Spoločnosť Virgin Galactic počas štvrťročného konferenčného hovoru o príjmoch spoločnosti informovala investorov o svojom programe letových testov. Plánovaný februárový letový test bol pozdržaný kvôli problémom s ovládaním letu a elektromagnetickému rušeniu. Tento problém bol už medzitým vyriešený, avšak objavil sa nový problém s opotrebovaním niektorých dielov.

„Takže konkrétne sa pozeráme na to, čo v podstate nazývame únava alebo stres,“ uviedol vo vyhlásení Michael Patrick Moses, prezident spoločnosti pre vesmírne misie a bezpečnosť. „Chceme sledovať niekoľko problémov a zabezpečiť, aby sme videli, ako vozidlo časom starne a ako sme schopní to riešiť. V zásade je to dosť bežné pre všetky systémy lietadiel.“

Virgin Galactic sa tak musí ubezpečiť, že všetky časti sú stále spôsobilé na let predtým vyšle svoju kozmickú loď do vesmíru. Ide pritom o ďalšie oneskorenie, keďže tento plánovaný februárový let mal pôvodný termín ešte v decembri, avšak v tom čase sa po zastavení sekvencie zapaľovania raketového motora vozidlu nepodarilo dostať do vesmíru.

Februárový test mal obsahovať pôvodné ciele z decembrového letu, ktorého cieľom bolo dokončenie zberu údajov pre posledné 2 míľniky overovania a validácie pre federálny letecký úrad USA. Úspešný test mal umožniť začatie komerčných letov firmy Virgin Galactic do vesmíru.

Tieto plány sa však teda musia opäť odložiť, pričom nový termín testovania zatiaľ nebol stanovený, avšak manažment by mal o ňom informovať v najbližších dňoch.

virgin 1
Zdroj obrázku: Bloomberg

Názory analytikov

„Opotrebovanie materiálu predstavuje riziko oneskorenia,“ napísal v utorkovej správe analytik UBS Myles Walton. Ten predpokladá, že spoločnosť by mohla dosiahnuť v budúcom roku výnosy 4 milióny dolárov a 85 miliónov dolárov v roku 2022, pričom cenový cieľ akcie Virgin Galactic stanovil na $40, čo je viac ako dvojnásobok oproti súčasnej cene.

Analytik Michael Ciarmoli určil akciám firmy hodnotenie „nakupovať“ s cenovým cieľom $50. „Aj keď je potenciálne oneskorenie frustrujúce, neutlmuje to naše nadšenie ani dlhodobú hodnotu, ktorú akciám [Virgin Galactic] pripisujeme,“. Spomenul tiež, že vedenie spoločnosti sa nebojí konkurencie zo strany Blue Origin, vesmírnej firmy, ktorú založil Jeff Bezos, majiteľ Amazonu a najbohatší človek na svete. Virgin Galactic „víta konkurenciu a naznačuje, že úspech by mal viesť k zvýšenému dopytu po spotrebiteľských cestách do vesmíru.“

Analytik spoločnosti Credit Suisse, Robert Spingarn taktiež stanovil rating „nakupovať“ akciám Virgin Galactic, ale znížil svoj cenový cieľ zo $40 na $33 dolárov.

Akcie Virgin Galactic


Ako sme spomínali vyššie, akcie Virgin Galactic reagovali na oneskorenia letov výrazným poklesom, keď investori ostali sklamaní. Zo svojho maxima poklesli o -71% a aktuálne sa obchodujú za cenu $18,12 za akciu. Je predpoklad, že ak sa v blízkej budúcnosti testovanie vydarí, akcie spoločnosti by sa mohli vrátiť na rastovú trajektóriu.

Za firmou stojí jeden z najbohatších ľudí sveta – miliardár Richard Branson, avšak investoval do nej i samotný Boeing a to sumou 20 miliónov dolárov. Aktuálna trhová hodnota vesmírnej firmy je na úrovni 4,3 miliardy dolárov.

Ďalšie novinky

xtb
ZDROJBarron´s
Predchádzajúci článokMizéria ARK fondov Cathie Wood sa stupňuje
Ďalší článokAkcie Unity Software v pluse po prekonaní analytických predpokladov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno