Akcie Snowflake, ktorými Buffet porušil svoje pravidlo sa blížia k svojmu minimu

Spoločnosť s extrémne vysokým potenciálom potvrdila výborný rast, ale strata je väčšia ako sa očakávala.

0
820

Akcie Snowflake

Spoločnosť Snowflake pri vstupe na burzu v septembri minulého roka ihneď upútala pozornosť a to najmä 2 vecami. Prvou je výnimočný rastový potenciál vďaka inovatívnym službám a druhou je, že to prilákalo pozornosť Warrena Buffeta a Berkshire Hathaway, ktorý získali 6,1 mil. akcií a 2,2%-ný podiel vo firme. 2,1 milióna akcií Berkshire nakúpila ešte pred prvou verejnou ponukou akcií Snowflake a ďalšie 4 milióny pri IPO za cenu $120.

Je všeobecné známe, že „Veštec z Omahy“ sa vyhýba stratovým a agresívnym technologickým akciám ako aj kúpam spoločností bezprostredne po vstupe na burzu a uprednostňuje skôr bezpečné a osvedčené firmy. Wall Street ihneď vycítila, že Snowflake môže byť vskutku výnimočná spoločnosť a hneď v prvý deň obchodovania poslala jej akcie na cenu $250, čím Berkshire Hathaway ihneď zarobil 800 mil. dolárov.


Šialenstvo okolo Snowflake pokračovalo a akcie sa postupne vyšplhali až na decembrovú úroveň $429. Pri tejto cene bola firma ocenená na neuveriteľných 110 mld. dolárov pri výnosoch na úrovni cca 400 mil. Odvtedy záujem mierne opadol a akcie Snowflake sa prepadli o -42,5% a blížia sa k najnižším hodnotám od svojho debutu na akciovej burze. Oživenie mohli priniesť štvrťročné výsledky, ktorých zverejnenie bolo naplánované na včerajší deň po uzavretí trhu, avšak tie boli zmiešané a v after-market obchodovaní sa akcie prepadali ešte nižšie.

xtb

Výborný rast, ale väčšia strata

V poslednom kvartáli zaznamenal Snowflake výnosy na úrovni 190,5 mil. USD, čo značí medziročný nárast o vynikajúcich 117%. Tento ukazovateľ tiež prekonal očakávania trhu, ktoré rátali s tržbami vo výške $179 mil. USD. Kľúčový ukazovateľ RPO, ktorý môžeme preložiť ako „zostávajúce povinnosti plnenia“ voči firme (zobrazuje budúce, zmluvne zaviazané tržby, ktoré zatiaľ neboli započítané) vzrástli dokonca o 213% na 1,3 mld. USD.

Sklamanie panovalo najmä z hľadiska rentability. Čistá strata v poslednom štvrťroku bola -$0,70 na akciu, zatiaľ čo sa očakávala strata iba -$0,17 na akciu. Počet zákazníkov sa rozšíril na číslo 4 139 a až 77 z nich sú klasifikovaní ako zákazníci s výnosmi viac ako 1 mil. USD.

Akcie Snowflake
Zdroj obrázku: Snowflake Press Release

Z hľadiska celého roka zaznamenala spoločnosť výnosy 592 mil. USD (+124%). Čistá strata sa znížila z -$7,77 na akciu na -$3,81 na akciu. Akcie Snowflake

K tlačovej správe sa vyjadril aj výkonný riaditeľ Snowflake, Frank Slootman: „Náš fiškálny rok sme zavŕšili výborným výkonom a zaznamenali sme trojciferný nárast tržieb. RPO vykázal silný medziročný nárast, ktorý odráža všeobecne silný predaj. V spojení s týmto rýchlym rastom sme videli zlepšenie našej prevádzkovej efektívnosti a zároveň našu globálnu expanziu. Tieto výsledky naznačujú, že zákazníci vo viacerých odvetviach sa spoliehajú na dátový cloud od Snowflake, aby im umožnil mobilizovať svoje dáta a prelomové dátové stratégie“.

Podnikanie Snowflake

Spoločnosť bola založená v roku 2012 a svojim zákazníkom poskytuje skladovanie, zdieľanie a analýzu dát. Systém Snowflake uchováva neštruktúrované a pološtruktúrované dáta, ktoré sa potom dajú využiť v analytike na vytvorenie podrobných prehľadov uložených v ich dátovom sklade. Zdieľanie údajov umožňuje iným podnikom nakupovať a prijímať dáta okamžite na rozdiel od konkurencie. Všetky dátové riešenia firmy sú dostupné z cloudu. Akcie Snowflake

Akcie Snowflake
Služby Snowflake, zdroj obrázku: Snowflake Q4 Results presentation

Ďalšie novinky

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno