Finančné trhy tento týždeň
Finančné trhy sa preklopili do druhého polroka 2024. Po skrátenom týždni kvôli sviatku sa investori budú sústrediť na údaje o inflácii v USA. Taktiež nám opäť štartuje výsledková sezóna, keďže koncom týždňa veľké banky reportujú správy o ziskoch za druhý štvrťrok. Infláciu za jún ohlasuje tiež Čína. Európa sa v posledných týždňoch sústredila na voľby v Spojenom kráľovstve a Francúzsku, kde sa v nedeľu konalo druhé kolo volieb.
USA – inflácia a Powellove prejavy
S poklesom rastu pracovných miest budú investori pozorne sledovať štvrtkové údaje o inflácií (index spotrebiteľských cien) za jún. Údaje o inflácií budú obzvlášť dôležitým údajom, pretože sa zvyšuje šanca, že FED by mohol v septembri znížiť úrokové sadzby. Očakáva sa, že celková miera inflácie dosiahne v júni 3,1 % medziročne, čo by signalizovalo spomalenie oproti 3,3 % v máji. Odhaduje sa, že na mesačnej báze spotrebiteľské ceny vzrastú o 0,1 %, čo by bol mierny nárast oproti nulovému rastu v máji.
Ďalšou kľúčovou udalosťou budú polročné prejavy predsedu Fedu Jerome Powella. V utorok sa Powell postaví pred bankový výbor Senátu a v stredu pred výbor Snemovne reprezentantov pre finančné služby. V piatok ešte USA poskytne údaje o zmene predajných cien tovarov a služieb (PPI) a predbežné údaje o spotrebiteľskej dôvere, ktoré hodnotia sentiment spotrebiteľov v USA ohľadom ich očakávanej finančnej situácie. Popri trhu práce a inflácii je treťou veľkou témou fiškálna politika. Júnový rozpočtový deficit federálnej vlády bude vykázaný niekoľko hodín po CPI. V prvých piatich mesiacoch kalendárneho roka zaznamenalo USA deficit 692 miliárd USD. To je pokles zo 743,5 miliardy USD v období od januára do mája 2023.
Európa a voľby
Okrem množstva dôležitých ekonomických údajov, ktoré majú byť tento týždeň zverejnené v hlavných európskych krajinách, budú investori obzvlášť sledovať, ako finančné trhy zareagujú na francúzske voľby. Na ekonomickom fronte Nemecko zverejní obchodnú bilanciu za máj a veľkoobchodný cenový index (WPI) za jún. Nemecký WPI je kľúčovým ukazovateľom inflácie, keďže veľkoobchodné ceny sa zvyčajne prenášajú na spotrebiteľov. Index v máji vzrástol len o 0,1 % medzimesačne, čo naznačuje, že inflácia v krajine bola na klesajúcej trajektórii.
Tieto údaje, spolu s podobnými ekonomickými trajektóriami v ďalších európskych ekonomikách, ponúkajú povzbudivé signály pre ECB na pokračovanie v cykle znižovania úrokových sadzieb, čo poskytuje pozitívne faktory pre akciové trhy. V Spojenom kráľovstve bude vo štvrtok zverejnený mesačný hrubý domáci produkt (HDP) za máj. Ekonomika v prvom štvrťroku opäť rástla po technickej recesii v druhej polovici roku 2023. Očakáva sa, že by mohol HDP krajiny v máji vzrásť o 0,2 % medzimesačne, čo predstavuje oživenie po nulovom raste v predchádzajúcom mesiaci.
Ázia a Pacifik
Údaje o inflácii za jún v Číne majú veľký význam pre spotrebiteľský dopyt, keďže krajina čelila ekonomickým výzvam v dôsledku krízy na realitnom trhu a post-pandemického oživenia. Pozitívne je, že inflácia v Číne v máji vzrástla tretí mesiac po sebe, čo naznačuje, že snahy Pekingu o podporu hospodárskeho rastu prinášajú výsledky. V júni ekonómovia očakávajú, že spotrebiteľské ceny v Číne vzrastú o 0,4 % medziročne. Tieto údaje môžu ďalej podporiť ceny komodít, čo naznačuje pozitívne ekonomické aktivity v druhej najväčšej ekonomike sveta.
Na Novom Zélande sa očakáva, že centrálna banka Nového Zélandu (RBNZ) rozhodne o svojej oficiálnej hotovostnej sadzbe (OCR), pričom sa predpokladá, že banka ponechá sadzbu na úrovni 5,5 % ôsmykrát za sebou. Banka zostala na svojej poslednej schôdzi v máji jastrabia a signalizovala, že úrokové sadzby môžu byť na reštriktívnej úrovni dlhšie, ako sa očakávalo. Nový Zéland zverejňuje CPI len štvrťročne, pričom v prvom štvrťroku dosiahla inflácia 4 % medziročne, čo je stále nad cieľovou úrovňou RBNZ 1-3 %.
Banky štartujú 2. štvrťrok
Finančné trhy tak čaká niekoľko významných makro-údajov a koncom týždňa sa nám rozbehne aj korporátny kalendár. Sezóna zverejňovania ziskov je opäť tu a sektor financií bude v nasledujúcich týždňoch v centre pozornosti. V piatok svoje kvartálne čísla ponúknu banky ako JP Morgan, Wells Fargo či Citi Group. Okrem veľkých bánk však reportujú svoje výsledky aj spoločnosti PepsiCo, Delta Air Lines či Porsche. Poďme sa tiež pozrieť na očakávania kvartálnej sezóny pre druhý štvrťrok. Konsenzus na Wall Street predpovedá, že zisky S&P 500 v druhom štvrťroku vzrastú o 8,8 % oproti predchádzajúcemu roku.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.