Finančné trhy tento týždeň
Tento týždeň bude pre finančné trhy mimoriadne dynamický, plný dôležitých ekonomických údajov a udalostí, ktoré môžu ovplyvniť trhové očakávania a investičné rozhodnutia. Investori budú pozorne sledovať zverejnenie PMI indexov z USA a Európy, ktoré poskytnú predbežné informácie o výkonnosti sektorov výroby a služieb.
Dôležitými udalosťami budú tiež údaje o HDP z USA, ktoré poskytnú prehľad o ekonomickom raste, a PCE index, ktorý je kľúčovým ukazovateľom inflácie. S množstvom kľúčových údajov z Japonska, Číny a Kanady bude tento týždeň zaujímavý pre posúdenie globálneho ekonomického zdravia a budúcich trendov na finančných trhoch.
USA: HDP, PCE a indexy nákupných manažérov
Tento týždeň bude v USA bohatý na kľúčové ekonomické údaje, ktoré budú mať významný dopad na finančné trhy. Medzi najdôležitejšie údaje bude patriť HDP za druhý kvartál, kde sa očakáva rast o 1,9 %, čo je pokles oproti predchádzajúcim 2,6 %. Tento údaj bude kľúčový pre investorov, pretože poskytuje prehľad o celkovom hospodárskom raste. Okrem toho, PCE Index (Personal Consumption Expenditures), ktorý je preferovaným indikátorom inflácie pre FED, bude zverejnený v piatok. Tento index meria zmeny cien tovarov a služieb zakúpených spotrebiteľmi v Spojených štátoch. Predpokladá sa, že medzimesačne vzrastie o 0,2 %, čo signalizuje mierne zvyšovanie cien.
Taktiež budú reportované PMI indexy. Aktuálne údaje naznačujú, že predbežný PMI výroby je na úrovni 51,6 bodov, čo signalizuje miernu expanziu výrobného sektora, pričom sa očakávala rovnaká hodnota 51,6. Predbežný PMI služieb je na úrovni 54,5 bodov, čo poukazuje na zdravý rast sektora služieb, pričom očakávaná hodnota bola 55,3. Okrem toho bude zverejnený aj finálny index spotrebiteľskej dôvery, ktorý poskytuje konečné údaje o nálade spotrebiteľov. Očakáva sa, že finálny index spotrebiteľskej dôvery bude na úrovni 66,5 bodov, čo je mierny nárast oproti predchádzajúcej hodnote 65,5.
Európa: Makroekonomické indikátory a centrálne banky
V Európe bude tento týždeň pozornosť zameraná na rôzne PMI údaje a na vyhlásenia Európskej centrálnej banky. Nemecký Ifo Index podnikateľského prostredia je očakávaný s výsledkom 88,9 bodov, čo predstavuje mierne zlepšenie oproti predchádzajúcim 88,6. Tento index je kľúčovým ukazovateľom podnikateľskej dôvery v najväčšej ekonomike eurozóny. Okrem toho budú zverejnené údaje o predbežnom PMI pre rôzne sektory v Nemecku, Francúzsku a celej eurozóne. Napríklad, nemecký PMI vo výrobe sa očakáva s hodnotou 44,1 bodu, čo naznačuje kontrakciu v tomto sektore. Taktiež hlási predbežné PMI Veľká Británia.
Ázia a Pacifik: Dôležité údaje z Japonska a Číny
Finančné trhy v tomto týždni budú zameriavať pozornosť aj na údaje z Japonska a Číny. Očakáva sa, že japonská inflácia medziročne vzrastie o 2,2 %, čo je mierny nárast oproti predchádzajúcim 2,1 %. Tieto údaje môžu ovplyvniť rozhodnutia Bank of Japan. Japonsko, podobne ako Austrália, tiež zverejnia svoje PMI indexy.
Tento týždeň bude pre finančné trhy významný aj z pohľadu Číny, ktorá zverejní kľúčové ekonomické ukazovatele vrátane 1-ročnej základnej úrokovej sadzby, nastavenú na 3,45 %, a 5-ročnej základnej úrokovej sadzby na úrovni 3,85 %. Tieto sadzby, regulované Čínskou ľudovou bankou, ovplyvňujú náklady na krátkodobé a dlhodobé úvery, čo má priamy dopad na ekonomický rast a trh s nehnuteľnosťami. Ďalej, Čína zverejní aj index spotrebiteľskej dôvery a Leading Index, ktoré poskytujú dôležité informácie o spotrebiteľskom správaní a budúcom ekonomickom vývoji.
Kanada: Rozhodnutia o úrokových sadzbách
V Kanade bude kľúčovou udalosťou tento týždeň rozhodnutie Bank of Canada o úrokových sadzbách. Očakáva sa, že sadzby zostanú nezmenené na úrovni 4,50 %. Toto rozhodnutie bude sprevádzané monetárnou správou a následnou tlačovou konferenciou, ktoré poskytnú podrobnejší pohľad na hospodárske vyhliadky Kanady.
Kvartálna sezóna
Tento týždeň bude pre investorov na Wall Street obzvlášť zaujímavý, pretože mnohé významné spoločnosti z rôznych sektorov budú zverejňovať svoje kvartálne výsledky. V pondelok sa očakáva, aké čísla prednesie SAP. V utorok budú pozornosť investorov pútať výsledky od firiem ako, Spotify, Tesla, Alphabet, Visa a Coca-Cola. Každá z týchto spoločností prináša svoje unikátne pohľady na trh a ich výsledky môžu výrazne ovplyvniť trhový sentiment.
Streda prinesie výsledky od gigantov ako AT&T, Ford a IBM, čo opäť predstavuje širokú škálu sektorov od telekomunikácií po automobilový priemysel a technologický sektor. Štvrtok bude zameraný na reporty od spoločností ako American Airlines, Honeywell či Deckers Brands. Piatok uzavrie týždeň s výsledkami od 3M s mnohých ďalších.
V Európe bude tento týždeň tiež veľmi zaujímavý pre investorov a analytikov, pretože mnoho významných európskych spoločností bude reportovať svoje kvartálne výsledky. Pondelok začne so správami od spoločností ako SAP a Ryanair. V utorok sa môžeme tešiť na výsledky od LVMH, lídra v luxusnom tovare či zbrojárskej firmy Thales. Streda bude zaujímavá predovšetkým vďaka reportom bánk ako BNP Paribas či UniCredit. Okrem nich v stredu reportujú výsledky aj Porsche či Equinor. Štvrtok prinesie výsledky od gigantov ako Nestlé, Roche a AstraZeneca. Týždeň uzavrie piatkové reportovanie od spoločností Mercedes-Benz, významný výrobca automobilov, a Eni, taliansky kľúčový hráč v energetickom sektore.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.