Finančné trhy tento týždeň
Posledný augustový týždeň prinesie množstvo dôležitých ekonomických a korporátnych údajov. Akciové trhy, ktoré sa odrazili od augustových miním, sú teraz len krôčik od rekordných úrovní. S&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones zaznamenali viac ako 1 % rast za minulý týždeň. Investori sú však zvedaví, či tento pozitívny trend bude pokračovať, najmä v kontexte očakávaných výsledkov spoločnosti Nvidia a ďalších technologických gigantov.
Týždeň prináša na finančné trhy dôležité makroekonomické údaje, ktoré môžu ovplyvniť rozhodovanie centrálnych bánk a tým aj vývoj na akciových trhoch. Sledovanie kľúčových ukazovateľov inflácie, HDP a spotrebiteľskej dôvery bude nevyhnutné pre odhad ďalšieho vývoja trhov. Poďme sa teda pozrieť čo nás čaká.
USA: Fed sa pripravuje na znižovanie sadzieb
Piatkové vyjadrenia predsedu FEDu Jerome Powella priniesli investorom jasné posolstvo, znižovanie úrokových sadzieb sa blíži. Powell zdôraznil, že tempo a načasovanie týchto znížení bude závisieť od prichádzajúcich údajov. Trh už očakáva, že do konca roka 2024 dôjde k trom zníženiam o 0,25 %, pričom veľkou otázkou zostáva, či centrálna banka pristúpi k väčšiemu zníženiu o 0,50 %.
Najdôležitejšie v rámci týždňa však bude sledovanie údajov indexu osobných výdavkov (PCE Price Index), ktorý je kľúčovým ukazovateľom inflácie pre FED. Očakáva sa, že tento index medziročne klesne na 2,5 %, čo by mohlo posilniť očakávania začiatku cyklu znižovania úrokových sadzieb už v septembri. Ďalším dôležitým údajom HDP za druhý kvartál. Predbežné údaje naznačili, že rast ekonomiky zrýchlil na 2,8 %, čo naznačuje, že americká ekonomika môže dosiahnuť tzv. „soft landing“ počas cyklu zvyšovania sadzieb v posledných dvoch rokoch.
Európa: Zameranie na infláciu a nezamestnanosť
V Európe bude tento týždeň stredobodom pozornosti predbežný odhad inflácie v eurozóne za august. Po stále vysokej inflácii v júli bude tento údaj kľúčový pre Európsku centrálnu banku (ECB) pri rozhodovaní o ďalších krokoch v menovej politike. Očakáva sa, že inflácia sa v auguste zníži na 2,2 %, čo by mohlo posilniť očakávania ďalších znižovaní úrokových sadzieb zo strany ECB. Spolu s eurozónou zverejnia svoje údaje o inflácii aj kľúčové ekonomiky ako Nemecko, Taliansko a Francúzsko.
Nemecko zverejní aj finálne údaje o HDP za druhý kvartál, kde sa očakáva potvrdenie mierneho poklesu o 0,1 %. Medzitým Francúzsko očakáva rast HDP o 0,3 % za rovnaké obdobie, pričom Bank of France naznačila, že Parížska olympiáda by mohla pridať 0,25 % k rastu v treťom štvrťroku. Ďalším kľúčovým ukazovateľom bude počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v Nemecku.
Ázia a Pacifik: Vývoj CPI v Austrálii a japonská inflácia
V Ázii bude tento týždeň hlavnou témou zverejnenie augustových údajov o PMI (index nákupných manažérov) v Číne, ktoré naznačia stav tamojšieho hospodárstva. Čínska ekonomika čelí zmiešaným údajom, pričom výrobná aktivita klesá už tretí mesiac po sebe. Vývoz sa v júli spomalil na 7 % z 8,6 % v predchádzajúcom mesiaci, čo vyvoláva obavy z možného spomalenia rastu.
V Austrálii sa očakávajú údaje o inflácii za júl, kde sa predpokladá pokles na 3,6 %. Japonsko tiež zverejní údaje o jadrovej inflácii za júl, kde sa očakáva stabilita na úrovni 2,1 %. Bank of Japan nedávno prekvapila trhy zvýšením úrokových sadzieb, čo spôsobilo volatilitu na globálnych trhoch, a tieto údaje budú kľúčové pre ďalšie kroky japonskej centrálnej banky.
Kvartálna sezóna
Finančné trhy tento týždeň budú ovplyvňovať aj korporátne výsledky viacerých zaujímavých spoločností. Týždeň odštartuje PDD Holdings, prevádzkovateľ známej e-commerce platformy Temu, ktorý zažíva rýchly rast, aj napriek výzvam kvôli ekonomickému spomaleniu v Číne. Ďalšou zaujímavou spoločnosťou je SentinelOne, zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou. V stredu budú všetky oči uprené na miláčika Wall Street, Nvidiu, v súčasnosti druhú najhodnotnejšiu firmu na svete, podľa trhovej kapitalizácie. Wall Street predpokladá, že zisky spoločnosti vzrastú o 109 % medziročne a tržby stúpnu o 99 %. Výsledky budú tiež pozorne sledované kvôli možným oneskoreniam nového čipu Blackwell, ktorý je kľúčový pre ďalší rast spoločnosti.
Spolu s Nvidiou zverejní svoje výsledky aj CrowdStrike, ďalší významný hráč v kybernetickej bezpečnosti. Ten bol nedávno spoluzodpovedný za globálny výpadok IT systémov koncom júla. Rovnaký deň predostrie svoje kvartálne čísla aj Salesforce, ktorý po posledných výsledkoch zažil 17 % prepad akcii po tom, čo znížil očakávaný rast tržieb na tento rok.
Štvrtok prinesie výsledky spoločnosti Dell, ktorá na akciovom trhu za posledný rok zažíva úspešný príbeh (+95,9 %). Avšak v posledných mesiacoch sa Dell stretáva s intenzívnejšou konkurenciou, čo poslalo akcie firmy nadol o 18 %. Rovnako aj HP, ktorá zverejní svoje výsledky v stredu, sa bude snažiť presvedčiť investorov o svojej schopnosti prispôsobiť sa náročným trhovým podmienkam, najmä v segmente osobných počítačov.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.