Finančné trhy tento týždeň
Finančné trhy sa preklopili do druhého polroka a s príchodom júla a začiatkom tretieho kvartálu sa investori zameriavajú na dôležité údaje o pracovnom trhu, ktoré by mohli mať významný dopad na finančné trhy. S&P 500 vstupuje do tretieho kvartálu s nárastom o 14,5 % za tento rok, zatiaľ čo Nasdaq Composite vzrástol o viac ako 18 %. Dow Jones Industrial Average si pripísal skromnejší zisk 3,8 % za prvých šesť mesiacov roka. Cez víkend sa tiež konalo prvé kolo francúzskych parlamentných volieb, ktoré síce vyhralo krajne pravicové Národné zhromaždenie Marine Le Penovej, avšak nie s takým náskokom, ako mnoho analytikov predpokladalo. V tomto týždni nás čaká celosvetové PMI, inflácia v Eurozóne či údaje o stave pracovného trhu v USA. Poďme sa teda spoločne pozrieť čo finančné trhy čaká tento týždeň.
USA a údaje z trhu práce
V USA bude skrátený obchodný týždeň kvôli sviatku Dňa nezávislosti. V pondelok budú zverejnené údaje ohľadom ekonomickej aktivity v sektore výroby (Manufacturing PMI) a celkových výdavkov na stavebné projekty v Spojených štátoch (Construction Spending), pričom očakáva sa rast výroby na úrovni 49,2 bodu a mierny nárast výdavkov na stavebné projekty. V utorok sa pripomenie šéf FEDu, Jerrom Powell spolu s údajmi o stave pracovného trhu. USA bude totiž reportovať svoj tzv. JOLTS report, ktorý poskytuje informácie o počte voľných pracovných miest v ekonomike. V stredu nás čaká zasadnutie americkej centrálne banky spolu s údajmi o počte zamestnaných osôb v súkromnom sektore Spojených štátov (okrem poľnohospodárstva) a PMI služieb, spolu s počtom žiadostí o podporu v nezamestnanosti.
V piatok sa očakáva zverejnenie správy o pracovných miestach za jún, ktorá poskytne robustný prehľad o stave trhu práce. Predpokladá sa, že v júni bolo do americkej ekonomiky pridaných 188 000 pracovných miest, pričom nezamestnanosť zostane na úrovni 4 %. V máji bolo pridaných 272 000 pracovných miest a nezamestnanosť mierne vzrástla na 4 %. Ekonómovia argumentujú, že pozitívne trendy v inflácii v kombinácii s náznakmi spomalenia ekonomickej aktivity by mali FED motivovať k zníženiu úrokových sadzieb skôr, ako sa očakávalo.
Európa zameraná na voľby vo Francúzsku a Spojenom kráľovstve
V Európe bude hlavnou udalosťou zverejnenie odhadovanej inflácie za jún. Nemecko zverejní svoju predbežnú hodnotu indexu spotrebiteľských cien (CPI) za jún. V máji sa ročná inflácia zvýšila na 2,4 %, čo bolo najviac za posledných päť mesiacov, pričom hlavnými faktormi rastu cien boli náklady na služby. Očakáva sa, že inflácia v Nemecku zostane na podobnej úrovni, s predpokladaným medzimesačným nárastom o 0,2 %. Okrem Nemecka bude hlásiť údaje o inflácii aj Švajčiarsko.
Dôležitejším bude zverejnenie predbežných údajov o inflácii v celej eurozóne od Eurostatu, ktoré budú založené na cenách energií a predbežných údajoch o indexe spotrebiteľských cien z 13 členských štátov eurozóny. V máji sa ročná inflácia zvýšila na 2,6 % z aprílových 2,4 %, čo bolo najviac za posledné tri mesiace. Najväčším prispievateľom k zvýšeniu boli opäť ceny energií. Predbežné údaje z veľkých ekonomík eurozóny naznačujú, že inflácia v júni môže byť mierne nižšia, s predpokladaným nárastom cien o 2,5 % a jadrovou infláciou (bez potravín a energií) klesajúcou na 2,8 % z májových 2,9 %. V celom týždni budú ešte prichádzať finálne údaje PMI z hlavných ekonomík Eurozóny.
Ďalšou dôležitou udalosťou bude prejav prezidentky Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardovej v stredu, kde poskytne smerovanie pre úrokové sadzby a ekonomický výhľad. Finančné trhy v Európe však bude výrazne ovplyvňovať druhé kolo parlamentných volieb vo Francúzsku, ktoré sa bude konať v nedeľu 7.7.2024. Krajne pravicové hnutie Le Penovej potvrdilo svoj status vedúcej francúzskej politickej sily v prvom kole parlamentných volieb, ktoré sa vyznačovalo najvyššou účasťou za posledné tri desaťročia. Štvrtok 4. júla sa tiež budú konať parlamentné voľby v Spojenom kráľovstve.
Finančné trhy v Ázii
V Ázii bude pozornosť zameraná na zápisnice zo stretnutia centrálnej banky Austrálie (RBA), maloobchodné tržby Austrálie, japonské indexy Tankan pre výrobu a služby a čínsky index Caixin (čínsky PMI) pre služby. Indexy Tankan sú zostavované Bank of Japan a sledujú podnikateľskú dôveru, investičné plány a výhľad zamestnanosti.
Zápisnice zo stretnutia RBA môžu byť najdôležitejšou udalosťou, pretože RBA pravdepodobne zvýši úrokové sadzby na svojom ďalšom stretnutí v auguste kvôli oživeniu inflácie v krajine. Futures trh naznačuje 45 % pravdepodobnosť, že banka zvýši úrokovú sadzbu na 4,6 % zo súčasných 4,35 %. Maloobchodné tržby však ukazujú známky spomaľovania kvôli vysokým úrokovým sadzbám a rastúcim životným nákladom.
Kvartálne výsledky
Finančné trhy tak čaká množstvo makro-údajov, avšak z mikra nás nečaká takmer nič. Investori si v najbližších týždňoch môžu dať od dôležitých kvartálnych výsledkov pauzu. V tomto týždni reportuje svoje kvartálne čísla len hŕstka firiem, pričom jedna z nich je popredný producent a predajca piva, vína a liehovín, Constellation Brands. V utorok sa ešte čaká na to, ako sa v prostredí vysokých úrokových sadzieb darí aj švédskej automobilke, ktorá sa špecializujúca na výrobu elektrických vozidiel, Polestar. Tej akcie v tomto roku padli o viac ako 41 % a za posledný rok dokonca o 80 %.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.