Rekordná pokuta za zneužívanie dominantného postavenia na trhu

Čína v sobotu udelila spoločnosti Alibaba rekordnú pokutu 18 miliárd juanov (2,3 miliardy eur) po tom, čo regulačné úrady zistili, že obor v oblasti elektronického obchodu niekoľko rokov zneužíval svoje dominantné postavenie na trhu. O začatom vyšetrovaní sme písali v decembri v našom článku. Pokuta, ktorá dosahuje výšku cca 4% výnosov firmy za rok 2019 nakoniec prišla v čase, kedy sa tlak voči čínskym technologickým firmám prudko vystupňoval.

K tomuto tlaku zo strany čínskych regulátorov sa pridali taktiež nové pravidlá americkej komisie pre cenné papiere (SEC), ktoré prikazujú čínskym spoločnostiam na americkej akciovej burze používať americké audítorske štandardy, v opačnom prípade budú z nej vyradené. Tieto vyústilo do do výraznej korekcie v podnikoch pochádzajúcich z najľudnatejšej krajiny, keď v podstate všetky čínske akcie obchodované na burze čelia poklesu trhovej hodnoty o minimálne -20%. Prehľad o cenových prepadoch v jednotlivých čínskych akciách sme sa taktiež pozreli v našom článku.

Intenzívne vyšetrovanie podnikových činností Alibaba začalo v októbri po opakovanej kritike systému zo strany zakladateľa Alibaby – Jacka Ma. Už o mesiac úrady zmarili dlho očakávaný vstup na burzu fintech spoločnosti Ant Group vo výške 37 miliárd dolárov, v ktorej Alibaba vlastní 30%-ný majetkový podiel. Firma Ant Group, ktorá prevádzkuje služby zamerané na digitálne platby – Alipay, musí teraz súhlasiť s vytvorením holdingu od ktorého sa očakáva, že prudko zníži jeho hodnotu.

Ant Group
Zdroj obrázku: antgroup.com

Trend odporu voči technologickým gigantom

Orgány zistili, že čínsky gigant zneužíva dominantné postavenie na trhu tým, že bráni obchodníkom predávajúcim na jej platforme predávať svoje produkty zároveň i na iných obchodných platformách. Keďže Alibaba má dostatočnú vyjednávaciu silu, obchodníkom často neostávalo nič iné ako predávať svoj tovar jedine na jej platforme. Takéto správanie bráni voľnému obehu tovaru, porušuje obchodné záujmy obchodníkov a v konečnom dôsledku škodí i samotným zákazníkom.

Okrem uloženia pokuty, ktorá sa radí k vôbec najvyšším protimonopolným sankciám v histórii, regulátori nariadili spoločnosti vykonať „dôkladné nápravy“ s cieľom posilniť vnútorné dodržiavanie predpisov a chrániť práva spotrebiteľa. Alibaba vo vyhlásení uviedla, že pokutu prijíma a „zabezpečí jej súlad s odhodlaním“.

Odpor voči technologickým firmám, ktorých expanzívny rast v mnohých prípadoch začína naberať enormné rozmery, však možno vidieť aj mimo Číny. Čoraz prísnejšie protimonopolné kontroly prichádzajú i zo strany USA a EÚ a to predovšetkým voči podnikom ako Facebook, Google či Microsoft. EÚ dlhodobo hľadá možnosti ako zdaniť reklamné služby týchto spoločností na území jednotlivých krajín. Zároveň sa šíria obavy z obrovského množstva dát o zákazníkoch, ktorými firmy disponujú a z toho či tieto dáta sú schopné ochrániť.

Akcie Alibaba


Akciové trhy reagovali na stupňujúce sa problémy podniku červeným signálom, keď akcie Alibaba sa prepadli zo svojej najvyššej cenovej úrovne postupne až o -30%. Rekordnú pokutu síce nemožno vnímať ako pozitívum, avšak ukončené vyšetrovanie môže byť začiatkom nápravy.

Ďalšie novinky

xtb
ZDROJReuters
Predchádzajúci článokMarihuanová spoločnosť Canopy Growth kúpi Supreme Cannabis Co.
Ďalší článokRiaditeľ JP Morgan, J. Dimon očakáva postpandemický boom v ekonomike
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno