Analýza akcie Just Eat – výborný rast a smelé plány do roku 2021

JustEat Takeway - európsky klenot?

0
563

JusEat Takeaway

Spoločnosť Just Eat Takeaway je obdoba slovenského bistra, avšak v omnoho väčších proporciách. Prevádzkuje najväčšiu európsku platformu na objednávanie jedla z rôznych obchodov, reštaurácií či iných prevádzok, pričom im ponúka možosť sprostredkovania objednávky, ale i vlastných kuriérov na vybavenie objednávky. Európska jednotka vznikla spojením britskej firmy JustEat a holandského Takeaway.com. Fúzia vytvorila silného hráča, ktorý naďalej rýchlo expanduje. Akcie Just Eat

Rýchlo rastúci podnik pôsobí celkovo v 23 krajinách a okrem západnej Európy ponúka svoju platformu aj v Poľsku, Rumunsku, Bulharsku, Austrálii, Novom Zélande, Izraeli či v Kanade. Celkový počet zákazníkov stúpol na 60 miliónov a tí si môžu objednávať spomedzi 244 tisíc reštaurácií. Vedenie spoločnosti pripomína, že napriek výbornému vývoju stále penetrovala trh iba v miere 13%, keďže trhy na ktorom pôsobí majú populáciu 450 mil.

xtb
Akcie Just Eat Takeaway
Zdroj obrázku: Just Eat Takeaway presentation

Najdôležitejšie čísla a ďalšia stratégia

Počet objednávok sa firme medziročne zvýšil zo 159 na 588 miliónov eur, tržby z 0,4 na 2,4 miliardy eur a zisk pred zdanením, depreciáciou a zaplatením úrokov (EBITDA) stúpol z 12 na 256 mil. eur. Pozitívny trend zaznamenal JustEat tiež vo frekvencií objednávok na aktívneho zákazníka, ktorý sa zvýšil z 13,1 na 15,2, čo jednoducho znamená, že zákazníci si objednávajú jedlo cez platformu čoraz častejšie. Zvýšil sa tiež podiel vracajúcich používateľov a to zo 66% na 70%.

Výborný nárast pokračuje taktiež pri ukazovateli celkového predaja, ktorý bol uskutočnený na platforme. Ten sa zvýšil medziročne o 53% na 12,9 mld. eur. Celková čistá strata sa medzi rokmi 2019 a 2020 prehĺbila zo 103 na 185 mil. eur, hoci strata na akciu sa znížila z 1,99€ na 1,07€. Pozornosť sa tiež upriamuje na operatívny cashflow ako na ukazovateľ, ktorý hovorí o tom ako firma dokáže generovať peniaze prostredníctvom svojej hlavnej činnosti. Ten bol ešte v roku 2019 v červených číslach, avšak v minulom roku sa dostal do zelených a to na úroveň 177 miliónov eur. Akcie Just Eat

Just Eat Takeaway
Rast spoločnosti – Just Eat Takeaway presentation

Spoločnosť sa plánuje zameriavať naďalej na rast a to prostredníctvom niekoľkých krokov. Najdôležitejším je vytvoriť platformu s najväčšou ponukou reštaurácií, z ktorých si môže zákazník objednať svoje obľúbené jedlo. Ďalším je spustenie služby „Scoober“ v nových mestách, ide o ekologickú donášku kuriérov, ktorí jazdia na elektrických bicykloch.

Scoober je aktuálne dostupný v 139 mestách v 12 krajinách a zamestnáva viac ako 20 000 kuriérov, ktorí sú plne zamestnaní a nepracujú na živnosť alebo iné alternatívne formy. Just Eat má tiež v pláne vytvárať a vyvíjať nové služby, ktoré by poskytla veľkým zamestnávateľom pre ich pracovníkov ako napr. Takeaway Pay. Táto služba umožňuje nastaviť zamestnancom rozpočet na objednanie jedla cez platformu Just Eat, pričom zamestnávateľ môže riadiť špecifické limity na určité časové obdobia. Táto služba ponúka alternatívnu „kantínu“, ktorej výber je omnoho väčší a odstraňuje preplácanie jednotlivých objednávok a teda i zbytočné operácie v účtovníctve.

Treba poznamenať, že pre firmu ziskovosť stále nie je na prvom mieste, keďže manažment stále tlačí veľké množstvo peňazí späť na reklamné účely s cieľom udržať si zákazníka a líderskú pozíciu na daných trhoch, osloviť nových potenciálnych zákazníkov a budovať vedomie o značke.

Scoober, zdroj obrázku: Tech.eu

Akvizícia Grubhub a podiel v iFood

V prvej polovici roka sa taktiež očakáva dokončenie akvizície americkej donáškovej služby Grubhub, ktorá je na tamojšom trhu dvojka s podielom cca 28% za službou DoorDash a pred konkurentmi ako UberEats a Postmates. Týmto krokom vstúpi Just Eat na americký trh a potenciálny trh sa takmer zdvojnásobí, akvizícia by mala spoločnosť výjsť na 7,3 mld. USD, pričom akcionári Grubhub by mali získať $75,15 za akciu.

Kúpu už schválili akcionári európskej spoločnosti, avšak musia ju ešte schváliť akcionári Grubhub. Ak všetko prebehne ako má, tak sa vytvorí najväčšia donášková služba na svete. O dvojku na trhu v USA sa zaujímal i Uber, ktorý prevádzkuje UberEats, avšak rokovania stroskotali. Akcie Just Eat

Okrem svojho obrovského biznisu vlastní JustEat Takeaway taktiež 33% podiel v brazílskej donáškovej službe iFood, ktorá v roku 2020 rástla medziročným tempom na úrovni 222%. Počet objednávok sa medziročne zdvojnásobil na 478 miliónov. Sila rýchlo rastúceho aktíva sa odráža v zlepšenej upravenej marži EBITDA samotnej firmy. Manažment už predtým vyjadril ochotu predať svoj podiel v iFood, avšak iba v prípade ak dôjde k vhodnej ponuke, ktorá odráža veľkosť a vynikajúci rast tohto aktíva. Vedenie spoločnosti už odmietlo niekoľko ponúk, zatiaľ najvyššia z nich predstavovala 2,3 miliardy EUR.

Akcie JustEat Takeaway


Akcie Just Eat Takeaway sú dostupné na akciovej burze v Amsterdame od roku 2016. Za necelých 5 rokov nabrali rastúci trend vďaka čoraz lepším vyhliadkam a zlepšujúcim sa operatívnym výkonom. Minulotýždňový prepad technologických titulov však stiahol so sebou i akcie Just Eat a tie sa prepadli až na úroveň okolo 73€, čo je o cca. 30% nižšie ako bolo ich maximum v októbri minulého roka. Aktuálne sú opäť nad úrovňou 80€ za akciu po tom čo včera spoločnosť zverejnila svoje celoročné výsledky a investori boli potešený rýchlou expanziou.

Aktuálna trhová hodnota je vo výške 11,8 mld. eur pri tržbách 2,4 mld. eur, pre porovnanie americká donášková služba Doordash, o ktorej vstupe na burzu sme písali v našom samostatnom článku má trhovú kapitalizáciu na úrovni 43,6 mld. USD a to pri výnosoch 2,89 mld. USD. Z tohto porovnania vyzerajú akcie Just Eat Takeaway určite lacnejšie.

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno