Finančné trhy

Akciové trhy sa šplhajú k historickým maximám, pričom index S&P 500 prekonal hranicu 6000 bodov. Tento týždeň sa všetko bude točiť okolo inflácie, nielen v USA, ale aj v Číne a Nemecku. S blížiacim sa zasadnutím americkej centrálnej banky 18. júna sa údaje o inflácií dostávajú do popredia. Okrem toho očakávame ešte dozvuky kvartálnej sezóny.

Svoje čísla predostrú ešte spoločnosti ako GameStop, Oracle či Adobe. Pozornosť si určite ukradne aj Apple, keďže v pondelok štartuje jeho vývojárska konferencia WWDC. Ak predstaví niečo zásadné (napr. AI riešenia), môžeme očakávať pohyb nielen na akciách firmy, ale aj v celom technologickom sektore. Poďme sa pozrieť na to, čo investorov môže v tomto týždni prekvapiť, región po regióne.

USA: Inflácia

Americký akciový trh zakončil minulý týždeň rastom. Ale aj keď čísla z trhu práce priniesli úľavu, pod povrchom sa objavujú trhliny. Miera nezamestnanosti síce oficiálne stagnovala na 4,2 %, no po započítaní revízií a špecifických demografických skupín vidíme mierny nárast. Pre investorov bude rozhodujúci stredajší údaj o inflácii (CPI). Očakáva sa medziročné zrýchlenie na 2,5 %, pričom jadrová inflácia (bez potravín a energií) by mohla vystúpiť na 2,9 %.

image 14
Zdroj: Tradingeconomics

Vo štvrtok príde na rad inflácia vo výrobe (PPI). Tu sa očakáva rast o 0,3 % medzimesačne, čo by bol prudký obrat oproti aprílovému poklesu. Trhy tak budú mať dvojitú dávku inflačných impulzov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť náladu investorov. Piatkový údaj o spotrebiteľskej dôvere University of Michigan môže prezradiť viac o tom, ako Američania vnímajú svoju ekonomickú budúcnosť. Tento index je často predzvesťou vývoja maloobchodného predaja a teda aj firemných ziskov.

Európa: Slabé oživenie a nádej v dátach

Na starom kontinente sa pozornosť bude sústrediť hlavne na dáta z Veľkej Británie a Nemecka. V utorok sa dozvieme čísla z britského trhu práce, kde sa čaká nezamestnanosť na úrovni 4,5 %. Ak sa ukáže ďalšie ochladenie, Bank of England môže byť pod tlakom znížiť sadzby skôr, než sa čakalo. Vo štvrtok sa pozrieme na britské HDP, priemyselnú produkciu a obchodnú bilanciu. Analytici očakávajú stagnáciu rastu, čo len potvrdzuje krehké oživenie britskej ekonomiky.

V piatok nás čakajú dôležité čísla z Nemecka, spotrebiteľská inflácia by mala spomaliť na 0,1 % mesačne, čo by mohlo byť signálom, že inflačné tlaky sa v eurozóne konečne stabilizujú. Spolu s údajmi o priemyselnej produkcii v celej eurozóne a obchodnej bilancii pôjde o dôležité vstupy pre Európsku centrálnu banku, ktorá v minulom týždni pokračovala v trende znižovania sadzieb. Aj keď sa európske trhy zatiaľ držia viac než dobre, príliš optimistické očakávania môžu naraziť na tvrdú realitu v podobe stagnujúcej spotreby a slabšieho exportu.

Ázia: Čínska inflácia

Týždeň začína v Ázii a rozhodne to nebude pokojný štart. V pondelok zverejní Japonsko HDP za prvý kvartál. Očakáva sa medzikvartálny pokles o 0,2 %, čo by znamenalo koniec rastového trendu a potvrdenie hospodárskej slabosti tretej najväčšej ekonomiky sveta. V rovnaký deň príde Čína s inflačnými číslami – CPI aj PPI.

Očakávania sú zmiešané: spotrebiteľské ceny by mali rásť mierne, ale výrobné ceny môžu ukázať na pretrvávajúci deflačný tlak v priemysle. Zverejnená bude aj čínska obchodná bilancia, ktorá často ovplyvňuje náladu na komoditných trhoch. Ak Čína dovezie menej železnej rudy či ropy, môže to stiahnuť ceny surovín smerom nadol a s nimi aj akcie producentov po celom svete.

Kvartálna sezóna

Kvartálna výsledková sezóna je už v úplnom závere, no aj v závere ponúka niekoľko zaujímavých mien, ktoré môžu zamávať trhmi. Tento týždeň prinesie čísla od firiem, ktoré z rôznych dôvodov pútajú pozornosť investorov. Najväčší rozruch v minulosti spôsobil GameStop (známy skrz keitha Gilla (Roaring Kitty), ktorý zverejní výsledky v utorok po zatvorení burzy.

V technologickom sektore sa investori zamerajú na Oracle a Adobe, ktoré svoje výsledky zverejnia v stredu a vo štvrtok. Oracle môže prekvapiť najmä v segmente cloudu a AI infraštruktúry, zatiaľ čo Adobe bude čeliť otázkam ohľadom rastu a konkurencie v oblasti generatívnej umelej inteligencie.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.


ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút #58: Musk sa púšťa do Trumpa, ECB znižuje sadzby, Big tech ťahá
Ďalší článokZ Facebooku do boja o AI hegemóniu, Meta zvažuje 10-miliardovú investíciu do Scale AI
Patrik, analytik a redaktor investičného portálu akcie.sk, prináša odborný pohľad na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho práca je zameraná na zvyšovanie investičnej gramotnosti na Slovensku prostredníctvom jasného a zrozumiteľného podania odborných finančných tém.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno