Akcie Palantir vo výpredaji – manažment predal 2,7 mil. akcií

Vrcholový manažment sa zbavil takmer 3 miliónov akcií spoločnosti ktorú riadia, čo k tomu viedlo?

0
507

Výpredaj akcií – akcie Palantir

Firme Palantir sme sa venovali taktiež v našom článku na začiatku mesiaca, avšak vtedy bola situácia výrazne iná ako dnes. Je bežné, že manažmenty verejne obchodovaných spoločností na burze držia vo svojom majetku značný počet akcií firmy, ktorú riadia. A to z jednoduchého dôvodu – investori a akcionári veria, že určitý počet akcií v rukách vedenia spoločnosti ich motivuje k čo najvyššiemu úsiliu, pretože ak dosiahne spoločnosť dobré výsledky, prejaví sa to taktiež v cenách akcií a v konečnom dôsledku z toho neprofitujú iba akcionári, ale i samotný manažment.

Avšak, ak sa manažment zbavuje akcií podniku, ktorý sami riadia, je to varovný signál pre všetkých potenciálnych investorov, pretože môže naznačovať, že vedenie firmy sa ich zbavilo preto, že im pripadajú príliš drahé, resp. nadhodnotené. Presne to sa stalo v prípade spoločnosti Palantir. Traja najvyšší riaditelia včera oznámili komisii pre cenné papiere a trhy (SEC) predaj 2,7 mil. kusov akcií podniku, pričom tento krok ho dostal na burze pod silný predajný tlak. K predaju došlo tesne po uvoľnení polročného „lock-upu“, ktoré vypustilo do obehu zvyšných 80% akcií.

Stephen Cohen, spoluzakladateľ a riaditeľ spoločnosti sa medzi 18. a 22. februárom zbavil 2 mil. akcií za cenu v rozpätí $25,07 až $30,03 a ostalo mu tak v rukách už iba 203 467 akcií. Mathew Long, hlavný právny zástupca, predal pol milióna akcií a zostalo mu ich takmer 800 tisíc, zatiaľ čo Ryan Taylor, ďalší významný člen manažmentu, predal 218 tisíc akcií a naďalej ich vlastní 1,58 mil. kusov.

xtb
Akcie Palantir
Akcie Palantir, Zdroj obrázku: Bloomberg

Spoločnosť Palantir

Manažment spoločnosti sa rozhodol zbaviť časti svojho podielu vo firme po tom, čo zverejnila kvartálne výsledky, ktoré sa stretli so zmiešanými reakciami investorov a analytikov. Palantir vykázal tržby vo výške 322 mil. dolárov, čo je nárast o 40% oproti minulému roku a cca 20 mil. viac ako sa očakávalo, avšak väčšinu rastu tvorili kontrakty s vládnymi agentúrami. Až 190 mil. dolárov, čo je 85% medziročný nárast a 59%-ný podiel na celkových výnosoch tvorili vládne zákazky. Rast v súkromnom sektore bol iba na úrovni 4%.

Medzitým sa podniku podarilo uzatvoriť dôležité partnerstvá s dôležitými americkými spoločnosťami IBM a MMM. Predajný tím IBM o počte cca 2 500 ľudí by mal ponúkať softvér Palantiru, ktorý je zameraný na analýzu a projekciu dát. Cieľom tejto dohody je „nakopnúť vyšší rast príjmov i v súkromnej sfére. Spoločnosť 3M sa zase rozhodla využiť ich platformu Foundry na digitálnu transformáciu, ktorá bude pomáhať pri budovaní dynamického dodávateľského reťazca umožňujúc reagovať pružne na zmeny v dopyte globálného výrobcu.

Akcie Palantir


Spoločnosť Palantir vstúpila na akciovú burzu v septembri uplynulého roka a odvtedy sa stal veľmi populárnou medzi investormi. Od svojej počiatočnej hodnoty pri uvedení na trh, akcie Palantir vyrástli z $9,50 na najvyššiu cenu $39, čo predstavuje nárast o viac ako 300% v priebehu 4 mesiacov. Aktuálne však zažívajú relatívne veľký prepad, veď od najvyššej hodnoty poklesli až o 31,5%.

Ďalšie novinky

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno