Úvod Novinky Akcie SAP na polročnom maxime vďaka výborným výsledkom a lepšiemu výhľadu

Akcie SAP na polročnom maxime vďaka výborným výsledkom a lepšiemu výhľadu

Nemecký softvérový gigant potešil investorov oznámením zvýšenia dividendy, vysokým dopytom zákazníkov po cloudových službách ako aj lepším výhľadom pre rok 2021.

0
SAP

Najväčšia technologická firma v EÚ, založená v roku 1972 bývalými zamestnancami IBM v utorok oznámila kvartálne výsledky. Vďaka lepším ako očakávaným číslam a zlepšenému výhľadu pre rok 2021 sa akcie SAP dostali na svoje polročné maximum a vymazali časť predošlých strát, ktoré firma utrpela na akciovom trhu po oznámení dôležitých zmien v podnikaní.

Firma, ktorá poskytuje viac ako 440 tisíc zákazníkom v 180 krajinách databázovú technológiu, firemný ERP systém, CRM softvér a ďalšie produkty v minulom roku oznámila, že transformuje svoj biznis z klasického predaja licencií na používanie svojho softvéru smerom ku cloudovej ponuke, digitalizácii a predplatnému systému.

Táto zmena by mala priniesť v najbližších rokoch zvýšené náklady na výskum a vývoj a tiež nižšiu ziskovú maržu, ktorá by mala klesnúť o 4 až 5% do roku 2023, kým SAP nezíska dostatočné úspory z rozsahu. Práve tento presun bol hlavným dôvodom, prečo sa akcie SAP po oznámení manažmentu prepadli o viac ako 30%. Akciám SAP sme sa tiež venovali v našej analýze: 3 dôkazy o tom, že akcie SAP sú podhodnotené.

Dôležité zmeny boli tiež dôvodom, prečo boli štvrťročné výsledky spoločnosti SAP viac sledované ako inokedy, investori totiž očakávali v akom procese sa nachádza spomínaná transformácia.

Prvý kvartál – Q1 2021 v číslach

Treba skonštatovať, že akcionári a investormi môžu byť spokojní. Napriek miernemu medziročnému poklesu výnosov, rýchla adopcia a rast nového cloudového podnikania v rámci portfólia SAP, kde patrí aj spoločnosť Qualtrics vyvolala na medzi členmi manažmentu, ale aj na akciovom trhu optimizmus. Firma sa taktiež pochválila získaním niektorých nových zvučných zákazníkov: Unilever, BioNTech, IKEA, BMW, Yamaha Motor Company, Toshiba, AstraZeneca, Zalando, Deichmann, Google, Bosch Siemens Hausgeräte, Douglas či Peloton.

Celkové výnosy: V prvom štvrťroku 2021 spoločnosť zaznamenala výnosy vo výške 6,35 mld. , čo predstavuje medziročný pokles o -3%.

Výnosy z cloudu: Cloudové tržby sa zvýšili medziročne o +7% na 2,15 mld. €.

Operatívny zisk: Operatívny zisk SAP klesol oproti predchádzajúcemu roku o -21%, z 1,74 mld. € na 0,96 mld. €.

Čistý zisk: Čistý zisk podniku vzrástol o +32%, z 811 mil. € v roku 2020 na 1,07 mld. € v roku 2021. Čistý zisk na akciu (EPS) vzrástol o +29%, z 0,68€ na 0,88€.

Cashflow: Operatívny cashlow sa medziročne zvýšil o +3% z 3,09 mld. € a voľný cashflow o +10% na 2,85 mld. €.

RISE WITH SAP, zdroj obrázku: SAP Blogs

Slovo a výhľad manažmentu

„V našom portfóliu aplikácií zaznamenávame veľmi silný nárast dopytu. A to ešte len začíname. Naša nová ponuka ‚RISE with SAP‘ sa rýchlo stáva masívnym akcelerátorom obchodných transformácií našich zákazníkov s našou platformou uprostred. Spolu s našim jedinečným ekosystémom s viac ako 22 000 partnermi a so silnou inovačnou schopnosťou, sme na dobrej ceste s našou stratégiou zabezpečiť silný rast cloudu,“ uviedol Christian Klein, CEO firmy SAP.

„Prvý štvrťrok 2021 bol z mnhoých pohľadov jedinečný. Zaznamenali sme najvyšší nárast vstupných objednávok v rámci cloudu a softvéru za päť rokov pri dosiahnutí najsilnejšieho non-IFRS operatívneho zisku a a operatívnej marže za dekádu. Voľný cashflow stúpol dvojciferne v porovnaní s rekordným predchádzajúcim rokom. V strednodobom horizonte, urýchlený prechod spoločnosti SAP na cloud zrýchli rast tržieb a výrazne zvýši odolnosť a predvídateľnosť nášho podnikania,“ poznamenal Luka Mocic, finančný riaditeľ nemeckého podniku.

V dôsledku pozitívneho postupu vedenie spoločnosti zvýšilo svoje očakávania na celý rok 2021. Výhľad bol poskytnutý mimo medzinárodných štandardov finančného výkazníctva (Non-IFRS):

UkazovateľSumaZmena
Výnosy z cloudu (mld. €)9,2 – 9,514 – 18%
Výnosy z cloudu & softvéru (mld. €)23,4 – 2,81 – 2%
Operatívny zisk (mld. €)7,8 – 8,2-1% až +6%
Voľný cashflow (mld. €)4,5+
Zdrojové údaje: SAP Earnings Release

Akcie SAP


Akcie SAP sa po pozitívnych výsledkoch dostali na svoje polročné maximum, avšak od svojej najvyššej hodnoty sú stále nižšie o zhruba -17%. Okrem dobrých správ v oblasti transformácie biznisu smerom ku cloudu, investorov mohol tešiť najmä zlepšený výhľad manažmentu, ale aj navrhnuté zvýšenie dividendy. Firma navrhla na fiškálny rok 2020 dividendu vo výške 1,85€ na akciu, čo predstavuje medziročný nárast o 0,27€, resp. o +17%. Dividendu musia ešte schváliť akcionári na nadchádzajúcom valnom zhromaždení, ktoré sa uskutoční 12. mája 2021.

Ďalšie novinky Akcie SAP

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno

Exit mobile version