Kvartálne výsledky

Technologický sektor sa včera tešil slušným ziskom, keďže Microsoft a Meta boli na čele včerajšej rally. Po vydarených kvartálnych výsledkoch si Microsoft pripísal 9 % a akcie Meta vzrástli o 6,5 %. Google ešte pred týždňom oznámil spätný odkup akcií v hodnote 70 miliárd USD a zvýšenie dividendy, čo tiež potešilo akcionárov. Očakávalo sa, že Apple a Amazon nadviažu podobne silnými výsledkami. No nakoniec skončili obaja v červenom.

Pôda pre Amazon a Apple, ktoré hlásili výsledky o deň neskôr, tak bola pripravená. No tí investorov veľmi nenadchli. Apple síce oznámil výsledky za druhý fiškálny štvrťrok, ktoré prekonali odhady analytikov, no napriek tomu akcie spoločnosti klesli o 4 % a od začiatku roka stratili už 15 %. Investori tak aj napriek silným číslam reagovali chladne, keďže budúcnosť je veľmi neistá. Kvartálne čísla síce investorov zaujímajú, no omnoho viac dnes hľadia najmä na to, ako Apple bude reagovať na meniace sa globálne podmienky.

A zdá sa, že zatiaľ výrobcovi iPhonov moc neveria. Apple totiž čelí rastúcim výzvam, ktoré presahujú rámec bežných kvartálnych výkyvov. Najväčšou z nich sú clá. Podľa Tima Cooka, CEO spoločnosti, môžu súčasné americké tarify zvýšiť náklady firmy o 900 miliónov USD už v tomto štvrťroku. Reakciou je snaha presunúť výrobu mimo Číny a Vietnamu, do Indie. Práve India by sa mala stať novým centrom pre výrobu iPhonov určených pre americký trh. Dnes sa tam montuje jeden z každých siedmich iPhonov, Apple plánuje tento podiel zdvojnásobiť. O tejto téme sme Vás bližšie informovali v článku nižšie:

Najdôležitejšie čísla

Čo sa týka čísel, Apple má za sebou solídny štvrťrok. Zisk na akciu 1,65 USD prekonal očakávania vo výške 1,62 USD. Tržby spoločnosti dosiahli 95,4 miliardy USD, čím prekonali predpokladaných 94,2 miliardy USD. Predaje iPhonov, kľúčového produktu spoločnosti, sa vyšplhali na 46,8 miliardy USD a medziročne vzrástli o 2 %.

image 6
Zdroj: Apple IR

Segment služieb priniesol 26,6 miliardy USD, len o desatinu menej než očakávaných 26,7 miliardy. Tržby z Macov dosiahli 7,9 miliardy USD, iPady vygenerovali 6,4 miliardy USD, čím obe kategórie prekonali očakávania analytikov. Čistý zisk za štvrťrok predstavoval 24,8 miliardy USD. Výzvou je zhoršujúca sa pozícia firmy v Číne. Tržby v tomto regióne dosiahli 16 miliárd USD, čo je pod očakávaniami na úrovni 16,8 miliardy. Čínski spotrebitelia čoraz častejšie uprednostňujú lokálne značky, čo pre Apple predstavuje dlhodobé riziko.

Najdôležitejšie novinky

Apple sa od začiatku roka ocitol v červených číslach a tak schválil dodatočné spätné odkupy akcií v hodnote 100 miliárd USD, no ani tie nestačili na to, aby zastavili pokles hodnoty akcií. Začiatkom apríla Apple prišiel o titul najhodnotnejšej verejne obchodovanej spoločnosti na svete a prvenstvo dočasne prevzal Microsoft. Keďže Microsoft je podľa analytikov z Jefferies jednou z mála spoločností, ktoré sú „lepšie izolované“ od rizík spojených s clami, najmä vďaka softvérovej orientácii a nižšej závislosti od výrobných liniek v Ázii.

Práve spomínaný presun výrobných liniek by mal Applu pomôcť zmierniť vážnosť situácie. Presun výroby ale aj tak neprináša úplnú ochranu. Aj India a Vietnam čelia hrozbe ciel zo strany USA. Clá na čínske produkty by mohli zvýšiť cenu iPhonu 16 Pro o 300 až 500 USD, a celkovo by podľa analytikov clá mohli znížiť ziskovosť firmy až o 15 %. Predaje iPhonov už teraz klesli o 2 %, ak by sa cena takto výrazne navýšila, došlo by s určitosťou o väčší prepad.

Spoločnosť navyše čelí regulačným zásahom. Federálny súd jej zakázal účtovať 27 % províziu z nákupov mimo App Store a rieši sa aj spor s Google, od ktorého Apple ročne inkasuje 20 miliárd USD za to, že je predvoleným vyhľadávačom v Safari. Tieto platby boli označené za protisúťažné. Navyše, za praktiky v App Store dostal Apple pokutu 500 miliónov EUR (približne 571 miliónov USD) od Európskej komisie.

Ani technologicky Apple nezažíva najlepšie roky. Očakávané AI funkcie do Siri, ktoré mali byť predstavené pred vývojárskou konferenciou WWDC, boli odložené. Apple uviedol, že technológia zatiaľ nedosahuje kvalitu, ktorú firma považuje za dostatočnú. Analytici ako Brandon Nispel z KeyBanc preto varujú, že očakávania trhu sú stále príliš optimistické. Najmä výhľad do roku 2026, ktorý počíta s akceleráciou rastu, podľa neho nereflektuje súčasné riziká.

Akcie Apple


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +26 % a v súčasnosti sa obchodujú na cene 213,32 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 33,9 násobok zisku na akciu (P/E); 25,7 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 23,6 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová hodnota je na úrovni 3,2 bilióna USD. Dividendový výnos pri súčasnej cene akcií predstavuje 0,47 %.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Trumpove clá, európske pokuty a aj tak rekordný zisk, Meta si pripisuje 6 %
Najhodnotnejšia firma sveta? Microsoft si znova nárokuje titul, akcie vyleteli o 9 %
Akcie Porsche najnižšie od IPO, čo brzdí nemeckú legendu?
Spotify sa blíži k méte 700 miliónov mesačne aktívnych používateľov
Investori Rheinmetallu jasajú naďalej, akcie najväčšej európskej zbrojovky si pripisujú ďalších 6 %
ServiceNow necháva zvyšok softvérových firiem v tieni, akcie vzrástli o ďalších 15 %
Fiserv, nenápadná rastová hviezda, s najhorším dňom za 25 rokov
Google hlási buyback za 70 miliárd USD a zvyšuje dividendu
IBM je späť: AI ťahá tržby nahor, 109 rokov dividend, no nie všetko ide podľa plánu
Zbohom zdravotníctvo, vitaj rast. 3M nachádza nový dych
Z cloudu až na trón, SAP valcuje Starý kontinent
Predaje Tesly najnižšie za dva roky, Musk sľubuje návrat
Netflix chce byť biliónovou firmou, recesia ho nezastaví
Európsky čipový klenot ASML pokračuje v prepade, od maxima je nižšie o 45 %
Americké banky lámu rekordy, ale recesia číha za rohom
Impérium LVMH pokorené, Hermès korunovaný za nového vládcu luxusu
IBM je späť: AI ťahá tržby nahor, 109 rokov dividend, no nie všetko ide podľa plánu
Zbohom zdravotníctvo, vitaj rast. 3M nachádza nový dych
Z cloudu až na trón, SAP valcuje Starý kontinent
Predaje Tesly najnižšie za dva roky, Musk sľubuje návrat
Netflix chce byť biliónovou firmou, recesia ho nezastaví
Európsky čipový klenot ASML pokračuje v prepade, od maxima je nižšie o 45 %
Americké banky lámu rekordy, ale recesia číha za rohom
Impérium LVMH pokorené, Hermès korunovaný za nového vládcu luxusu

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.


ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokApríl sa niesol v znamení chaosu, ako sú na tom svetové akciové trhy?
Ďalší článokČlen Big Techu Amazon sa prepadá. Čo je za tým?
Patrik, analytik a redaktor investičného portálu akcie.sk, prináša odborný pohľad na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho práca je zameraná na zvyšovanie investičnej gramotnosti na Slovensku prostredníctvom jasného a zrozumiteľného podania odborných finančných tém.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno