Vzostup Raspberry Pi na londýnskej burze

Raspberry Pi, britský startup vyrábajúci malé jednočipové počítače, zaznamenal výrazný úspech pri svojom debute na londýnskej burze. Akcie spoločnosti boli nacenené na 0,33 EUR za kus a počas ranného obchodovania v utorok stúpli o 31 %, dosahujúc 0,46 EUR za akciu. Tento úspech je pre londýnsku burzu, ktorá sa snaží prilákať technologické firmy, vzácnym víťazstvom.

Firma začala „podmienené obchodovanie“, pričom plné otvorené obchodovanie má začať v piatok. Podmienené obchodovanie známe aj ako „conditional dealing“ je fáza obchodovania, ktorá prebieha pred oficiálnym začiatkom úplného otvoreného obchodovania na burze. Spoločnosť plánuje získať približne 197 miliónov EUR zo svojej počiatočnej verejnej ponuky (IPO). Na základe počiatočnej ceny akcií bola spoločnosť ohodnotená na približne 641,8 milióna EUR.

Ponuka spoločnosti zahŕňa 45,9 milióna bežných akcií predaných väčšinovým akcionárom spoločnosti Raspberry Pi Mid Co Limited, úplne vlastnenou dcérskou spoločnosťou Raspberry Pi Foundation. Ponuka tiež obsahuje 2,13 milióna bežných akcií predaných inými akcionármi a 11,23 milióna novo vydaných akcií. Ak bude dopyt vyšší, opcia na nadmerné pridelenie umožní Raspberry Pi Foundation vydať ďalších 4,6 milióna akcií, čím by sa konečná veľkosť ponuky zvýšila na 211,2 milióna EUR.

CEO spoločnosti, Eben Upton, založil podnik v roku 2012 s cieľom sprístupniť počítačové technológie mladým ľuďom. Jednočipové počítače podniku sú navrhnuté na široké spektrum využitia, od vzdelávania až po priemyselné aplikácie. Hoci spoločnosť pôvodne získala popularitu medzi nadšencami, dnes tvoria 72 % jej predajov priemyselné aplikácie, napríklad vo fabrikách.

Akcie Raspberry Pi vzrástli o 31% pri debute na londýnskej burze
Zdroj: Elektormagazine

V roku 2023 dosiahla firma tržby vo výške 247,4 milióna EUR, čo je nárast o 41 % oproti roku 2022. Medzi významných podporovateľov spoločnosti patria veľké mená v priemysle, ako Arm a Sony. Minulý rok investovala Sony Semiconductor Solutions, dcérska spoločnosť Sony, nezverejnenú sumu do tohto britského startupu.

Význam pre londýnsku burzu

IPO spoločnosti je významným úspechom pre londýnsku burzu, ktorá sa v posledných rokoch stretáva s nedostatkom technologických IPO. Úspech spoločnosti by mohol prilákať ďalšie technologické firmy, ktoré doteraz uprednostňovali iné časti Európy a najmä USA. Napríklad, dizajnér čipov Arm, vlastnený spoločnosťou Softbank, sa minulý rok rozhodol pre IPO v USA.

Londýnska burza je totiž v úpadku. Podľa údajov LSE, počet spoločností kótovaných na hlavnom trhu a juniorskom trhu AIM klesol v roku 2023 o 6 %, čo je najrýchlejšie tempo poklesu zaznamenané za posledné desaťročie. Okrem toho pokles počtu spoločností kótovaných v Londýne sprevádza pokles celkovej hodnoty spoločností kótovaných na trhu. Ku koncu decembra predstavovala celková trhová kapitalizácia spoločností kótovaných na londýnskej burze niečo vyše 3,5 bilióna GBP, čo v porovnaní s koncom roka 2022 predstavuje pokles o 5 % a v porovnaní s hodnotou zaznamenanou na konci roka 2013 pokles o 17 %. O tejto problematike sme Vás informovali začiatkom roka:

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokApple vstupuje do AI éry, akcie na novom maxime
Ďalší článokPsychológia investovania: Ako naše nastavenie a emócie ovplyvňujú investičné výsledky
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno