Boeing ponúkol kúpu spoločnosti Spirit AeroSystems za približne 35 USD za akciu v obchode financovanom prevažne akciami. Tento posun z pôvodne plánovanej hotovostnej ponuky nastal po mesiacoch diskusií medzi spoločnosťami. Navrhovaná cena 35 USD za akciu predstavuje 6 % prémiu k záverečnej cene akcií Spirit zo včera a 22 % nárast od uzatváracej ceny z 29. februára, čo bol deň pred tým, ako sa verejnosť dozvedela o rokovaniach. Tým by sa hodnota Spirit AeroSystems pohybovala okolo 4,1 miliardy USD. Zmena v štruktúre platieb má za cieľ zmierniť finančný tlak na výrobcu lietadiel, ktorý čelí hotovostným problémom. Finálne podmienky sa ešte stále dojednávajú a môžu zahŕňať aj malú hotovostnú zložku.

Analytik Stifel Bert W. Subin považuje hodnotu 35 USD za akciu za rozumný výsledok pre obe strany. Rozhodnutie Boeingu zmeniť podmienky platieb zdôrazňuje komplexnosť tejto transakcie, ktorá tiež zahŕňa odpredaj niektorých výrobných závodov spoločnosti Spirit spoločnosti Airbus. Hoci to vyžaduje dodatočnú starostlivosť, neočakáva sa, že by to ohrozilo obchod. Očakáva sa, že trojstranná transakcia bude oznámená v priebehu niekoľkých dní. Akcie spoločnosti Boeing, ktoré už tento rok klesli o 31 %, reagovali na správu poklesom o ďalších 1,1 %.

CFO spoločnosti Boeing Brian West minulý mesiac naznačil, že spoločnosť zvažuje rôzne možnosti platieb na udržanie svojho investičného ratingu a zachovanie hotovosti. Finančné problémy výrobcu lietadiel sa prehĺbili v dôsledku problémov s lietadlom 737 Max a prebiehajúcich federálnych vyšetrovaní. Akvizícia spoločnosti Spirit AeroSystems, bývalej divízie Boeingu, by znamenala významné zvrátenie outsourcingovej stratégie Boeingu spred takmer dvoch desaťročí. Taktiež by poskytla spoločnosti väčšiu kontrolu nad kvalitou výroby štruktúr svojich lietadiel. Spoločnosti totiž rapídne klesajú dodávky lietadiel, približne o pätinu, po incidente s lietadlom 737 MAX 9 spoločnosti Alaska Airlines, ktoré v januári stratilo bočný panel chvíľu po štarte.

image 58
Zdroj: Finance Yahoo

Očakáva sa, že Boeing spáli približne 8 miliárd USD v hotovosti počas prvej polovice roku 2024, keď spomalí práce vo svojej továrni na preškolenie mechanikov a riešenie kvalitatívnych problémov. Koncom apríla spoločnosť predala viac ako 10 miliárd USD v dlhopisoch na financovanie svojich operácií, čím zvýšila svoj celkový dlh na 58 miliárd USD. Táto strategická akvizícia by mohla pomôcť zmierniť niektoré z jeho súčasných výziev tým, že prinesie kľúčové výrobné procesy späť do vlastných rúk a zlepší celkovú kvalitu výroby.

Akcie Boeing


Akcie firmy od začiatku roka klesli o -30,8 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -14,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 169,2 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 36,9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 55,3 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 107,5 miliárd USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokRivian a Volkswagenom spoja sily: Akcie americkej automobilky rastú o 50 %
Ďalší článokŠkandál na obzore: Eurofins obvinená Muddy Waters
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno