Čínska ekonomika pokračuje v rýchlom zotavovaní

Čínska ekonomika po sérii prekážok ako napr. obchodná vojna s USA či globálna pandémia COVID19 pokračuje v rýchlom zotavovaní. Priemyselná produkcia, investície a spotrebiteľské výdavky domácností rástli v novembri zrýchleným tempom.

1
1460

Rok 2020 bol búrlivý pre celý svet a žiadne hospodárstvo nebolo výnimkou. Zatiaľ čo mnohé krajiny sa boria s problémami a oživovaním svojich ekonomík, makroekonomické dáta Číny naznačujú, že 2. najväčšie hospodárstvo sveta by mohlo byť z krátkej, ale intenzívnej globálnej recesie von. Všetky hlavné ukazovatele ako priemyselná výroba, investície či spotrebiteľské výdavky rástli rýchlejším tempom ako v predošlých mesiacoch čo podporilo tvorbu nových pracovných miest a zníženie nezamestnanosti.

Čínsky štatistický úrad uviedol, že priemyselná výroba v Číne vzrástla v novembri o 7% (očakával sa rast 6,8%) oproti predchádzajúcemu roku a je to zároveň najvyššia hodnota za obdobie 2 rokov. Úroveň 7% taktiež prekonala októbrový rast vo výške 6,8%. Súčasná miera nezamestnanosti je na úrovni 5,3% čo predstavuje pokles o 0,1 percentuálneho bodu oproti októbru. Čínsky maloobchodný predaj, ktorý je kľúčovým ukazovateľom spotrebiteľských výdavkov domácností stúpol v novembri o 5% oproti hodnote 4,3% v októbri (ekonómovia očakávali rast na úrovni 5,5%).

china1
Oživenie čínskej ekonomiky je pozitívne najmä vzhľadom na to, že v roku 2019 Čína rástla najmenej za posledných 30 rokov. Zdroj obrázku: Statista

Na rýchle oživenie ekonomiky vplýva najmä fakt, že na rozdiel od ostatných štátov čínska komunistická vláda rýchlo zvládla situáciu okolo pandémie a v súčasnosti nezažíva druhú vlnu. Investičná banka Chartered Plc predpovedala, že čínske hospodárstvo vzrastie v poslednom štvrťroku 2020 medziročne o 5,5%, ale hodnoty zverejnené štatistickým úradom môžu znamenať, že Čína tieto očakávania prekoná. Na rýchle zotavovanie čínskej ekonomiky a najmä jej exportu má tiež pozitívny vplyv stimulovanie spotreby v EÚ a USA.

Z opätovného rastu čínskeho hospodárstva môžeme predpokladať, že budú výrazne ťažiť aj exportní a maloobchodní giganti ako Alibaba alebo JD.com, ktorých akcie sa za obdobie posledných 2 mesiacov prepadli cca o 20%, resp. 14%.

xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokVstup firiem DoorDash a Airbnb na burzu. Oplatí sa kúpiť akcie?
Ďalší článokPeloton a Atlassian budú súčasťou indexu Nasdaq 100
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno