Boohoo Group PLC (BOO.L)

Spoločnosť Boohoo je známa najmä v Británii, kde patrí medzi top hráčov v oblasti módy, oblečenia a kozmetických doplnkov. V priebehu niekoľkých rokov sa jej podarilo vybudovať značku, ktorú rozpoznáva cez 86% britských obyvateľov.

xtb

Zameraním firmy Boohoo je online fashion retailový predaj oblečenia, topánok a skrášľovacích doplnkov. Pôsobí hlavne v Spojenom kráľovstve, Spojených štátoch amerických a niektorých častiach Európy. Skôr Vám budú asi známy jej konkurenti ako H&M, Zalando, About you, Primark a mnohé ďalšie.

Nasledujúci obrázok zobrazuje porovnanie s konkurenciou v miere rastu za posledné dva roky.

Rast za posledné 2 roky v porovanní s konkurenciou, zdroj obrázku: Výročná správa

Predajný kanál Boohoo je hlavne v online prostredí, čím spadá do e-Commerce odvetvia. Firma sa neradí medzi najväčšie svetové giganty, no patrí skôr medzi stredných až menších dravcov. Market Cap okolo 2,42 miliardy libier v závislosti na aktuálnej cene akcie.   

Potenciál firmy

Firma sa radí medzi rastové spoločnosti. V rokoch od 2017 až 2021 sa jej darilo rásť na tržbách neuveriteľným tempom a to 51% v roku 2017, 97% v roku 2018, 48% v roku 2019 a následne 44%41%. Detailnejšie zobrazenie je možné vidieť na uvedenej grafike z výročnej správy spoločnosti.

Vývoj tržieb, zdroj obrázku: Výročná správa

V súčasnosti už dosahuje Boohoo tržby cez 2 miliardy čo je úctyhodný nárast z pôvodných tržieb 295 miliónov v roku 2017. Spoločnosť má aj veľmi priaznivé nacenenie, kde jej tržby s hodnotou okolo 2 miliardy nie sú až tak vzdialené trhovej kapitalizácií ktorá je približne 2,45 miliardy čo nám dáva P/S (Price Sales rating) okolo 1,25 a to je skvelé číslo na tak mladú rastovú spoločnosť.

Expandovanie spoločnosti , zdroj obrázku: Výročná správa

Expandovanie

Firma prisľúbila aj rozsiahle investície v nadchádzajúcich rokoch v objeme 0,5 miliardy libier, ktoré budú smerované najmä do infraštruktúry a vytvorenia cez 5 000 nových pracovných miest. Prvých 2 000 pracovných pozícií vznikne už v budúcom polroku. Boohoo má teda jasné plány a ďalej pokračuje v masívnych investíciách a rozširovaní svojho pôsobenia a logistických parkov.

Akcie Boohoo

Cena akcie je silno volatilná a je možné spozorovať na technickej analýze, že sa  Boohoo (BOO.L) pohybovala medzi hodnotami okolo 150 až 413 za posledné dva roky. Niekoľko krát zaznamenala firma silné nárasty aj cez 100% a následne poklesy okolo 50%.

Jeden z týchto poklesov nastal po prevalení sa “škandálu” u dodávateľov, kde úrady prešetrovali neetické praktiky ohľadom výšky platov, údajne až pod úrovňou minimálnej mzdy. V tejto oblasti spoločnosť následne začala podnikať kroky smerom k spoločensky etickému podnikaniu a vhodným výberom dodávateľov a dohľadom nad férovými obchodnými praktikami.


Posledný výraznejší pokles ceny akcie nastal po zverejnení výsledkov polročnej správy. V nej je možné sledovať výrazné expandovanie spoločnosti s čím sú spojené zvýšené náklady.

Vzhľadom na dobré dlhodobé výsledky firmy a krátkodobý strmý pokles ceny akcie, je možné na základe fundamentov pokladať firmu za podhodnotenú zhruba o 40-50% a po obnovení ziskovosti, ktorá by sa mala upraviť počas nasledujúcich 2 rokov, pokračovaní rastu tržieb a rozvoja firmy je možné dosiahnuť zhodnotenie na investícií 50-100% v horizonte 3 rokov.

Pozri tiež:

Analýza akcie Mondelez: Budúci dividendový aristokrat?
Analýza akcie Facebook: Metavesmír a ešte ďalej
Analýza akcie Coursera: Online vzdelávanie na vzostupe
Analýza akcie Splunk: Je čas nakupovať?
Analýza akcie LVMH – Louis Vuitton Moet Hennessey
Analýza akcie Just Eat – výborný rast a smelé plány do roku 2021
Analýza akcie Uber, potvrdí firma svoj potenciál?
Analýza akcie Beyond Meat – stravovanie 21. storočia?
Analýza akcie Disney pre rok 2021 – čo všetko patrí pod ikonickú značku?
Analýza akcie IBM: Ako spoločnosť zarába peniaze?
Analýza akcie Adobe
Analýza akcie Box 2021 – technologický líder mimo radarov Wall Street
Analýza akcie Booking: Oplatí sa kúpiť akcie firmy v roku 2021?
Analýza akcie iRobot. Roboty pre 21. storočie?
3 dôkazy o tom, že akcie SAP sú podhodnotené
Analýza akcie Nikola – spľasnutie ďalšej investičnej bubliny?

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno