Investovanie do akcií
Ak ste už máte odpovede na otázku prečo investovať, gratulujeme vám. Učinili ste dobré rozhodnutie. Keď sa chystáte zhodnocovať svoje úspory, je vhodné si prezistiť si, aké sú možnosti investovania. Keďže čítate článok na tému ako kúpiť akcie, vybrali ste si investovanie do akcií a teda dlhodobo najvýnosnejší druh investície. Ako ale akcie kúpiť? Na to sa pozrieme v tomto článku.
Ako kúpiť akcie?
Investovanie do akcií je možné prostredníctvom niekoľkých spôsobov. Jedným z nich sú podielové fondy, ktoré ponúkajú možnosť investovania do akciových trhov. Ponúkajú ho banky alebo aj finanční sprostredkovatelia. Ďalšou možnosťou sú na burze obchodované fondy – ETF fondy, ktoré kopírujú výkonnosť akciových indexov. Podielové ani ETF fondy však neumožňujú ľudom nakupovať samotné akcie vybraných spoločností.
Aby ste mohli kúpiť akcie svojich obľúbených firiem, napr. Apple alebo Tesla, potrebujete si zriadiť obchodný účet u brokera. Broker je spoločnosť, ktorá je oprávnená obchodovať na kapitálových trhoch a prostredníctvom jej platformy môžu klienti uzatvárať transakcie a obchody na burze. V súčasnosti je najpraktickejšie obchodovať prostredníctvom brokerských online platforiem. A
ko kúpiť akcie.
Aké faktory zohľadňovať pri výbere brokera?
- Výška poplatkov – za nákup, predaj, správu, neaktivitu, výmenný kurz
- Aké investičné produkty sú v ponuke – akcie, ETF, dlhopisy, kryptomeny, CFD, forex, komodity, opcie, futures,…
- Rozsah investičných produktov – množstvo akcií, ETF, komodít a ďalších, ktoré broker ponúka
- Užívateľské rozhranie – jednoduchosť a prehľadnosť webovej verzie a aplikácie
- Podpora mien – v akých národných menách možno viesť obchodný účet
- Ochrana účtu a bezpečnosť – kvalita regulácie a suma kapitálu investora pod ochranou v prípade insolvencie brokera
- Ďalšie služby – zákaznícky servis, podpora, výskum trhu, ponuka analytických nástrojov, vzdelávanie investorov
Založenie účtu a vklad peňazí
V prípade, že máte brokera vybraného, stačí si založiť obchodný účet, čo býva zvyčajne jednoduchý proces trvajúci maximálne pár minút. Proces vytvorenia účtu pozostáva z pár nasledujúcich krokov:
- Vytvorenie prihlasovacích údajov k obchodnému účtu
- Vyplnenie osobných údajov
- Overenie totožnosti
- Vyplnenie investičného dotazníka (zvyčajne pozostáva z niekoľkých otázok, pýtajúcich sa na veľkosť príjmov, majetok, investičné skúsenosti a vedomosti. Tento dotazník je anonymný a jeho cieľom je pripustiť Vás k iba primeranému investovaniu.
- Vklad peňazí na účet
Aby ste mohli kúpiť svoje prvé akcie je potrebné aby ste si vložili na účet peniaze. Väčšina brokerov ponúka možnosť vkladu cez bankový účet, platobnú kartu, ale aj PayPal. Ďalšie možnosti závisia od konkrétneho brokera.
Ak idete prvýkrát vkladať na svoj obchodný účet peniaze, mali by ste si zároveň pozrieť, aké meny broker podporuje. Jeden z najväčších európskych brokerov XTB podporuje doláre, eurá, libry a dokonca aj maďarské forinty. Ďalšia veľká brokerská spoločnosť eToro ale podporuje iba doláre a musíte tak riešiť konverziu. Tá býva v prípade niektorých platforiem zbytočne drahá.
Ako si vybrať vhodné akcie?
Ak už máte vytvorený obchodný účet a vložené peniaze, neostáva vám nič iné ako ich investovať. Do čoho ale investovať? Neexistuje exaktný vzorec, ktorý by pomohol vybrať si tú „správnu akciu“, ktorá Vám zarobí veľké peniaze. Existujú ale pravidlá a princípy, ktoré keď budete dodržiavať, Vaše investovanie bude v dlhodobom horizonte ziskové. Investori by mali zohľadňovať minimálne tieto faktory:
- Čo firma robí, ako zarába a aký ma potenciál
- Postavenie firmy na trhu a jej konkurenčná výhoda
- Potenciál trhu, na ktorom spoločnosť pôsobí
- Hodnotové ukazovatele
- Finančná sila a zdravie
- Vývoj a rentabilita
- Manažment a jeho schopnosti
- Dividendový výnos a spätné odkupy akcií
V rámci vzdelávania sa vo svete investovania do akcií odporúčame čítať našu rubriku návody a tipy, kde možno nájsť mnoho užitočných informácií. V minulosti sme sa venovali napr. tomu, čo sú REIT akcie, ktoré firmy sú označované ako dividendoví králi a aristokrati, a tiež sme priniesli zoznamy týchto firiem. Taktiež odporúčame čítať naše analýzy, v ktorých sa dozviete viac o vybraných spoločnostiach, ich podnikaní, potenciáli, či silných a slabých stránkach. Nedávno sme sa venovali viacerým známym podnikom, ako Google, Amazon, Alibaba, Walt Disney alebo Netflix.
Nákup akcií
Ak máte vybratú firmu, do ktorej chcete investovať, stačí si vybrať jej akcie a kúpiť ich alebo zadať pokyn. Pre náš návod sme vybrali platformu eToro, pričom na obrázku nižšie sú zobrazené obe možnosti. V ľavom obrázku je zvolená možnosť obchodovať, pri ktorej nakupujete akcie za aktuálnu trhovú cenu. Avšak akcie nemusíte kupovať iba za aktuálnu cenu, namiesto toho môžete zadať pokyn (obrázok vpravo) na nákup povedzme pri cene $125 a ak sa tam cena akcie naozaj dostane, obchod sa otvorí. Ako kúpiť akcie.
Ďalšou voľbou, ktorá Vás čaká je či chcete kúpiť akcie za Vami vybranú sumu peňazí alebo presný počet akcií. Obrázok vľavo volí prvú možnosť (suma $1140), čo bude tvoriť pri aktuálnej cene akcie Apple – 8,86 kusov akcií firmy (niektorí brokeri umožňujú nakupovať aj časti akcií – tzv. frakčné akcie). Alternatívou je zadať presný počet akcií, ktoré chcete nakúpiť (obrázok vpravo).
Ďalšími klasickými nástrojmi je stop Loss, kde si môžete nastaviť cenovú úroveň, pri ktorej sa Vám pri dosiahnutí určitej straty uzavrie investícia (povedzme -30 %) a páka (na obrázku X1, X2, X5), v rámci ktorej si investor môže vybrať výšku pákového efektu. Využitie páky znamená, že si investor požičia kapitál od brokera a neinvestuje len svoju časť peňazí, ale aj požičanú sumu. Páka X2 znamená, že povedzme pri investícií $100 sa investuje aj požičaných $100. Za túto možnosť platíte brokerovi určitú výšku poplatku. Vďaka páke je možné zvýšiť výnos, ale zároveň výrazne zvyšuje riziko.
Investičné portfólio
Za predpokladu, že už viete ako kúpiť akcie a aj reálne ich kúpite, začínate si budovať svoje vlastné investičné portfólio. To by sa malo skladať z viacerých akcií, pretože väčší počet akcií (z rôznych sektorov, štátov, atď.), funguje ako diverzifikácia a znižuje rizikovosť Vašich investícií. Z koľkých akcií by sa malo skladať akciové portfólio? Na to sú rôzne názory, ale ideálne je to nad 20. Ako kúpiť akcie
Pozri tiež zo sekcie návody a tipy:
- Investovanie v roku 2025: aké sú možnosti investovania? Do čoho investovať?
- Investovanie do akcií v roku 2025: Oplatí sa investovať do akcií?
- Prečo investovať? 3 hlavné dôvody, ktoré ukazujú dôležitosť investovania
- Cez koho investovať? Porovnanie brokerov 2025
- Ako kúpiť akcie v roku 2025: kompletný návod
- Ako si vybrať akcie, do ktorých investovať?
- Daň z akcií, ETF a cenných papierov – kedy musím zdaniť príjmy z investovania v roku 2025?
- Čo sú ETF fondy? Kompletný sprievodca investovania do ETF
- Čo je to ESG investovanie a oplatí sa ním riadiť?
- Najznámejšie akciové indexy a najlepšie ETF, ktoré ich kopírujú
- Čo sú blue chip akcie a oplatí sa do nich investovať?
- Investovanie do REIT: čo sú REIT akcie + 30 zoznam realitných akcií
- Čo znamená pojem dividendový kráľ + aktuálny zoznam 39 amerických akcií (2023)
- Úrokové sadzby a investovanie: vplyv sadzieb na akcie, dlhopisy či komodity
- Kto je dividendový aristokrat + zoznam 20 európskych aristokratov (2024)
- Investičné weby, ktoré by mal poznať každý investor
- Najlepší investori všetkých čias
- Investori, ktorých kroky sa oplatí sledovať + ako ich sledovať
- Pravidlo 72 a jeho využitie nielen v investovaní
- Investovanie do rozvojových trhov – áno alebo nie?
- Ako ohrozujú akciové kompenzácie tvoje investície?
- Vstup na burzu cez SPAC. Čo je to a aké prináša výhody?
- Ziskové marže: hrubá, operatívna, čistá, aký je medzi nimi rozdiel?
- Ukazovateľ EV/EBITDA a jeho využitie pri analýze akcií
- Ukazovateľ P/FCF a jeho využitie v investovaní
- Ukazovateľ P/E a jeho využitie v investovaní
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové