TOP 8 akcie v roku 2021

Akciové trhy odštartovali rok 2021 výborne, keď akciové indexy prekonávali svoje historicky najvyššie úrovne a svoj vrchol dosiahli v strede februára, odvtedy sa však mnoho akcií prepadlo aj o desiatky percent a ukončilo „zbesilú jazdu“. Výpredaj zažili najmä akcie firiem, ktoré nedávno vstúpili na burzu, resp. akcie technologických spoločností, ktoré zažili obrovské nárasty v predošlých mesiacoch.

Aktuálne môžeme konštatovať, že akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite k dnešnému dňu vzrástli o +4,2%, resp. o +2,5%. Napriek tomu sa na trhu nájde i dostatok podnikov, ktorých akcie výrazné prekonávajú spomínané indexy a svojim investorom priniesli výnos v desiatkach percent. Pozrieme sa na tie najlepšie a najznámejšie z nich.

1. Occidental Petroleum Corporation – 62,33%

Asi málokto by čakala v dnešnej čoraz viac „zelenej“ dobe na prvom mieste ropnú spoločnosť. Occidental je medzinárodná energetická spoločnosť s pôsobením v USA, na Strednom východe, v Afrike a v Latinskej Amerike. Je jedným z vôbec najväčších producentov ropy v USA a napriek tomu, že podnik nesplnil kvartálne očakávania analytikov už tretíkrát v rade, jeho akcie vzrástli o 62,33%. Tento pozitívny vývoj poháňa najmä rast cien ropy ako i odhodlanie manažmentu posilniť súvahu a finančnú stabilitu firmy, zameraním sa na zredukovanie vysokého dlhu.

2. American Arlines Group – 58,34%

Pre letecké spoločnosti bol minulý rok katastrofou, ktorá dosiaľ stále pretrváva, keďže koronavírus ovplyvnil ich podnikanie naplno. Avšak akcie jednej z najväčších aerolínií v USA – American Airlines, ktorá má vo svojej flotile viac ako 800 lietadiel zažívajú aktuálne vysoký nárast. Konkrétne sa v tomto roku vyšplhali už o 58,34% a zdrojom tohto nárastu je špekulácia investorov, ktorý sú optimistickí ohľadom vakcinácie a opätovného rozmachu cestovania.

3. DraftKings54,60%

Spoločnosť zameranú na fantasy športy a online hazardné hry sme spomínali taktiež v našom článku Do týchto 3 firiem, ktoré nedávno vstúpili na burzu investovala Cathie Wood. Online športové stávkovanie je jednou z najväčších oblastí rastu súvisiacej s hazardom a DraftKings má dobrú pozíciu, aby z tohto trendu profitoval. Akciové trhy oceňujú potenciál podniku rýchlym rastom akcií, ktoré stúpli v roku 2021 o ďalších 54,60%.

4.Wayfair – 48,51%

Rýchlo rastúci a populárny, internetový predajca nábytku, spotrebičov a dekorácie sa v tomto zozname umiestnil na 4. mieste. Čo však treba pri akciách Wayfair vypichnúť, že kto využil šancu počas prepadu v marci minulého roka sa môže tešiť extrémnemu zhodnoteniu svojej investície. Akcie firmy sa totiž prepadli až na úroveň $26,25 a dnes sa už obchodujú vo výške $335,36 za akciu. Aj pri kúpe akcií na cene $30 za akciu si investori polepšili desaťnásobne.

5. Ford – 45,96%

Butomobilový výrobca v posledných dekádach mierne zaostával za konkurenciou, čo malo za následok aj prepad cien akcií Fordu, ktoré mali zostupný charakter už od roku 2013. Avšak aktuálne je vedenie spoločnosti pripravené čeliť výzve v podobe elektromobility, čo schvaľujú i akciové trhy. Americký podnik má v pláne stať sa jedným z kľúčových hráčov na poli elektrických a autonómmych vozidiel. Tento krok potvrdzuje i vyhlásenie, že od roku 2030 bude v EÚ vyrábať iba elektromobily či investícia do sľubného start-upu Rivian. V tomto roku sa akcie Ford vyšplhali vyššie o takmer 50%.

Akcie cestovanie
Väčšinu akcií s najlepším výkonom poháňa nádej o zvoľnenie opatrení a návrat k cestovaniu, zdroj obrázku: Visa Travel

6. Expedia – 35,94%

V rebríčku nájdeme sa umiestnila i Expedia – jeden z lídrov na ďalšom ťažko skúšanom trhu, ktorým je cestovanie. Expedia poskytuje v podstate identické služby ako u nás známejší Booking, pričom zahŕňa značky ako: Hotels.com, CarRentals, Trivago či CheapTickets. Podobne ako v prípade American Airlines, investori vidia šancu pri očakávaní opätovného spustenia globálneho cestovania. Od svojej najnižšej hodnoty spred roka sa akcie Expedie zvýšili o takmer 300%.

7. Lyft 35,48%

Lyft poskytuje službu zdieľania jazdy na rovnakom princípe ako Uber či na Slovensku známy Bolt. V USA je na trhu dvojka hneď za svojím známejším konkurentom. 35%-ný nárast cien akcií poháňa opäť optimizmus ohľadom vývoj vo vakcinácií a ustupovaní pandémie v USA, čo by malo mať za následok oživenie dopytu po službách Lyftu.

8. Airbnb – 32,42%

Napriek tomu, že akcie Airbnb vôbec nevyzerajú lacno a to najmä v porovnaní s omnoho väčším Bookingom, zažívajú výrazný vzostup. V roku 2021 sa zvýšili už o 32% a v súvislosti s tým, čo môže byť zdrojom tohto trendu možno znova iba konštatovať, že ide o potenciálne „znovuzrodenie“ cestovania.

xtb
Predchádzajúci článokDo týchto 3 firiem, ktoré nedávno vstúpili na burzu investovala Cathie Wood
Ďalší článokAkcie Coupang debutovali na burze, čo ponúka juhokórejský Amazon?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno