Palantir

Palantir vyvíja softvéry pre vládny sektor ako aj pre súkromnú sféru, ktoré sú zamerané predovšetkým na analýzu dát, pomoc pri vyšetrovaní a boj proti terorizmu. Softvér Gotham predstavuje softvérovú platformu pre úrady v obrannom sektore ako je napr. informačná služba, ktorá umožňuje používateľom identifikovať vzory skryté hlboko v údajoch, od zdrojov spravodajských informácií po správy od dôverných informátorov a zároveň uľahčuje odovzdávanie informácií medzi analytikmi a používateľmi, ktorí plánujú a uskutočňujú reakcie na skutočné hrozby, ktoré boli identifikované v rámci platformy.

Spoločnosť taktiež ponúka platformu Foundry, ktorá transformuje spôsoby fungovania organizácií vytvorením centrálneho operačného systému pre ich dáta a umožňuje jednotlivým používateľom integrovať a analyzovať údaje, ktoré potrebujú, na jednom mieste. Akciám Palantiru sme sa taktiež venovali v našom článku: 3 rastové akcie, ktoré sa prepadli o viac ako 50%.

Analytický výskum

Analytik Carter Copeland z organizácie Melius Research minulý týždeň zverejnil svoj výskum, v ktorom sa venoval práve akciám Palantir, ktorým určil rating „HOLD“ a cenový cieľ $20. Ak by bola skutočne táto cena férová, momentálne sa obchodujú akcie o cca +18,5% drahšie ako je ich skutočná hodnota. Vo výskume Copeland zdôraznil, že nie je softvérovým analytikom, ale zvyčajne zastrešuje skôr obranné a letecké spoločnosti.

Podľa výskumu americký podnik môže „odomknúť ohromné ​​množstvo hodnoty a umožniť nové funkcie, ktoré iné softvérové ​​riešenia často nedokážu replikovať.“ Copeland taktiež vyzdvihuje fakt, že jeho zákazníci zavedením sofvéru získavajú úspory v desiatkach alebo dokonca stovkách miliónov dolárov. Analytik taktiež predpokladá, že vládne podnikanie je „pravdepodobne nepochopené“, keďže príjmy z vládnych agentúr tvorili v minulom roku zhruba 610 miliónov dolárov, čo však radí Palantir medzi malých hráčov na trhu – nepatrí ani medzi 100 najlepších vládnych dodávateľov.

Palantir
Zdroj obrázku: Bloomberg

Copeland však dodáva, že „z hľadiska schopností“ sa spoločnosť zameriava na niektoré z najvyšších priorít Pentagónu. Poznamenal, že armáda je „zahltená dátami“ po viac ako 20 ročnom zbere spravodajských informácií. „Cieľom zhromažďovanie týchto údajov je, aby sa zlepšili schopnosti vojnových bojov a dosiahli viac s menším rozpočtom. Palantir pomáha v tom, aby sa to stalo realitou.“

Analytik uvádza, že momentum získava od roku 2018, kedy bol vyvinutý softvér Foundry aj komerčný obchod, avšak rastie pomalšie ako sa čakalo. Poznamenáva, že manažment v súčasnosti podniká kroky na urýchlenie rastu komerčného biznisu s rozšírenými partnerstvami a väčšou predajnou silou.

Obavy či aktuálny rast spoločnosti ospravedlňuje vysokú cenu akcií

Vo všeobecnosti je ohľadom rastovej budúcnosti spoločnosti optimistický, ale má určité obavy z oceňovania. „Musíte zaznamenávať veľmi vysoké úrovne rastu, aby ste ospravedlnili dnešnú cenu akcií,“ píše vo svojej analýze a dodáva, že „kľúčová bude úspešná expanzia firmy mimo americkej armády a rýchlejší rast získavania nových komerčných zákazníkov v roku 2021“.

Copeland vyjadril taktiež určité obavy z relatívne nízkeho rastu nových zákazníkov. Palantir v poslednom štvrťroku podpísal 21 kontraktov v hodnote viac ako 5 miliónov dolárov a 12 s viac ako 10 miliónov dolárov. Nie je však jasné, koľko z nich sú skutočne noví zákazníci.

V súvislosti s týmito obavami poznamenal, že keďže sa medzi 3. a 4. kvartálom zvýšil celkový počet zákazníkov zo 132 na 139, väčšina spomínaných obchodov bude pravdepodobne pochádzať už od existujúcich klientov. „Nový rast zákazníkov je to, čo bude nakoniec potrebné na potvrdenie komerčného momenta, ktorý chce trh vidieť v dlhodobejšom horizonte. Z tohto hľadiska sú údaje stále zmiešané.“

Na záver dodal: „Stále zostávame optimistickí, pokiaľ ide o potenciál produktov spoločnosti, ale budeme potrebovať viac signálov, aby sme boli viac presvedčení, že rast je pripravený prekonať súčasný konsenzus.“

Ďalšie novinky Akcie Palantir

xtb
xtb
ZDROJBarron´s
Predchádzajúci článokiRobot rozširuje svoj priamy predaj a produktové portfólio
Ďalší článokAkcie Dell prudko poskočili, firma plánuje oddeliť VMware. Čo to znamená pre akcionárov?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno