Brusel vstupuje do digitálneho konfliktu

V centre Bruselu padlo rozhodnutie, ktoré môže ovplyvniť podobu digitálneho sveta na dlhé roky dopredu. Európska komisia udelila technologickým gigantom Apple a Meta vysoké pokuty v celkovej hodnote takmer 800 miliónov USD. Dôvodom sú porušenia nového zákona o digitálnych trhoch, Digital Markets Act (DMA), ktorý má v Európskej únii zabezpečiť férovejšiu hospodársku súťaž v online priestore.

Za nelegálne praktiky v rámci App Store dostal Apple pokutu vo výške 500 miliónov EUR, čo je približne 571 miliónov USD. Meta, materská spoločnosť Facebooku a Instagramu, bola potrestaná sumou 200 miliónov EUR, teda približne 228,4 milióna USD, za spôsob, akým pristupovala k zberu osobných údajov používateľov.

Apple podľa Komisie porušil tzv. anti-steering pravidlá, ktoré mali zabezpečiť možnosť vývojárov informovať používateľov o alternatívnych možnostiach mimo platformy Apple. Meta zasa zaviedla systém „zaplať, alebo sa vzdaj súkromia“, čo EÚ vyhodnotila ako nátlak na používateľov. Obe spoločnosti reagovali ostro. Apple sťažnosťou na neustále meniace sa pravidlá a zbytočne náročné požiadavky, Meta zase obvineniami z diskriminácie amerických firiem. Spoločnosti sa bránia, no Komisia ich vyzýva na nápravu. A to rýchlo, Meta má na zmenu iba 60 dní.

Starý kontinent mení digitálnu mapu

Tento zásah Európskej únie však nevyznieva iba ako legislatívna výstraha. Je to prejav ambície, s akou EÚ vstupuje do digitálnej éry ako samostatný regulátor. V čase, keď sú technologické platformy považované za infraštruktúru 21. storočia, sa Európa rozhodla nastaviť vlastné pravidlá hry. Tento prístup nie je nový. V minulosti Brusel udelil Microsoftu pokutu 497 miliónov EUR, Googlu dokonca 4,3 miliardy EUR. Teraz sa pozornosť sústredila na Apple či Metu a to nie ako jednotlivcov, ale ako symboly systému, ktorý EÚ považuje za nevyvážený. O téme sa dozviete viac v článku nižšie:

Zároveň ide o reakciu na vývoj trhu. Investori opäť vkladajú dôveru do technologických akcií, pričom očakávajú, že umelá inteligencia a digitalizácia budú opäť motormi rastu. Už teraz majú najväčšie technologické firmy veľké zastúpenie vo svetových indexoch. No s rastúcim vplyvom prichádza aj rastúci dohľad. Európska stratégia sa od americkej aj čínskej líši. Kým Spojené štáty rozviazali veľkým technologickým firmám ruky a Čína ide cestou centrálneho zásahu, EÚ využíva zákony, ktoré majú zvýšiť konkurenciu bez nutnosti rozbitia technologických kolosov.

Z Bruselu do Washingtonu

Rozhodnutia Európskej komisie vyvolali okamžité geopolitické napätie. Donald Trump označil regulácie EÚ za „zahraničné vydieranie“ amerických firiem. Jeho administratíva zaviedla clá vo výške 20 % na dovoz tovaru z Európy, neskôr dočasne znížené na 10 %. Obchodné rokovania pokračujú, ale napätie pretrváva. Európske rozhodnutia však môžu mať globálny dopad.

Európska únia má totiž obrovský trh, s viac než 400 miliónmi ľudí, a preto si veľké technologické firmy ako Apple či Meta nemôžu dovoliť ho ignorovať. Keď EÚ zavádza prísnejšie pravidlá, ako napríklad povinnosť umožniť alternatívne platby v App Store alebo obmedziť sledovanie používateľov pri reklamách, firmy sa často rozhodnú tieto zmeny aplikovať aj v iných krajinách. Dôvod je jednoduchý, nechcú mať rozdielne verzie svojich služieb pre rôzne trhy, lebo by to bolo drahé a zložité.

Takto Brusel svojimi rozhodnutiami nepriamo ovplyvňuje celý digitálny svet. Rozhodol sa aktívne zasahovať, formovať digitálne prostredie podľa vlastných hodnôt, rovnováhy medzi inováciou, konkurenciou a ochranou práv spotrebiteľa. Členovia Big techu budú musieť prijať novú realitu. Ich rozhodnutia dnes už nemajú vplyv len na vývoj produktov, ale aj na globálnu politiku a ekonomickú stabilitu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností si môžete kúpiť TU.


ZDROJBloomberg, FinanceYahoo, CNBC
Predchádzajúci článok​Trhy upokojila trojica mocných, tie mieria opäť nahor
Ďalší článokRekordný rast a široká ponuka služieb vyniesli Revolutu v roku 2024 zisk 1,4 miliardy USD
Patrik, analytik a redaktor investičného portálu akcie.sk, prináša odborný pohľad na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho práca je zameraná na zvyšovanie investičnej gramotnosti na Slovensku prostredníctvom jasného a zrozumiteľného podania odborných finančných tém.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno