Prosus sa zbaví 2%-ného podielu

Na to aké ťažké časy zažívajú čínske akcie na trhu sme už písali v našom predošlom článku. V podstate všetky čínske technologické spoločnosti zažívajú prepad a je možné ich kúpiť o minimálne 20% lacnejšie. Dôvody sú rovnaké ako sme už písali v našich predošlých článkoch na túto tému: Protimonopolný boj čínskych regulačných orgánov, ktoré nechcú nechať vyrásť tieto spoločnosti do neudržateľných výšok a vyššia regulácia v USA. Akcie Tencent

Najhodnotnejšia čínska spoločnosť Tencent na trhu však včera inkasovala ďalší tvrdý úder, keď jej najväčší akcionár – firma Prosus sa zbaví svojho podielu v hodnote 14,6 miliardy dolárov. To spôsobilo prepad akcií Tencent o ďalších -7,54%. Holandská spoločnosť je najväčším akcionárom čínskeho gigantu, keď vlastní až 31%-ný podiel. Teraz však plánuje predať podiel vo výške 2%, avšak naďalej zostane najväčším investorom podniku s podielom 29%.

Vďaka predaju by mala hotovosť spoločnosti Prosus vzrásť štvornásobne a plánuje ju použiť na ďalšie akvizície a získanie podielov vo firmách pôsobiacich v oblasti online obchodu. Manažment sa rozhodol pre tento krok v čase, kedy pandémia výrazne zvýšili online dopyt po všetkom, od nakupovania, rozvozu jedla až po vzdelávanie.

Holanďania investovali do spoločnosti Tencent v roku 2001, keď to bola neznáma internetová firma, iba 32 miliónov dolárov. Akcie majú teraz hodnotu zhruba 239 miliárd dolárov.

Tencent
Zdroj obrázku: Capital.com

Čínska a americká regulácia

Najväčšia pozornosť čínskych regulačných orgánov dopadla na sektor platieb, kde sú kľúčovými hráčmi práve Tencent a Ant Group, v ktorej má 30%-ný podiel Alibaba. Spolu ovládajú čínsky trh digitálnych platieb so službami Alipay a WeChat Pay. Regulátori pred mesiacmi už donútili Alibabau vytvoriť finančnú holdingovú spoločnosť, ktorá bude obmedzovať a kontrolovať jej bankové, poisťovacie a platobné služby a to aktuálne čaká aj Tencent.

Okrem čínskych úradov bojujú technologické spoločnosti z najľudnatejšej krajiny aj s tými americkými, ktoré dokonca pohrozili možnosťou ich vyradenia z amerických akciových búrz. Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) bude požadovať od čínskych firem, aby dodržiavali americké audítorské štandardy, v opačnom prípade budú vyradené.

Nové pravidlá tiež požadujú, aby firmy preukázali SEC, že ich nevlastní alebo nekontroluje subjekt zahraničnej vlády a aby menovali všetkých členov rady, ktorí sú zároveň úradníkmi Čínskej komunistickej strany. Akcie Tencentu

Akcie Tencent

Akcie Tencent sa v súvislosti s najnovšou správou prepadli o spomínaných – 7,54% a od svojej najvyššej hodnoty sa prepadli už o cca -21,5%. Tento pokles patrí medzi ojedinelé korekcie v rastovom trende a aj napriek tomu sú akcie spoločnosti za posledných 10 rokov v pluse o takmer +1 400%.

Akcie Prosus sú obchodované na burze v Amsterdame pod skratkou PRX a na oznámenie zareagovali poklesom o cca -3%


xtb
Predchádzajúci článok5 centralizovaných búrz, ktoré podporujú decentralizované financovanie DeFi
Ďalší článokToshiba zvažuje predaj za 20 miliárd a stiahnutie z burzy
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno