Finančné trhy tento týždeň

Tento týždeň sa investori zamerajú na inflačné údaje z Nemecka a eurozóny, ktoré budú mať vplyv na rozhodovanie ECB o menovej politike. Zároveň sa dozvieme predbežné výsledky o vývoji americkej ekonomiky za prvý štvrťrok.

Začiatok tohto týždňa je pomerne pokojný, a to predovšetkým vďaka sviatočným uzávierkam trhov v Spojených štátoch a Veľkej Británii. Navyše ani kalendár ekonomických udalostí neponúka mnoho významných udalostí, ktoré by mohli zásadne ovplyvniť trhy, podobne ako nedávne údaje o americkej inflácii alebo výsledky spoločnosti Nvidia. Dá sa teda predpokladať, že trhová aktivita a volatilita budú pripomínať takmer „letné“ obdobie, keď obchodná aktivita tradične klesá.

Dôležité makroekonomické udalosti

V rámci makrodát v tomto týždni stojí za zmienku najmä spresnený odhad HDP Spojených štátov za prvý štvrťrok, kde sa očakáva revízia smerom nadol v dôsledku poklesu a revízie ďalších ukazovateľov, ktoré naznačujú, že dynamika v mnohých oblastiach hospodárskeho rastu sa oslabila. Zároveň bude zaujímavé sledovať májové inflačné odhady pre eurozónu, kde sa očakáva mierna akcelerácia inflácie.

V priebehu týždňa vystúpi niekoľko členov rady guvernérov Fedu na rôznych fórach. Najzaujímavejšie prejavy sa očakávajú od Mesterovej a Bowmana, ktorí sa zúčastnia akcie organizovanej Bank of Japan v utorok, a tiež od Williamsa, ktorý vystúpi vo štvrtok v New Yorku. Diskutované témy budú tradične zahŕňať infláciu a budúcu trajektóriu úrokových sadzieb.

V USA bude zajtra príležitosť sledovať vývoj spotrebiteľskej dôvery podľa Conference Board. Podľa analytikov boli americkí spotrebitelia v máji pravdepodobne pesimistickejší, pokiaľ ide o pracovné miesta, príjmy a budúci vývoj podnikania. Trhový konsenzus predpokladá pokles z 97 b. na 96 b. V stredu ráno bude zverejnená aj júlová spotrebiteľská dôvera v Nemecku a vo štvrtok v eurozóne, ktorú doplní ekonomická dôvera a dôvera v službách a priemysle.

Vo štvrtok sa okrem spotrebiteľskej dôvery dozvieme aj mieru nezamestnanosti v eurozóne za apríl, ktorú trh očakáva na stabilných 6,5 %. V USA budú zverejnené týždenné žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré by mali vzrásť z 215 na 217 tisíc, ďalej zásoby plynu a ropy a pokračujúce predaje domov. V piatok potom budú oznámené údaje o vývoji osobných príjmov a výdavkov a deflátor výdavkov na osobnú spotrebu.

Inflácia v Nemecku a eurozóne

Inflácia v Nemecku pravdepodobne v máji medziročne vzrastie kvôli nižšej základni, ktorá bola spôsobená minuloročnými cenami v doprave.

Snimek obrazovky 2024 05 27 231533

Trajektória inflácie v službách bude kľúčová pre posúdenie rýchlosti znižovania úrokových sadzieb ECB v druhej polovici roka. Je pravdepodobné, že ECB zníži sadzby v júni. Piatkové inflačné údaje budú tiež čiastočne odrážať minuloročné zníženie cien cestovných lístkov v Nemecku.

Snimek obrazovky 2024 05 27 232149

Novinky z korporátnej sféry

Aj keď tento týždeň korporátny kalendár neponúka udalosti porovnateľné s nedávnymi výsledkami spoločnosti Nvidia, stále je tu niekoľko zaujímavých mien. V stredu sa zameriame na výsledky spoločnosti Advance Auto Parts, kde očakávame pozitívne zmeny vďaka prebiehajúcej reštrukturalizácii. Aj keď je tempo zmien zatiaľ pomalé, očakáva sa, že trpezlivosť akcionárov bude znova testovaná.

vysledky 27 5

Vo štvrtok sa pozornosť sústredí na americké maloobchodné a veľkoobchodné siete, čo bude kľúčové pre posúdenie stavu amerického spotrebiteľa. Okrem toho bude zaujímavé sledovať výsledky softvérového giganta Salesforce a tradičného výrobcu Dell, ktorý zažíva renesanciu vďaka rastúcemu záujmu o umelú inteligenciu, čo sa prejavuje nielen v grafických ukazovateľoch, ale aj v konkrétnych číslach.

Umelá inteligencia a Čína

Ak by niekto stále pochyboval o rastúcom význame umelej inteligencie, Čína na začiatku týždňa oznámila založenie fondu vo výške 47,5 miliardy USD na podporu svojho polovodičového priemyslu. Hlavnými investormi sú prevažne štátne subjekty, vrátane popredných bánk. Zároveň si svoju časť pozornosti získal aj Elon Musk so svojím startupom xAI, ktorý v poslednom kole financovania získal 6 miliárd USD. Tento startup sa profiluje ako konkurent OpenAI a jeho úspech potvrdzuje rastúci záujem o umelú inteligenciu a jej aplikácie na globálnom trhu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút #10 Nvidia ide bomby a všetko je to o retázkach
Ďalší článokČo zaznie na Analytickom fóre XTB 2024?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno