Zvýšenie úrokových sadzieb

Globálne akcieové trhy dnes pokračujú v stabilnom poklese z rekordných výšok dosiahnutých začiatkom týždňa a americký dolár naopak posilňuje po tom, čo americká centrálna banka (FED) posunula očakávané načasovanie svojho prvého postpandemického zvýšenia základnej úrokovej sadzby.

FED po svojom poslednom mesačnom stretnutí, ktoré sa uskutočnilo včera uviedol, že väčšina predstaviteľov očakáva zvýšenie sadzieb v roku 2023, čo je skôr v porovnaní s predchádzajúcou prognózou z roku 2024. Hoci toto oznámenie zastavilo historický rast akciových trhov, nespôsobilo však významný otras, keďže prísnejšie monetárne pravidlá by sa mali prijať v čase, kedy už bude globálna ekonomika podľa očakávaní schopná stáť na pevných nohách.

Nízke úrokové sadzby sú jednou z najsilnejších zbraní monetárnej politiky, ktoré využívajú centrálne banky na naštartovanie ekonomiky a hospodárskeho rozmachu. Zároveň však zvyšuje infláciu čo je aktuálne jedným z hlavných rizík na trhu. Keď sa centrálne banky rozhodnú zvýšiť úrokové sadzby má to na ekonomiku naopak stlmujúci účinok, keďže firmy a spotrebitelia majú k úverom ťažší prístup.

Zvýšenie úrokovej sadzby v najbližších 2 rokoch bolo medzi niektorými účastníkmi už predikované, keďže by hrozilo prehriatie ekonomiky alebo vymknutie inflácie spod kontroly.

Nákup dlhopisov

FED taktiež v stredu informoval o ponechaní svojho programu nákupu dlhopisov, ktorý bol zavedený minulý rok na zmiernenie ekonomického dopadu pandémie koronavírusu. Jeho výška je stanovená na 120 miliárd dolárov mesačne. Jay Powell, predseda americkej centrálnej banky, upokojil investorov, že proces ukončenia programu bude „usporiadaný, metodický a transparentný“ a dodal, že všetky zmeny budú signalizované „s dostatočným predstihom“.

Reakcia akciových trhov

Index Stoxx Europe 600, ktorý sa v stredu dostal na historické maximum, zareagoval na rozhodnutie FEDu poklesom o -0,35%. Globálny index FTSE All-World po dosiahnutí najvyššej hodnoty v pondelok, dnes pokračuje v klesaní a hlavné americké akciové indexy sú v pre-market obchodovaní v mínuse taktiež. Dow Jones 30 o -0,23%, S&P 500 o -0,23% a technologický index Nasdaq o -0,41%. Výraznejší pokles zaznamenáva i cena zlata, ktorá klesá o -4,05%.

Naopak akcie európskych bánk sú v pluse o +1,3%, keďže profitujú z vyšších úrokových sadzieb, vďaka širším ziskovým maržiam poskytnutých úverov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokJuhokórejská komisia FSC požiadala burzy, aby poskytli zoznam vyradených altcoinov.
Ďalší článokNaozaj C. Ronaldo znížil trhovú hodnotu Coca-Coly o 4 miliardy?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno