Obavy z rastúcich cien

Putinove napadnutie Ukrajiny má mnoho nepriaznivých dôsledkov. Jedným z nich je, že Európa je na dodávkach ropy a zemného plynu veľmi závislá a v prípade zavretia kohútikov bude pre EÚ mimoriadne náročné hľadať náhradu. Tento scenár nie je veľmi pravdepodobný, keďže ekonomické sankcie západného sveta na Putinov režim dostávajú Rusko na okraj priepasti a práve vývoz komodít do EÚ tvorí pre Rusko dôležitú časť jeho príjmov.

Obavy investorov sú však na mieste a tie tlačia cenu ropy a zemného plynu nahor. Z tohto dôvodu aj mnohí vymieňajú svoje donedávna populárne technologické časti portfólia za energetické akcie. Tých je na trhu na výber mnoho a ide o pomerne známe podniky ako Shell, BP, TotalEnergies, Chevron, Exxon Mobil či Occidental Petroleum. Jedno zaujímavé meno je však v úzadí – Equinor.

Druhý najväčší dodávateľ plynu do EÚ

Equinor je jedným z najlepšie strážených tajomstiev v ropnom a plynárenskom priemysle. Nórska štátom kontrolovaná spoločnosť je druhým najväčším poskytovateľom zemného plynu do Európy za ruským Gazpromom. Akcie firmy kótované na burze v USA sa aktuálne obchodujú za $33, čo predstavuje 8,6 násobok očakávaného zisku v roku 2022 (Forward P/E) a akcionárom ponúkajú aktuálne taktiež lákavý 4,8 % dividendový výnos. Súčasťou toho výnosu je základná štvrťročná dividenda, ale aj špeciálna dividenda vo výške $0,20 na akciu, ktorú podnik plánuje vyplácať tento rok.

Okrem špeciálnej dividendy sa snaží výnimočne dobrý rok Equnior využiť aj na spätné odkupy akcií. Tie by mali dosiahnuť v tomto roku hodnotu 5 miliárd dolárov.

Spoločnosť CenaZmena za 1rForward P/EDividend YieldTrh. kapitalizácia (mld. $)
Equinor $33,2267%8,64,8%108,2
BP $29,0311%6,24,5%94,2
Chevron$166,2752%14,03,4%323,8
Exxon Mobil $82,7938%11,34,3%350,5
Shell $51,7120%7,83,7%196,1
Porovnanie ocenenia ropných akcií

Firma by mohla byť žiadaným artiklom medzi investormi, keďže žiadna západná energetická spoločnosť nemá väčšiu expozíciu voči európskemu plynu. Dodáva do EÚ totiž až 20 % celkového objemu zemného plynu. A dá sa predpokladať, že v snahe vyhnúť sa dodávkam ruskému plynu sa budú európske štáty snažiť o ďalšie navýšenie dodávok a to práve od Equinoru. Equinor môže byť zároveň najekologickejšou z popredných svetových energetických spoločností z hľadiska uhlíkovej stopy na barel vyprodukovanej ropy a plynu. Tá je momentálne menej ako polovica priemeru odvetvia.

Equinor prevádzkuje rozsiahlu sieť podvodných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 11 000 km, aby priviedol plyn na pobrežie a potom ho prečerpával potrubím do Európy. Práve desaťročia rozvoja v ťažbe a preprave komodít pri nórskom pobreží vyšperkovali schopnosti firmy. Tie dnes využíva aj na rozvoje offshore polí v krajinách ako Brazília. Technická zdatnosť spoločnosti sa prejavila v štvrtom štvrťroku, keď zvýšila svoju produkciu plynu na mori o 16 %, aby zmiernila nedostatok v Európe a využila vysoké ceny na trhu.

V súčasnosti nórsky podnik produkuje viac ako 2 milióny barelov ropy a zemného plynu denne, pričom dve tretiny pochádzajú z plodných nórskych pobrežných polí. Do EÚ putuje zhruba tretina jeho celkovej produkcie a zvyšok sa predáva na spotovom trhu, kde tak profituje zo súčasných vysokých cien.


Riziko poklesu ceny zemného plynu

Investori už zapracovali svoje očakávania ohľadom vývoja energetickej situácie v Európe do ceny akcií Equinoru. Preto prípadný väčší pokles ceny ropy a zemného plynu by mohol mať výrazne negatívny dopad na akcie spoločnosti. Pozitívom je však zdravá súvaha podniku a taktiež možno očakávať, že jeho aktuálne nízka základná dividenda by sa mala postupne navyšovať. Špeciálne dividendy by sa dokonca mohli stať normou vzhľadom na spomínanú dobrú súvahu.

Manažment sa snaží tiež o diverzifikáciu smerom k obnoviteľným energiám. Equinor má jedno z najväčších portfólií veternej energie medzi európskymi energetickými spoločnosťami a do roku 2030 plánuje zaviesť 12 až 16 gigawattov energie z obnoviteľných zdrojov – väčšinou veternej. To stačí na napájanie asi 10 miliónov domácností.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJBarron´s
Predchádzajúci článok11 zbrojárskych akcií, ktoré budú benefitovať z rastúcich výdavkov na obranu
Ďalší článokČínske akcie vystrelili prudko nahor po zmiernení napätia zo strany vlády
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno