BTC (Bitcoin) začal rok 2020 na približne 7 200 USD a rok ukončil na hranici takmer 30 000 dolárov, čo je ročný nárast o 296%. Začiatkom roka 2021,bitcoin drží vysokú volatilitu a za pár dní v novom roku stihol prelomiť hranicu 34 000 dolárov. Bitcoin v 2021 roku môže zlomiť pár rekordov, ako by mohol vyzerať pre najznámejšiu kryptomenu?

Spoločnosť CoinShares organizovala v roku 2020 prieskum, podľa ktorého firmy z Wall Street napumpovali do fondov digitálnych aktív 5,75 miliárd dolárov, čo je v porovnaní s rokom 2019 nárast o 660%. Tento nárast spôsobil, že Grayscale Investment, najväčší fond pre kryptomeny, dosiahol aktíva v hodnote 15,3 miliárd dolárov.

Bitcoin by sa podľa mnohých odborníkov z Wall Street mohol v novom roku dočkať poriadnej jazdy. Viacerí analytici z Wall Street tvrdia, že cena BTC by sa mohla v roku 2021 dostať medzi hranicu 50 000 až 100 000 dolárov, ale zároveň dodávajú, že takéto cenové hladiny by sa ukázali ako neudržateľné. JPMorgan Chase & Co. odhadujú cenu BTC ešte vyššie, jeho potenciálna trhová hodnota by mohla podľa nich narásť až na 146 000 dolárov. Toto tvrdenie obhajujú tým, že bitcoin súťaží so zlatom ako s triedou aktív.  


Nárast BTC v roku 2017 bol do veľkej miery spôsobený nákupom krypto-nováčikov, bez toho aby sa dozvedeli o kryptomenách viac informácií. Koncom roka 2020 retailoví investori opäť nakupujú bitcoiny, kryptomena sa však zahriala aj na Wall Street a rôznych platobných spoločnostiach orientovaných na spotrebiteľa.

V decembri 2020 poisťovací gigant MassMutual, ktorý má vedúce postavenie v oblasti celoživotného poistenie v USA a spravuje majetok v hodnote 560 miliárd dolárov, predstavil investíciu v hodnote 100 miliónov dolárov do bitcoinov pre svoj investičný účet. Spoločnosť Square, ktorá za posledný rok vzrástla na akciovom trhu o takmer 350%, nedávno uviedla, že umožní zákazníkom po prvýkrát získať bitcoin spať na transakcie, čo je krok, ktorý spúšťa platobnú platformu na nákup ďalších bitcoinov.

How to Buy Bitcoin with PayPal - Crypto Income: Make Money with Bitcoin &  Cryptocurrency
Zdroj: Cryptoincome

Do bitcoinov naďalej investuje aj jeden z najznámejších internetových platobných systémov PayPal, aby podporil spustenie možnosti nakupovať, predávať a obchodovať s kryptomenami priamo vo svojich digitálnych peňaženkách  PayPal a Venmo. Tieto virtuálne mince by potom užívatelia mohli použiť na nákup vecí od 26 miliónov predajcov, ktorí akceptujú PayPal.

Titán hedžových fondov Paul Tudor Jones uviedol že má takmer 2% svojho portfólia v BTC. Bitcoin dokonca zaradil na 4. miesto na svojom zozname zaistení proti inflácií, ale jedným dychom ho označil za „veľkú špekuláciu“. Ďalší miliardársky investor Stan Druckenmiller, ktorý bol 12 rokov vedúcim portfólia Quantum Fund založené Georgom Sorosom, uviedol že vlastní bitcoiny. Bill Miller, bývalý CIO spoločnosti Legg Mason, uviedol, že 30% jeho vlastného portfólia má v bitcoinoch.

Ak by debutoval dlhodobo špekulatívny burzový obchodný fond (ETF) pre najväčšie kryptomeny, tak by podľa analytika spoločnosti BTIG, ktorá je dcérskou spoločnosťou Condor Trading LP, Marka Palmera mohla cena Bitcoinu dosiahnuť skutočne mätúcich čísiel. Stále sa však čaká na to, či americká komisia pre cenné papiere a burzu schváli fond obchodovaný na burze s bitcoinmi, ktorý by umožňoval investorom nakupovať kryptomenu rovnako ľahko, ako akcie.

Bitcoin v 2021 roku, môže narásť vďaka Bitcoinovému ETF, ten však ani zďaleka nie je ani v roku 2021 istotou, varuje Mark Palmer. SEC (Americká komisia pre cenné papiere a burzu) zamieta vytváranie bitcoinových ETF ako na páse. Len v roku 2018 SEC zamietla desiatky aplikácií pre bitcoinové ETF z dôvodu vysokého potenciálu podvodnej činnosti a manipulácie trhu.

Ďalšie novinky si môžete prečítať TU.

xtb
xtb
ZDROJFinance yahoo, Newsbeezer, The Motley Fool, TheStreet
Predchádzajúci článok10 akcií indexu S&P 500, ktorým sa darilo v roku 2020 najmenej
Ďalší článokAlibaba vydá dlhopisy v hodnote 8 miliárd dolárov
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno