Obchodná prestávka, ktorá rozhýbala akciové trhy

Na burzách dnes zavládol optimizmus. Spojené štáty a Čína oznámili dohodu o 90-dňovom pozastavení ciel. Krok, ktorý by mohol znamenať obrat v obchodnej vojne, ktorá už mesiace ochromuje globálne hospodárstvo. Podľa dohody klesnú americké clá na čínske tovary z pôvodných 145 % na 30 %. Čínske clo na americký tovar sa zníži zo 125 % na 10 %. Aj keď zatiaľ ide len o dočasné uvoľnenie, finančné trhy v ňom vidia začiatok zmeny.

Spoločné vyhlásenie oboch strán potvrdilo „významný pokrok“ v rokovaniach, ktoré cez víkend prebiehali v Ženeve. Kľúčovým výstupom nie je len samotné zníženie ciel, ale aj dohoda na mechanizme ďalších konzultácií. Tie by sa mali konať striedavo v USA a v Číne. Vicepremiér He Lifeng, ktorý viedol čínsku delegáciu, označil rokovania za „dôležitý prvý krok“. Jeho americkí partneri, minister financií Scott Bessent a obchodný zástupca Jamieson Greer, sa vyjadrili v podobnom duchu. Greer vyzdvihol najmä rýchlosť, s akou sa podarilo dôjsť k dohode. Podľa neho to naznačuje, že rozdiely medzi oboma krajinami nemusia byť také hlboké, ako sa donedávna zdalo.

Akcie rastú, zlato a bezpečné meny oslabujú

Uvoľnenie obchodného napätia sa prejavilo prakticky okamžite. Európske akciové indexy sa v pondelok dopoludnia pohybovali v zelených číslach: nemecký DAX posilnil o 1,5 %, francúzsky CAC 40 o 1,3 %, Euro Stoxx 50 o 1,9 %. Britský FTSE 100 zaznamenal miernejší rast o 0,1 %. Ešte silnejšie boli reakcie na druhej strane Atlantiku.

Americké akciové futures vystrelili nahor, index S&P 500 posilnil o 2,8 %, Dow Jones Industrial Average o viac než 900 bodov (2,2 %) a Nasdaq 100 dokonca o 3,6 %. Aj ázijské burzy sa pripojili k vlne optimizmu. V Hongkongu Hang Seng Index vzrástol o 0,9 %, japonský Nikkei 225 o 0,1 %, juhokórejský Kospi o 0,7 % a austrálsky ASX 200 o 0,28 %.

Tento prúd pozitívnych správ však zároveň oslabil záujem o tradičné bezpečné prístavy. Cena zlata klesla o 3,2 % na 3 215 USD za uncu, najnižšiu hodnotu od 5. mája. Oslabili aj meny ako euro, japonský jen či švajčiarsky frank, ktoré voči doláru dosiahli najnižšie úrovne od polovice apríla.

Eufória verzus realita

Hoci trhy vítajú túto dohodu ako jasný signál zlepšenia vzťahov, mnohé otázky zostávajú otvorené. Viaceré clá totiž ostávajú v platnosti. Patria medzi ne napríklad 20 % clo na čínske produkty obsahujúce fentanyl. Ide o látku, ktorá bola podľa ministra Bessenta „neočakávaným pozitívom“ rokovaní. Čína na túto tému vyslala vysokopostaveného zástupcu, čo signalizuje jej záujem o riešenie problému.

Nezmenené ostávajú aj clá na tzv. strategické sektory ako oceľ a elektromobily, ktoré boli zavedené ešte pred súčasnou administratívou. Spojené štáty zároveň deklarovali zámer posilniť svoju autonómiu v oblasti kľúčových priemyselných odvetví. Bessent potvrdil, že identifikovali päť až šesť kritických oblastí, kde budú preferovať buď vlastnú výrobu, alebo spoľahlivých obchodných partnerov.

Prezident Trump ešte minulý týždeň tvrdil, že USA „nič nestrácajú“, ak neobchodujú s Čínou. V priebehu niekoľkých dní však svoj tón výrazne zmenil. Vo štvrtok pripustil, že ak budú víkendové rokovania úspešné, clá sa znížia. V piatok už navrhoval sadzbu 80 %, ktorá „znie rozumne“. V sobotu rokovania v Ženeve označil za „veľmi dobré“ a za „celkový reštart“.

Aj keď obchodné napätie dočasne poľavilo, obavy z inflácie zostávajú. Práve vysoké clá, 145 % zo strany USA a 125 % zo strany Číny, mali citeľný dopad na ceny tovarov. Očakávania budúcej inflácie sú v Spojených štátoch najvyššie za posledné štyri desaťročia. Obchodný tajomník Howard Lutnick pripomenul, že USA zostávajú verné základnému clu vo výške 10 % na všetok dovoz, čo signalizuje, že ich vyjednávacia pozícia sa nezjemňuje, aj keď diplomacia napreduje.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych amerických spoločností si môžete kúpiť TU.


Predchádzajúci článokRozdelí sa najznámejšie hollywoodske štúdio?
Ďalší článokTrump chce lacnejšie lieky pre Američanov, plánuje obísť poisťovne aj sprostredkovateľov
Patrik, analytik a redaktor investičného portálu akcie.sk, prináša odborný pohľad na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho práca je zameraná na zvyšovanie investičnej gramotnosti na Slovensku prostredníctvom jasného a zrozumiteľného podania odborných finančných tém.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno