Po rokoch neistoty sa Alibaba vracia na výslnie

Alibaba prešla v posledných rokoch náročným obdobím, keď čelila prísnym reguláciám čínskej vlády, hospodárskemu spomaleniu a poklesu dôvery investorov. Po rokoch neistoty sa však technologický gigant vracia na výslnie a v roku 2024 zaznamenal prudký nárast hodnoty akcií. Od januára si akcie spoločnosti pripísali viac ako 43 %, čím prekonali konkurenciu a oživili nádeje na novú éru rastu.

Za týmto obratom stojí boom v oblasti umelej inteligencie (AI), do ktorej Alibaba masívne investuje. Spoločnosť vyvíja vlastné AI modely, posilňuje cloudové služby a uzavrela strategické partnerstvo s firmou Apple. Táto nová stratégia z Alibaby opäť robí favorita medzi investormi a ukazuje, že aj firmy, ktoré čelili prísnym regulačným zásahom, môžu nájsť cestu späť na vrchol.

Alibaba sa rozhodla staviť na umelú inteligenciu ako kľúčovú súčasť svojej budúcnosti. Po nástupe nového vedenia v roku 2023 pod taktovkou Joea Tsaia a Eddieho Wua začala firma agresívne investovať do AI, pričom podporuje viacero sľubných startupov, ako Moonshot či Zhipu. Zároveň pretransformovala svoju cloudovú divíziu, ktorá je kľúčovým pilierom pre vývoj AI technológií. O tejto téme sme Vás informovali v článku nižšie:

Najväčší prelom však nastal v januári 2024, keď Alibaba zverejnila benchmarkové výsledky svojho AI modelu Qwen 2.5 Max. Tento model prekonal Llama od Meta Platforms a DeepSeek V3, čím Alibaba ukázala, že v oblasti AI môže konkurovať aj globálnym technologickým lídrom.

Alibaba je späť, AI boom posiela akcie na najvyššie úrovne od roku 2022
Zdroj: Chatqwenln

Nový AI boom v Číne zároveň spustila spoločnosť DeepSeek, ktorá predstavila nižšie nákladové modely AI. To viedlo k rastúcemu záujmu investorov o čínske technologické akcie, pričom Alibaba sa dostala do centra pozornosti ako najlepšie pripravená spoločnosť na komerčné využitie AI.

Budúcnosť Alibaby: Má ešte priestor na rast?

Ďalším faktorom, ktorý pomohol rastu akcií Alibaby, je spolupráca s výrobcom iPhonov pri zavádzaní AI funkcií v Číne. Apple, ktorý čelí poklesu predaja iPhonov v Číne a silnej konkurencii zo strany Huawei, musel nájsť lokálneho partnera na zavedenie AI služieb pre čínskych používateľov. Alibaba sa v tomto kontexte stala ideálnym spojencom, čo pomohlo posilniť jej postavenie na domácom trhu.

image 88
Zdroj: Statista

Táto spolupráca prináša výhody pre obe spoločnosti. Alibaba získava prístup k zákazníkom Apple, zatiaľ čo Apple zlepšuje svoju pozíciu v Číne, kde mu klesli tržby o 11 %. Toto partnerstvo zároveň ukazuje, že technologické firmy musia hľadať nové spôsoby, ako navigovať cez geopolitické napätia medzi USA a Čínou.

Hoci sa Alibaba v roku 2024 vrátila do centra pozornosti, nie všetky výzvy sú zažehnané. Analytici z JPMorgan varujú, že hlavným problémom zostáva monetizácia AI technológií. V Číne je stále nízka ochota podnikov platiť za AI služby, čo môže spomaliť rast výnosov z tejto oblasti.

Ďalšou výzvou je cloudový biznis, ktorý v Číne rastie pomalšie ako v USA. Kým Amazon a Microsoft zaznamenali v poslednom kvartáli rast cloudových tržieb o 19 % a 31 %, Alibaba rástla len o 9,7 %. Ak chce čínsky gigant posilniť svoje cloudové podnikanie, bude musieť ďalej investovať do expanzie a zlepšiť svoju konkurencieschopnosť.

Napriek týmto rizikám zostáva Alibaba atraktívnou investíciou. Jej akcie sa aj po prudkom raste obchodujú za 12,2-násobok očakávaného zisku, čo je stále pod jej päťročným priemerom 14,6-násobku. To naznačuje, že investori stále vidia priestor na ďalší rast. Ak Alibaba dokáže efektívne monetizovať AI technológie, posilniť cloudový segment a udržať si konkurencieschopnosť voči Tencentu a Baidu, môže byť jej návrat na vrchol dlhodobý.

Koniec koncov na Čínu vo veľkom stavil aj David Tepper, miliardár a zakladateľ Appaloosa Management LP.Jeho investičný fond výrazne zvýšil podiel v popredných čínskych technologických firmách, ako sú JD.com a Alibaba, práve v čase, keď sa tamojší akciový trh začína zotavovať. Jeho masívna stávka na čínske technologické akcie začína prinášať bohaté ovocie. O téme sa dozviete viac v článku nižšie:

Akcie Alibaba


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +65,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 118,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 24,5 násobok zisku na akciu (P/E), 12 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 9,2 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 281,1 miliardy USD. Súčasný dividendový výnos predstavuje 1,11 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

etoro
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článok5G bitka nad našimi hlavami, dokáže AST SpaceMobile konkurovať SpaceX či Amazonu?
Ďalší článokInflácia v USA v januári zrýchlila na 3 %
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno