Akcie Teladoc

Spoločnosť Teladoc Health je virtuálny poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, ktorú ponúka prostredníctvom platformy telehealth. Tá prepája členov platformy (zákazníkov) s akreditovanými lekármi a odborníkmi, ktorí sú im k dispozícií 24 hodín denne online skrz mobilnú aplikáciu, internet, videohovor či mobilný hovor.

Asi nikoho neprekvapí, že počas pandémie koronavírusu sa dopyt po službách podniku rapídne zvýšil, keďže ľudia boli donútení zostať doma a často boli odrezaní od svojich doktorov. Investori ihneď pochopili, že súčasná situácia môže zrýchliť adopciu virtuálnej zdravotnej starostlivosti u zákazníkov a tým pádom aj zvýšiť samotný potenciál spoločnosti.

Akcie Teladoc sa následne postupne vyšplhali z približnej úrovne $100 na svoje úplne historické maximum $308, čo značí nárast o viac ako +200%, avšak napriek významne zrýchlenému rastu spoločnosti sa cena akcií začala opäť prepadávať. Pokles ešte viac urýchlilo viacero faktorov, avšak medzi kľúčové patrí zintenzívňujúca sa konkurencia, výpredaj technologických akcií ako aj vysoké straty. Dnes sú akcie Teladoc už na cene $140, čo predstavuje pokles o -55% od svojej najvyššej hodnoty a pri takom poklese sa automaticky objavuje otázka či nie je správny čas nakupovať.


Pandemický boom

V tabuľke nižšie možno vidieť aký dopad mala pandémia na príjmy Teladoc Health. Prvý kvartál, ktorý sa končil v marci 2020 ešte ňou ešte nebol ovplyvnený a druhý čiastočne. Rast tržieb v priebehu roka akcelerovala a vyústil až na najvyššiu mieru v prvom kvartáli 2021. Hoci je rast spoločnosti obdivuhodný a dozaista splnil analytické predpoklady, problémom je rentabilita.

Ak investori dúfali, že zvýšené príjmy by mohli priniesť úspory z rozsahu a v konečnom dôsledku prvé zisky, bol na omyle, keďže straty sa naopak rozšírili. To by však dlhodobí investori mali do určitej miery chápať, keďže manažment sa snažil uchopiť príležitosť, ktorú jej pandémia poskytla budovaním povedomia o svojich službách prostredníctvom marketingu a reklamných iniciatív, aby Teladoc oslovil čo najväčší počet zákazníkov. Také výrazné straty, aké však firma zaznamenala v posledných 2 kvartáloch však nie sú veľmi pozitívne.

KvartálQ1 2020Q2 2020Q3 2020Q4 2020Q1 2021
Tržby (mil. $)180,80241,03288,81383,32453,67
Medziročný nárast+41+85%+109%+145+151%
Strata (mil. $)-29,60-25,68-35,88-393,97-199,65

Rastúca konkurencia

Ďalším problémom, ktorí vyvolal skepticizmus u niektorých investorov je rast konkurencie. Teladoc Health je síce priekopníkom v oblasti poskytovania virtuálnej zdravotnej starostlivosti a tiež jednoznačným lídrom na trhu, avšak zvýšený dopyt po tejto službe automaticky prilákal ďalšie firmy. Jednou z nich je spoločnosť American Well a druhou úplne novou v odvetví je technologický gigant Amazon, ktorý nedávno spustil svoju službu Amazon Care.

Práve Amazon, ktorý disponuje priam neobmedzenými zdrojmi vyvoláva u akcionárov obavy, avšak práve vyššie spomenuté zvýšené výdavky na reklamu a budovanie povedomia sú jednou z odpovedí vedenia spoločnosti na konkurenčný boj. Ďalším krokom, ktorý firma spravila, aby si udržala svoju dominantnú pozíciu na trhu je akvizícia podniku Livongo za 18,5 miliardy dolárov.

Akcie Teladoc Health
Zdroj obrázku: Forbes

O rastúcej konkurencii ako aj akvizícií sa vyjadril výkonný riaditeľ spoločnosti Teladoc Health, Jason Gorevic pre CNBC: „Máme najširšiu škálu riešení na trhu. Žiaden z týchto krokov nás neprekvapuje. Keď nás dáte dokopy, súbor a rozsah našich schopností, šírka klinických riešení a naša schopnosť využívať dáta na masívne zlepšovanie kvality starostlivosti na trhu nemá obdoby.“

Smerom k Amazonu poznamenal: „Keď sa pozrieme čisto na fakty, majú jedného firemného klienta s 385 zamestnancami, nadhodnotené.“

Čo si myslia analytici?

Z 32 analytikov sledovaných spoločnosťou FactSet, ktorí pokrývajú akcie Teladoc, 20 odporúča ich nákup, 10 odporúča akcie držať, resp. sú k akciám neutrálni a 1 odporúča predať. Ich priemerná cieľová cena pre akcie Teladoc je $233,28, čo je o +66% viac ako je ich súčasná cena ($140,08).

Analytička spoločnosti Evercore ISI, Elizabeth Andersonová sa vyjadrila, že pozícia Amazon Care bude rásť len pomaly: „Bude trvať nejaký čas, kým pochopíte, ako zásadne rezonujú ponuky Amazon Care u zamestnávateľov a pravdepodobne tiež bude nejaký čas trvať, kým si Amazon vybuduje potrebné vzťahy s platiteľmi, aby mohla konkurovať v takom rozsahu, aký má.“

My veríme, že z dlhodobého hľadiska môže byť nákup akcie Teladoc dobrou investíciou. Túto firmu sme taktiež zaradili do nášho článku 3 akcie, ktoré menia svet zdravotníckych technológií.

Ďalšie novinky

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Unity Software v pluse po prekonaní analytických predpokladov
Ďalší článokSú polovodičové a čipové akcie podhodnotené?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno