Analýza akcie IBM: Ako spoločnosť zarába peniaze?

0
466

IBM

Technologická firma s neuveriteľnou 132 ročnou históriou pôsobí v 175 krajinách sveta a zamestnáva cca 350 tisíc zamestnancov. 95% klubu Fortune 500 je zákazníkmi firmy IBM, avšak kedysi najhodnotnejšia a najinovatívnejšia spoločnosť sveta momentálne čelí spoločnosť poklesu príjmov, keď sa jej výnosy postupne prepadli z úrovne takmer 107 miliárd dolárov v roku 2011 na minuloročných 77,15 miliardy dolárov. Akcie IBM

Pravdou je, že IBM sa vždy dokázala presadiť v rýchlo meniacom sa svete technológii a byť inovatívna, teraz stojí pred výzvou, kedy to bude musieť zvládnuť znova. Zatiaľ však nič nenasvedčuje, že by bola spoločnosť na dobrej ceste. Investori boli z posledného hospodárskeho roka opäť sklamaní, keďže pokles stále pokračoval a to vo všetkých dôležitých ukazovateľoch. Zisk sa prepadol o -40% z dôvodu transformácie biznisu smerom ku cloudu, voľný cashflow poklesol o -9,24% a výnosy o -4,58%. Manažment očakáva v aktuálnom roku voľný cashflow medzi $11 a $12 mld., pričom ostatné číselné očakávania v jednotlivých ukazovateľoch verejnosti neponúkla.

xtb
Rok20202019Medziročná zmena
Výnosy (mld. $)73,6277,15-4,58%
Čistý zisk (mld. $)5,599,43-40,72%
Čistý zisk na akciu ($)6,2310,56-41,00%
Voľný cashflow (mld. $)10,8111,91-9,24%

Vývoj tržieb a zisku za posledných 10 rokov

Na obrázku vyššie je zachytený nie príliš lichotivý vývoj tržieb a ziskov IBM za posledných 10 rokov. Ako bolo spomenuté vyššie, vedenie spoločnosti sa pokúša oživiť svoje podnikanie presunom ku cloudovým službám. Ako však podnikanie IBM vôbec vyzerá?

Podnikanie IBM

Americký podnik predáva širokú škálu produktov vrátane služieb IT, cloudových a kognitívnych ponúk, umelej inteligencie a podnikových systémov a programov. IBM sa snaží zlepšiť svoji situáciu aj skrz akvizície. V predchádzajúcom roku firma kúpila napr. Nordcloud, európskeho lídra v oblasti implementácie cloudu a transformácie aplikácií. Ďalšími akvizíciami boli firmy Expertus Technologies či Instana. Medzi hlavnú konkurenciu sa zaraďujú mená: Alphabet, Cisco, Microsoft, Amazon, Oracle, Salesforce či Hewlet-Packard. Svoje produkty rozdeľuje do 5 kategórií:

  • Cloud & Cognitive software
  • Globálne obchodné služby
  • Globálne technologické služby
  • Systémy
  • Globálne financovanie

Tieto oblasti sa v uplynulom roku podieľali na tržbách spoločnosti nasledovným spôsobom:

Akcie IBM - rozdelenie výnosov
Zdrojové údake: Q4 Earnings Results

Globálne technologické služby (35%)

V rámci globálnych technologických služieb IBM ponúka zákazníkom komplexnú IT infraštruktúru a platformové služby ako správa podnikových aplikácií, technologická odolnosť podnikania, sieťové riešenia, digitálne pracovisko, technologická podpora či hybridné cloudové služby. Samozrejmosťou je, že podnik ponúka možnosť konzultácií pre IT riešenia, ktoré sa snaží „našiť“ klientom na mieru, pričom podporu im ponúka štýlom 24/7. Laicky povedané IBM sa stará svojim klientom o IT oddelenia. Príjmy z tejto oblasti medziročne poklesli o 5,7% na 25,8 mld. USD a zisk pred zdanením dokonca o 92,7% na 117 mil. USD. Akcie IBM

Cloud & Cognitive Software (32%)

Segment cloudového a kognitívneho softvéru spája softvérové platformy a riešenia spoločnosti IBM za účelom poskytovania hybridnej cloudovej služby, ktorá pomáha firmám predvídať, automatizovať, zabezpečovať a modernizovať ich podnikanie. Táto oblasť zahŕňa všetky softvérové produkty IBM okrem operačného systému, ktorý patrí pod kategóriu Systémy. Príjmy z nej vzrástli medziročne o 2,1% na 23,4 mld. USD a zisk pred zdanením o 18,6% na 6,4 mld. USD. Na celkovom zisku pred zdanením sa segment podieľal až 70% percentami.

Globálne podnikové služby (22%)

V rámci nich IBM ponúka poradenské obchodné služby, nastavenie obchodných procesov a správu aplikácií. Táto kategória je zameraná na pomoc klientom skrz konzultácie pri vytváraní inteligentnejších rozhodnutí prostredníctvom dátových analýz, cloudových technológií a vývoja mobilných aplikácií. Tržby sa oproti minulému roku znížili o 3,80% na 16,2 mld. USD a zisk pred zdanením o 16,8% na 1,4 mld. USD.

Systémy (10%)

Segment systémov poskytuje klientom infraštruktúru pre nové požiadavky hybridných multi-cloudových a podnikových pracovných úloh. Navrhuje taktiež pokročilé polovodičové a systémové technológie. Výnosy z tejto oblasti medziročne poklesli o 8,2% na 7 mil. USD a zisk pred zdanením o 35,9% na 449 mil. USD, čím sa podieľal na celkovom zisku 5% percentami.

Globálne financovanie (1%)

Najmenšia kategória z hľadiska príjmov sa zaoberá financovaním, repasovaním a remarketingom. Firma prostredníctvom služby IBM Credit, ktorá poskytuje financovanie zákazníkom, zatiaľ čo repasovanie a remarketing spočíva v prenájme alebo predaji repasovaných či modernizovaných zariadení. Príjmy v rámci segmentu poklesli oproti roku 2019 o 19,8% na úroveň 1,1 mld. USD a zisk pred zdanením o 27,9% na 761 mil. USD.

Akcie IBM


Na grafe nižšie je zobrazený vývoj akcie IBM za uplynulých 31 rokov. Poslednú dekádu nabrali zostupný trend a od svojej najvyššej úrovne sú nižšie o takmer 50% a za posledný rok o 10%. Na to, aby akciové trhy poslali akcie IBM opäť na rastový trend budú potrebovať určitý pozitívny signál, pretože napriek tomu, že vyzerajú lacno, takto výrazne negatívny trend v podnikaní odrádza potenciálnych investorov. Náplasťou pre akcionárov môže byť vysoká miera dividendového výnosu, ktorá je na úrovni 5,42%. Akcie IBM

Ďalšie analýzy

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno