Nové obmedzenia

Čína plánuje navrhnúť nové pravidlá, ktoré by zakázali spoločnostiam s veľkým množstvom citlivých spotrebiteľských údajov vstúpiť na burzu v USA, informoval dnes Wall Street Journal. Ide o krok, ktorý pravdepodobne prekazí ambície mnohých tamojších technologických firiem získavať zahraničný kapitál.

Obmedzenie by sa taktiež týkalo firiem vytvárajúcich obsah, ktorý by mohol predstavovať možné bezpečnostné riziká, pričom prísnejšie kontroly vstupu na zahraničné burzy (IPO) budú čakať všetky čínske podniky. Predstavitelia čínskej regulačnej komisie pre cenné papiere však uviedli, že spoločnosti s menej citlivými údajmi, akými sú napríklad farmaceutický priemysel, budú môcť pravdepodobne vstupovať na medzinárodné burzy naďalej.

Nové pravidlá pravdepodobne pomôžu Pekingu získať väčšiu kontrolu nad komplexnou firemnou štruktúrou, ktorú najväčšie čínske technologické spoločnosti používajú na obídenie obmedzení zahraničných investícií. Čínski lídri považujú sektory ako internet, telekomunikácie či vzdelávanie za citlivé z dôvodu politických alebo národných bezpečnostných obáv.

Podľa nových pravidiel by Čína tiež zaviedla mechanizmus, ktorý by spoločnosti donucoval, aby žiadali špecializovaný výbor, ktorý má byť zriadený v najbližších mesiacoch o formálne preskúmanie a prípadne schválenie zahraničných IPO.

Peking už minulý mesiac uviedol, že plánuje posilniť dohľad nad všetkými firmami kótovanými v USA, čo je zásadný regulačný posun, ktorý nastal po vyšetrovaní gigantu Didi Global, služby na zdieľanie jazdy typu Uber, len niekoľko dní po jeho debute na burze v USA.

Zatiaľ nie je jasné, či by sa nové pravidlá dotkli spoločností, ktoré sú už uvedené na zahraničnom akciovom trhu, avšak znechutenie investorov, ktorí sú optimistickí ohľadom čínskych technologických spoločností sa týmto krokom opäť o niečo zvýši. Akcie Alibaba v dnešnom pre-market obchodovaní klesajú o -3,09%, Weibo o -8,47%, Bilibili o -1,41% a Pinduoduo o -1,15%.

Ide tak o ďalší tvrdý regulačný krok zo strany Číny. Naposledy utrpeli predovšetkým čínske akcie v oblasti vzdelávania, ktorých hodnota sa prepadla o viac ako 80% po tom čo komunistická strana prijala zákon, ktorý znemožňuje vzdelávacím platformám zarábať na vzdelávaní.

cinske akcie
Zdroj obrázku: Fool.com

Množiace sa problémy

Čoraz väčší regulačný tlak spôsobuje, že čínske akcie ešte viac zaostávajú za širším akciovým trhom.

Toto zaostávanie v podstate odštartoval bývalý americký prezident, Donald Trump, ktorý vyhlásil Číne obchodnú vojnu a hoci je tento problém z veľkej časti vyriešený, vystriedali ho ešte väčšie problémy. Čínska komunistická strana sa totiž rozhodla viesť boj proti nespútanej expanzii svojich technologických firiem a doplatili na to viacerí tamojší giganti. Alibaba dostala pokutu za zneužívanie dominantného postavenia na trhu, vstup finančnej skupiny Ant Group na burzu bol zmarený a prísnejším regulačnému dohľadu sa nevyhli ani ďalší giganti ako Tencent, JD.com a Baidu.

Akciám spoločností z najľudnatejšej krajiny určite nepomohli ani regulačné orgány USA. Podľa nových pravidiel prijatých v marci musia čínske podniky na americkej burze vykazovať svoje účtovníctvo podľa amerických pravidiel auditu a taktiež zverejňovať zoznam akcionárov a ich napojenie na čínsku komunistickú stranu. V prípade nesplnenia týchto podmienok môžu byť ich akcie vyradené z trhu.

V posledných týždňoch to vyzeralo, že investori dávajú trochu zabudnúť na tieto problémy a na býčom americkom trhu sa začali spamätávať aj čínske akcie. Prišiel však ďalší úder, ktorých ich poslal opäť do červených čísel. V minulom týždni strhol pozornosť investorov 4. najhodnotnejší startup sveta Didi Chuxing, ktorý sa postaral o druhý najväčší čínsky debut na burze v USA (po Alibabe).

Avšak ihneď po vstupe na burzu firma čelila sérii regulačných opatrení. Úrad pre kyberbezpečnosť informoval, že začal vyšetrovanie z dôvodu podozrenia, že DiDi nezákonne získaval informácie a osobné údaje zákazníkov. Čínski úradníci preto navrhli, aby spoločnosť oneskorila prvú verejnú ponuku akcií kvôli obavám, že americká vláda môže získať prístup k údajom o čínskych občanoch z dokumentov, ktoré musel podnik predložiť v súvislosti so vstupom na burzu. Firma to však odmietla a vstúpila na americkú burzu.

To malo za dôsledok, že aplikácia na zdieľanie jazdy typu Uber bola vyradená z mobilných aplikácií App Store a Google Play. Akcie DiDi Chuxing na to reagovali strmým poklesom a podobne reagovali aj akcie ostatných čínskych akcií.

Oplatí sa kúpiť čínske akcie?

V súčasnosti len ťažko nájdete na burze lepšie akcie z hľadiska kombinácie ceny a rastu ako sú tie čínske. Firmy Alibaba, JD.com, Tencent, Pinduoduo či Baidu poskytujú veľký potenciál v kombinácii s lacným ocenením, avšak investori musia znášať politické riziko. Nakoniec, aj akcie vzdelávacích platforiem spomenutých vyššie ponúkali v rýchlo rastúcom odvetví vzdelávania značný potenciál a v priebehu 2 dní bola ich trhová hodnota v podstate vymazaná.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článok3 najlepšie hodnotové ETF fondy na burze
Ďalší článokAkcie Affirm vystrelili o 37% po oznámení spolupráce s Amazonom
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno