Grécko na vrchole: Grécke dlhopisy stierajú rozdiely

Pamätáte si ešte na časy, keď sme pred 15 rokmi všetci zachraňovali Grécko, pretože jeho ekonomika bola v troskách? Gréci, známi svojou láskou k slniečku a pohodlnému životu, si žili nad svoje možnosti. Štát nedokázal splácať dlhy a situácia bola tak dramatická, že sa v Grécku skloňoval odchod z eurozóny, známy ako „Grexit“. U nás na Slovensku padla kvôli tejto kríze vláda Ivety Radičovej. O dekádu a pol neskôr sa karta obrátila. Grécko, kedysi synonymum ekonomickej nestability, je dnes v očiach investorov považované za menej rizikové ako samotné Francúzsko. Túto tému sme tiež preberali v našom týždňovom podcaste, v ktorom sa venujeme tomu najdôležitejšiemu na finančných trhov v rámci daného týždňa:

Druhá najväčšia ekonomika eurozóny musí platiť za svoje dlhopisy viac než Gréci. Výnos francúzskych 10-ročných dlhopisov presiahol 3 %, čo znamená najvyššiu rizikovú prirážku voči nemeckým dlhopisom od roku 2012. Tento rozdiel pre Francúzsko predstavuje drahšie financovanie výstavby diaľnic, nemocníc či škôl. Každá desatina percenta je pri miliardových úveroch významná. Ak by si Paríž dokázal požičať za nižší výnos, mohli by ušetriť stovky miliónov EUR, ktoré by využili napríklad na riešenie vlastných výziev.

Boli chorým mužom Európy", dnes Grécko poráža Francúzsko
Zdroj: Reuters

Prečo sú teda investori voči Francúzsku skeptickí? Investori sa boja, že Francúzsko bude mať problém so schválením štátneho rozpočtu na budúci rok, ktorého cieľom je konsolidovať. Strana Le Penovej sa vyhráža pádom menšinovej vlády, ak neprejdú jej požiadavky. Tým menšinová vláda Mišela Barniera nechce vyhovieť, lebo Francúzi skutočne potrebujú šetriť. Rozpočet počíta so znížením deficitu z odhadovaných 6 % HDP na 5 % cez úsporne opatrenia za 60 miliárd EUR.

Táto situácia zanecháva Francúzsko v tieni Grécka, ktoré svojimi reformami získava dôveru investorov a nízke náklady na dlh. Grécke štátne dlhopisy dokonca prepisujú históriu. Po rokoch finančnej neistoty a tvrdých reforiem dosiahli významný míľnik, keď výnosy gréckych 10-ročných dlhopisov dorovnali tie francúzske. Počas krízy eurozóny pred dvanástimi rokmi sa pritom Grécko nachádzalo na pokraji bankrotu.

Výnosy z jeho 10-ročných dlhopisov dosahovali takmer 40 percentuálnych bodov nad francúzskymi, pričom krajina bojovala s dlhom presahujúcim 175 % HDP a tvrdými úspornými opatreniami. Rýchly posun do dnešných dní ukazuje opačný príbeh. Grécko sa stalo jednou z najdynamickejších ekonomík eurozóny, čo sa odrazilo aj na jeho dlhopisoch. Výnosy gréckych 10-ročných dlhopisov v novembri klesli pod 3 %, čo je úroveň rovná francúzskym OAT dlhopisom.

Grécke dlhopisy dosiahli historický míľnik: Prekonali francúzske
Zdroj: Euronews

Reformy a stabilita v Grécku

Hlavným dôvodom úspechu je kombinácia fiškálnej disciplíny a hospodárskych reforiem. Grécko tento rok očakáva primárny rozpočtový prebytok vo výške 2,4 % HDP, čím prekonáva stanovené ciele. Navyše, väčšina gréckeho verejného dlhu má nízke fixné úroky a dlhú splatnosť, čo minimalizuje dopady rastúcich úrokových sadzieb. Bankový sektor taktiež profituje zo zlepšenej situácie. Analytici, vrátane Athanasia Vamvakidisa z Bank of America, očakávajú pozitívny vývoj u hlavných bánk, ako sú Eurobank či Alpha Bank, a odporúčajú ich akcie na nákup.

Na druhej strane, Francúzsko čelí výzvam. Rastúce deficity a politická neistota tlačia na výnosy jeho dlhopisov, ktoré sú vyššie o 81,7 bázických bodov v porovnaní s nemeckými Bundami. Podľa analytika Goldmana Sachsa, Alexandra Stotta, zníženie francúzskeho deficitu z 6,1 % na 5 % HDP bude „veľmi náročné“, pričom dlhové zaťaženie krajiny má do roku 2027 narásť na 118 % HDP. Aj keby sa vláde podarilo znížiť deficit z 6,1 % na plánovaných 5 %, krajina bude stále zápasiť s vysokým dlhom, tvrdia analytici z Barclays.

Grécko a Francúzsko symbolizujú divergujúce trajektórie v eurozóne. Grécko pokračuje v znižovaní dlhu, ktorý má klesnúť z 153,1 % HDP v roku 2024 na 142,7 % HDP do roku 2026. Francúzsky verejný dlh, naopak, rastie a očakáva sa, že dosiahne 117,1 % HDP do roku 2026. Ekonomické prognózy tiež ukazujú rozdielny vývoj. Grécko má v roku 2025 rásť o 2,3 %, zatiaľ čo Francúzsko stagnuje na úrovni 0,8 %. Tento kontrast reflektuje rozdielnu schopnosť prispôsobiť sa ekonomickým výzvam a ukazuje, že aj z veľkých kríz sa môže krajina dostať.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Dlhopisy si môžete kúpiť TU

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo, Euronews
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokStellantis, matka značiek Peugeot, Fiat či Maserati v kríze, generálny riaditeľ rezignoval
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno