Turbulentný rok

Rok 2022 nezačal pre hlavné finančné trhy vôbec pozitívne. Akciový index S&P500 sa od svojho vrcholu obchoduje o zhruba 14% nižšie a ropa BRENT sa od svojich marcových maxím pri cene 133 USD obchoduje so zľavou vyše 26%. V tomto článku by som sa rád zameral na aktuálny sentiment týchto dvoch trhov, čo momentálne obchodníkov straší alebo naopak, v čom vidia skvelú príležitosť.

V boji proti vysokej miere inflácie a prehrievaniu ekonomík začali centrálne banky po celom svete siahať po menovej brzde v podobe znižovania obeživa a postupného navyšovania úrokových sadzieb. Mnoho obchodníkov tak začalo sledovať kroky americkej centrálnej banky FED. Tá pristúpila k ráznemu navyšovaniu hlavných úrokových sadzieb až k aktuálnej úrovni 2,5%, pričom trhy už teraz očakávajú, že sadzby ešte v tomto kvartáli porastú na 2,75 % a v roku 2023 sa budú pohybovať v rozmedzí 3,5 – 3,75 %.

image 8
Odhad vývoja základnej úrokovej sadzby americkej centrálnej banky, zdroj: tradingeconomics.com

Posledné dáta naznačujú, že trh práce ostáva aj naďalej stabilný, napriek tomu už sekundárne ukazovatele začínajú spomaľovať. Obchodníci budú čakať na to, ako FED – americká centrálna banka zareaguje na zverejnenú júlovú infláciu, ktorá spomalila viac než sa očakávalo. Medziročne tak klesla z júnových 9,1 % na 8,5 % v júli, čo bolo o 0,2 percentuálneho bodu pod očakávaniami. Guvernérka amerického FEDu, Bowmanová sa vyjadrila, že hlavným cieľom aj naďalej ostáva boj s infláciou a taktiež spomenula, že je na stole aj navýšenie sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu, ak nebudú viditeľné žiadne známky spomalenia – tie sa však dostavili spoločne s júlovými dátami.Máme očakávať novú vlnu menového uťahovania americkej centrálnej banky? Toto je určite jedna z otázok, ktorú si obchodníci kladú.

image 9
Graf Balance Sheet (modrá) znázorňuje postupné sťahovanie likvidity a navyšovanie efektívnej úrokovej sadzby (červená), zdroj: https://fred.stlouisfed.org/

Aj napriek všetkým rizikám, ktorým trhy čelia, sa jeden z hlavných amerických indexov obchoduje blízko májových maxím a dokázal tak zmazať už vyše polovicu zo straty, ktorú nabral od začiatku tohto roka. Ak si do toho započítame spomaľujúci ekonomický rast naštartovaný vysokou mierou inflácie a spotrebiteľov, ktorí začali z dôvodu rastúcich cien šliapať na finančnú brzdu, toto všetko vytvára mix dostatočných rizík, ktoré by mohli trhy držať na nižších úrovniach ešte nejakú dobu. Ak sa posunieme ďalej, stále tu je konflikt Rusko-Ukrajina, ktorý zrejme tak skoro neskončí a bude nás globálne stáť nemalé peniaze, ďalším črtajúcim sa konfliktom môže byť prípadná agresia Číny voči Taiwanu, tá by mala kritický dopad primárne na svetový technologický sektor.

Existuje priestor k novým rastom na akciovom trhu?

Určite by sme mali ostať pozitívne naladení, ale vždy s triezvym pohľadom. Všetky riziká spomínané vyššie z veľkej časti obmedzujú možné rasty, ak by sa však rizikové faktory nerozšírili, to by otvorilo čiastočný priestor k novým rastom. Zrejme to však nebude stačiť na dosahovanie nových maxím, tak ako sme boli zvyknutí v posledných rokoch.

image 10
Graf trhu US500, kopírujúceho americký akciový index S&P 500, zdroj: xStation5

V podobnej situácií je aj trh s čiernym zlatom – ropou. Obchodníci aj tu bojujú s obavami, čo bude nasledovať. Boli kroky centrálnych bánk dostatočné? Ako sa bude vyvíjať dopyt po jednej z hlavných priemyselných komodít? Vstúpia do trhu nové riziká spojené s dodávateľskými reťazcami? Bližšie sa pozrieme na tieto otázky v nasledujúcej časti.

Ak sa zameriame na aktuálnu situáciu, na futures trhu môžeme vidieť backwardation efekt, ktorý môže naznačovať nervozitu veľkých spoločností navyšujúcich svoje zásoby v obave z budúcich dodávok. Na to všetko však vplýva aj dopytová strana, ktorá zatiaľ podľa vývoja futures kontraktov nemá dostatočnú silu.

Americký úrad EIA odhaduje, že sa v júli spotrebovalo celosvetovo 98,8 milióna barelov ropy a kvapalných palív, to je nárast o 0,9 milióna barelov oproti júlu 2021. Naďalej sa očakáva, že globálna spotreba bude rásť aj v roku 2023 a zvýši sa o ďalších 2,1 milióna barelov denne na priemerných 101,5 milióna. Spotreba aktuálne mierne zaostáva za produkciou, čo môžeme vidieť v grafe nižšie. Avšak už začiatkom roka 2023 by mal dopyt podľa očakávaní prekonať ponuku a následne ju kopírovať.

image 11
Graf svetovej produkcie (modrá) a potreby (hnedá) kvapalných palív, zdroj: eia.gov

Na druhej strane však EIA prognózuje aj nárast produkcie. Kým v tomto roku predstavovala priemerná denná produkcia 11,9 milióna barelov denne, v roku 2023 by táto hodnota mohla byť až 12,7 milióna barelov denne. Táto úroveň by prekonala aj súčasný rekord na úrovni 12,3 milióna barelov, stanovený ešte v pred-pandemickom období, v roku 2019. Zároveň sa podľa analýz zvýšil aj odhad priemernej ceny, kým v roku 2022 sa jedná o zvýšenie z priemerných 104 USD za barel na 105 USD, v roku 2023 bol odhad navýšený z úrovne 94 USD na 95 USD za barel.

image 12
Graf vývoja ceny ropy BRENT aj s odhadmi priemerných cien pre roky 2022 a 2023, zdroj xStation5

Trhy aj naďalej podliehajú zvýšenej neistote vyplývajúcej z ruskej invázie na Ukrajinu, ako sankcie ovplyvňujú ťažbu ropy v Rusku, ťažobných rozhodnutí krajín kartelu OPEC+, miery, akou rastie produkcia ropy a zemného plynu v USA a ďalšie prispievajúce faktory. Nižšia ekonomická aktivita v by mohla viesť k nižšej spotrebe energií a palív, ako sa predpokladalo, a to by spôsobilo ďalšie poklesy na tomto komoditnom trhu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAnalýza akcie Skyworks Solutions: Spoločnosť bude ťažiť zo vzostupu 5G
Ďalší článokVýsledková sezóna je za nami VIDEO

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno