Čipové akcie pod tlakom

Čipové akcie sú pod tlakom, potom čo administratíva prezidenta Bidena zvažuje zavedenie širokospektrálnych opatrení na obmedzenie exportu kritických zariadení na výrobu polovodičov do Číny. Washington môže využiť pravidlo zahraničného priameho produktu (FDPR), ktoré umožňuje USA kontrolovať zahraničné produkty, aj keď obsahujú len minimálne množstvo americkej technológie. Toto opatrenie môže ovplyvniť aj neamerické spoločnosti.

Na základe týchto správ, akcie ASML výrazne klesli, aj keď spoločnosť vykázala zisky, ktoré prekonali očakávania trhu za druhý štvrťrok. Významný podiel na tržbách ASML tvoril predaj v Číne, čo zvýrazňuje riziká spojené s potenciálnymi obmedzeniami. ASML vyrába stroje nevyhnutné na výrobu najpokročilejších čipov na svete. Približne 49 % tržieb spoločnosti v druhom štvrťroku pochádzalo z Číny, čo ju robí najväčším regionálnym trhom spoločnosti. Obmedzenia exportu a politické napätie medzi USA a Čínou predstavujú významné riziká pre budúci rast ASML.

Komentáre bývalého prezidenta Donalda Trumpa ešte viac prispeli k negatívnemu sentimentu okolo akcií polovodičových spoločností. Trump v rozhovore pre Bloomberg Businessweek uviedol, že Taiwan by mal platiť USA za obranu. Trump tiež uviedol, že Taiwan „vzal asi 100 % nášho čipového biznisu.“ Tieto poznámky vyvolali pochybnosti o záväzku USA brániť Taiwan v prípade útoku Číny, ktorá považuje tento demokraticky spravovaný ostrov za súčasť svojho územia.

Spojené štáty boli kedysi hlavným hráčom v oblasti výroby polovodičov, ale presun výroby v priemysle viedol k vzostupu TSMC a ďalších taiwanských firiem. Preto niekoľko rokov narastá obava o závislosť sveta na koncentrácii výroby čipov v Taiwane a veľa analytikov sa pýta, čo by sa stalo v prípade čínskeho útoku na ostrov. Predseda TSMC Mark Liu povedal v roku 2022, že ak by Čína napadla Taiwan, továrne spoločnosti by sa stali „nefunkčnými“. Pod vedením prezidenta Joea Bidena sa USA snažia priviesť viac výroby čipov späť na svoje územie prostredníctvom grantov aby prilákali spoločností ako TSMC a Samsung na rozšírenie svojich výrobných kapacít.

Trumpove výroky mali okamžitý vplyv na čipové akcie. Akcie spoločnosti, ktoré sú hlavnými dodávateľmi čipov pre veľké americké firmy ako Apple a Nvidia, klesli o 2,4 % po zverejnení jeho komentárov. Akcie širšieho taiwanského trhu klesli o 1 %. Viceprezident Mega International Investment Service Allen Huang komentoval Trumpove výroky ako politickú rétoriku a uviedol, že TSMC je výborná spoločnosť, ktorá v súťaži prekonala mnohých rivalov v USA. ETF VanEck Semiconductor klesol v rozšírenom obchodovaní, zatiaľ čo akcie spoločnosti Nvidia taktiež klesli pred otvorením trhu. Medzi ďalších hráčov na trhu v USA patrili aj Arm a Applied Materials.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokASML prekvapuje, výsledky zatienené geopolitickými hrozbami
Ďalší článokJohnson & Johnson: Silný predaj liekov a inovatívne akvizície
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno