Minulý týždeň sme sa v našich článkoch, ale aj na našich sociálnych sieťach takmer celý čas venovali štvrťročným výsledkom a mali sme na to dobrý dôvod. Výsledková sezóna je v plnom prúde a svoje čísla zverejňovali tie najdôležitejšie firmy na trhu. Navyše, tie sa mali čím pochváliť.

Spoločným znakom kvartálnych výsledkov z posledných dní a týždňov je fakt, že drtivá väčšina spoločností prekonávala očakávania trhu z hľadiska tržieb, ziskov či iných dôležitých metrík. Človek by z toho mohol až nadobudnúť dojem, že to je normálne a viac-menej sa to už očakáva, avšak to nie je pravda. Príjmy spoločností vyzerali v minulosti málokedy tak dobre ako teraz a môžu vysvetľovať, prečo sú akciové trhy na svojich maximálnych úrovniach.

Podľa Refinitivu až 87% podnikov zverejnilo lepšie čísla ako sa očakávalo. To je vysoko nad historickým priemerom, ktorý je na úrovni 65% a tiež nad tempom najvyššieho podielu od začiatku sledovania tejto metriky spoločnosťou Refinitiv v roku 1994. To však nie je všetko. Nielenže firmy prekonávajú odhady Wall Street, ale ich aj prevyšujú omnoho väčšou mierou ako v minulosti.

Od roku 1994 prekonali spoločnosti podľa Refinitivu odhady výnosov v priemere o 3,6%, avšak v tejto príjmovej sezóne spoločnosti vykázali zisky, ktoré boli o 22,8% nad očakávaniami. V súhrne to znamená, že akciový index S&P 500 je na dobrej ceste k tomu, aby zverejnil svoju najrýchlejšiu mieru rastu výnosov od roku 2010.

Rast technologických gigantov, ktorý prekonáva očakávania analytikov
Medziročný rast ziskov a tržieb technologických gigantov

Výnimočne dobré výsledky potvrdzuje i graf vyššie, kde je zobrazený medziročný nárast ziskov a tržieb technologických gigantov. Spoločnostiam Amazon, Alphabet (Google), Netflix, Apple sa podarilo svoj štvrťročný zisk viac ako zdvojnásobiť, pričom Facebook a Microsoft zaznamenali taktiež rýchly dvojciferný rast. Zvláštnosťou však je, že akciové trhy na tieto výborné čísla v podstate nereagujú. Kvôli absencii ďalšieho rastu sa naskytá otázka, do akej miery boli potenciálne dobré správy už predtým zapracované do cien akcií?

Apple zaznamenal rekordný štvrťrok, ktorý odhady analytikov doslova zničil, avšak napriek tomu jeho akcie vzrástli iba o +0,1%. Technologický gigant Microsoft zverejnil taktiež výborné čísla, avšak tie investorov pravdepodobne príliš nezaujali a poslali jeho akcie nasledujúci deň nižšie o -2,8%. Ďalším podobným príkladom je ropná spoločnosť Exxon Mobil, ktorej akcie v piatok poklesli o -2% napriek tomu, že po 4 kvartáloch prerušila sériu štvrťročných strát a prekonala očakávania analytikov z hľadiska výnosov i ziskov.

Zatiaľ čo korporátne zisky boli historicky jedným z najväčších zdrojov pohybu ceny akcií, v posledných rokoch zohrávala pri pohybe akciového trhu väčšiu úlohu podpora Federálneho rezervného systému (FED) a rozširovanie násobku P/E, ktorú sú ochotní investori platiť za akcie jednotlivých spoločností.

Kvartálne výsledky z predchádzajúcich dní:

xtb
Predchádzajúci článokW. Buffet a Ch. Munger sa vyjadrili k viacerým témam, rezonuje najmä kritika Bitcoinu
Ďalší článokEurópske banky plánujú súperiť s platobnými gigantmi z USA
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno