Bitcoin za poslednú dekádu vyrástol z undergroundovej technologickej novinky v jedno z najdiskutovanejších investičných aktív súčasnosti. Stál pri zrode celého kryptomenového ekosystému a dnes ho prijali nielen retailoví investori, ale aj veľké finančné inštitúcie a dokonca niektoré vlády. Pôvodne bol BTC zamýšľaný predovšetkým ako prostriedok smeny, avšak v priebehu rokov sa v očiach svojich zástancov stal skôr uchovávateľom hodnoty. Je tomu ale skutočne tak? Možno Bitcoin považovať za digitálne zlato, alebo sa chová skôr ako špekulatívne akcie?
V XTB je možné do kryptomien investovať prostredníctvom kryptomenových ETF alebo krátkodobo špekulovať na ich cene vďaka CFD na kryptomeny.
Bitcoin ako digitálne zlato?
BTC bol pôvodne zamýšľaný ako deflačná alternatíva k tradičným fiat menám – reakcia na finančnú krízu, infláciu a znehodnocovanie peňazí. Podobne ako zlato má obmedzenú ponuku (21 miliónov BTC) a nemôže byť „dotlačený“ ako bežné meny. Práve preto mnoho ľudí verilo, že sa bude správať podobne ako zlato – teda ako bezpečný prístav v čase ekonomickej neistoty.
Realita je však zložitejšia. Ak sa pozrieme na cenový vývoj Bitcoinu a zlata od roku 2011, možno síce nájsť určitú koreláciu, ale nie dostatočne silnú na to, aby sme mohli tvrdiť, že BTC skutočne funguje ako zlato. Navyše, zatiaľ čo cena zlata rastie skôr pozvoľna a dlhodobo, Bitcoin je extrémne volatilný a cenové výkyvy v desiatkach percent nie sú výnimkou.
Zdroj: xStation (investičná platforma XTB)
Minulá výkonnosť nie je spoľahlivým ukazovateľom budúcej výkonnosti.
Chová sa Bitcoin skôr ako akcia?
Zaujímavejšie je porovnanie BTC s akciovými trhmi, konkrétne s indexom S&P 500. Historická korelácia Bitcoinu so zlatom sa pohybuje medzi 0 a 0,2, čo naznačuje veľmi slabú väzbu medzi ich cenami. Naproti tomu korelácia medzi Bitcoinom a S&P 500 v posledných rokoch prudko vzrástla a v roku 2023 dokonca dosahovala hodnotu 0,6. To znamená, že BTC sa chová oveľa viac ako akcie ako uchovávateľ hodnoty typu zlata.
Dôvodom je, že cena Bitcoinu v posledných rokoch stále viac odráža makroekonomické faktory, ako sú údaje o inflácii (CPI), úrokové sadzby centrálnych bánk a celkový investorský sentiment. Rovnako ako akciové trhy BTC reaguje na pozitívne aj negatívne ekonomické správy.
Čo to znamená pre investorov?
BTC sa čoraz viac chová ako rizikové aktívum citlivé na globálny sentiment a makroekonomické faktory. Pokiaľ sa ho chystáte zaradiť do portfólia, treba ho vnímať skôr ako špekulatívnu investíciu než ako stabilného uchovávateľa hodnoty.
Na druhú stranu práve jeho volatilita a schopnosť prekonávať turbulencie trhov z neho robia potenciálne vysoko ziskovú investíciu pre tých, ktorí veria v jeho budúcnosť. Kľúčom je správna stratégia a dlhodobý investičný horizont.
S rastúcou trhovou kapitalizáciou sa volatilita Bitcoinu postupne znižuje a z technologického hľadiska má bezpochyby potenciál stať sa skutočným digitálnym zlatom budúcnosti. Avšak z pohľadu cenového vývoja je v tejto chvíli vhodnejšie premýšľať o ňom skôr ako o volatilnej technologickej akcii s veľkým potenciálom rastu, ale aj vysokou šancou extrémnych cenových prepadov.
Pokiaľ chcete obchodovať Bitcoin a ďalšie kryptomeny, v XTB môžete investovať do tohto sektora prostredníctvom kryptomenových ETF (ETN) alebo krátkodobo špekulovať na rast či pokles ceny vďaka CFD na kryptomeny. Viac informácií nájdete na: https://www.xtb.com/sk/kryptomeny
Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 69 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov. Investovanie je rizikové, investujte zodpovedne.
Investovanie je rizikové. Investujte zodpovedne.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
BTC si môžete kúpiť TU.