber: Kto vyhrá boj menom robotaxi?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno