Množiace sa problémy

V poslednej dekáde mali americkí, ale aj európski investori možnosť podieľať sa na rýchlom hospodárskom rozmachu Číny prostredníctvom investovania do čínskych akcií. Tie však už dlhšiu dobu výrazne zaostávajú za širším akciovým trhom, čo je spôsobené niekoľkými faktormi. Ich slabý výkon odštartoval bývalý americký prezident, Donald Trump, ktorý vyhlásil Číne obchodnú vojnu a hoci je tento problém z veľkej časti vyriešený, vystriedali ho ešte väčšie problémy.

Čínska komunistická strana sa totiž rozhodla viesť boj proti nespútanej expanzii svojich technologických firiem a doplatili na to viacerí tamojší giganti. Alibaba dostala pokutu za zneužívanie dominantného postavenia na trhu, vstup finančnej skupiny Ant Group na burzu bol zmarený a prísnejším regulačnému dohľadu sa nevyhli ani ďalší giganti ako Tencent, JD a Baidu.

Akciám spoločností z najľudnatejšej krajiny určite nepomohli ani regulačné orgány USA. Podľa nových pravidiel prijatých v marci musia čínske podniky na americkej burze vykazovať svoje účtovníctvo podľa amerických pravidiel auditu a taktiež zverejňovať zoznam akcionárov a ich napojenie na čínsku komunistickú stranu. V prípade nesplnenia týchto podmienok môžu byť ich akcie vyradené z trhu.

Ďalší úder

V posledných týždňoch to vyzeralo, že investori dávajú trochu zabudnúť na tieto problémy a na býčom americkom trhu sa začali spamätávať aj čínske akcie. Prišiel však ďalší úder, ktorých ich poslal opäť do červených čísel. V minulom týždni strhol pozornosť investorov 4. najhodnotnejší startup sveta Didi Chuxing, ktorý sa postaral o druhý najväčší čínsky debut na burze v USA (po Alibabe).

Avšak ihneď po vstupe na burzu firma čelila sérii regulačných opatrení. Úrad pre kyberbezpečnosť informoval, že začal vyšetrovanie z dôvodu podozrenia, že DiDi nezákonne získaval informácie a osobné údaje zákazníkov. Čínski úradníci preto navrhli, aby spoločnosť oneskorila prvú verejnú ponuku akcií kvôli obavám, že americká vláda môže získať prístup k údajom o čínskych občanoch z dokumentov, ktoré musel podnik predložiť v súvislosti so vstupom na burzu.

Čína síce nemá právo zakázať svojim firmám ponúknuť svoje akcie na zahraničných trhoch, ale môže im sťažiť situáciu na svojom domácom trhu. A to aj urobila, keď aplikácia na zdieľanie jazdy v Číne bola vyradená z mobilných aplikácií App Store a Google Play. Včera v reakcii na novinky akcie Didi Chuxing klesli o -19,58%. V dnešnom pre-market obchodovaní klesajú o ďalších -4,16%.


Problém pre všetky čínske akcie

Môže sa zdať, že tento problém sa predovšetkým týka spoločnosti Didi Chuxing, avšak ovplyvňuje všetky čínske akcie. Je totiž dôkazom, že Čína to s reguláciou myslí vážne a svoje kroky stupňuje. Opatrenia by mohli mať ďalekosiahle dôsledky pre množstvo čínskych technologických gigantov, ktorí plánujú vstúpiť na zahraničné burzy a pre globálne investičné spoločnosti, ktoré v nich majú podiel.

V uplynulých dňoch Úrad pre kyberbezpečnosť v Číne tiež informoval, že spustil kontrolu populárnych mobilných aplikácií prevádzkovaných spoločnosťami Full Truck Alliance Co. a Kanzhun Ltd., ktoré v júni z amerických IPO vyniesli spolu takmer 7 miliárd dolárov.

Situácia ohľadom vstupu Didi a následnej reakcii Číny bude mať pravdepodobne za dôsledok stopku pre nové IPO čínskych firiem v zahraničí. Tie by sa mali rozhodnúť pre odloženie vstupu na burzu minimálne o niekoľko mesiacov, čo je však pre nich nečakaný škrt cez rozpočet, keďže čínske spoločnosti získali na americkom akciovom trhu od roku 2013 podľa Dealogic až 75 miliárd dolárov.

FirmaTrhová kapitalizácia (mld. $)Pokles 6.7.Pokles od svojho maxima (1R)
Tencent687,21-3,45%-27,94%
Alibaba586,37-2,82%-33,73%
JD.com116,46-5,04%-33,15%
Baidu66,54-4,96%-47,31%
DiDi Chuxing60,24-19,58%-30,64%
iQiyi11,37-3,81%-50,30%
Pinduoduo141,75-5,12%-46,80%
Meituan226,55-5,30%-37,26%
NetEase73,55-3,26%-18,39%

V tabuľke vyššie sú zobrazené technologické spoločnosti kótované na americkej burze, ich trhová kapitalizácia, percentuálny pokles ceny akcií za včerajší obchodný deň a pokles oproti najvyššej hodnote dosiahnutej za posledný rok. Včerajší pokles naplno demonštruje ako vnímajú ďalšie kroky čínskych orgánov investori.

Na druhej strane sa môže naskytať otázka či čínske akcie nie sú podhodnotené. Pri zohľadnení aktuálnych hodnotových ukazovateľov, ale aj rastového potenciálu vyzerajú byť čínske technologické akcie v porovnaní s tými americkými či európskymi naozaj lacné. Riziká, ktoré ich však obklopujú náš optimizmus krotia.

Podľa nášho názoru môže byť súčasná situácia vhodná na vytvorenie si pozície v určitých čínskych akciách, pokiaľ v nich už nemáte investované väčšie množstvo prostriedkov (napr. max 15-20%). Naši favoriti sú Alibaba, JD a Tencent.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokElrond uvádza na trh zlato a striebro kryté deFi
Ďalší článokBudúcnosť práce sa navždy mení, firmy si od toho sľubujú úspory
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno