Pandemický boom na konci?

Netflix včera po uzavretí akciovéhu trhu vykázal kvartálne výsledky za prvý štvrťrok, ktorými však sklamal a investori poslali jeho akcie prudko nadol. Hoci to bol z hľadiska firmy ďalší rekordný kvartál vo výške tržieb i ziskovosti, vývoj nových používateľov výrazne spomalil, čo vyvolalo obavy zo zvyšujúcej sa konkurencie a taktiež či nie je pandemický boom v získavaní nových predplatiteľov u konca. Akcie Netflix

Práve Netflix bola jedna zo spoločností, ktorej šírenie vírusu v podstate prospievalo, keďže ľudia ostávali doma a čoraz viac sa uchyľovali k pozeraniu TV a volili si streamingové platformy. Ako možno vidieť nižšie na grafe, práve v minulom roku firma pridala najviac predplatiteľov v histórií až 36,5 milióna. Akciové trhy preto čakali čo prinesie začiatok tohto roka a zatiaľ je to pre akcionárov Netflixu sklamanie, keďže firma získala iba 3,98 milióna nových platiacich zákazníkov, čo nesplnilo ani očakávania manažmentu, ktorý očakával, že ich získa až 6 miliónov.

Tento nárast predstavuje taktiež jednoznačne najnižší percenutálny prírastok za posledné roky – iba na úrovni 13,6% zatiaľ čo v celom predošlom roku boli štvrťročné prírastky nových predplatiteľov zakaždým vo výške nad 20%. Obavy sa zdá sa potvrdzujú i vďaka predpovedi vedeniu spoločnosti, ktoré predpokladá, že v ďalších 3 mesiacoch Netflix získa iba 1 milión nových zákazníkov, čo predstavuje nárast o 8,1%. Akcie Netflixu

Netflix počet používateľov

Nemalú zásluhu na pomalšom raste môže mať na svedomí aj rozbeh konkurenčných platforiem ako Amazon Prime, HBO Max a najmä Disney+, ktorá rastie šialeným tempom, avšak pozornosť treba venovať aj tomu ako spoločnosť dokáže monetizovať svoju platformu a celkovému hospodáreniu spoločnosti. Z tohto hľadiska bol prvý štvrťrok 2021 pre Netflix rekordný.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2021, spoločnosť zaznamenala výnosy vo výške $7,16 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +24,2% a mierne prekonanie analytických odhadov, ktoré boli na úrovni $7,14 mld.

Operatívny zisk: Operatívny zisk Netflixu stúpol oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka o +105% z $0,96 mld. na $1,96 mld. Operatívna zisková marža sa zvýšila z 16,6% na 27,4%.

Čistý zisk: Čistý zisk podniku vzrástol o +140%, zo $709 mil. na $1,71 mld. v roku 2021. Čistý zisk na akciu (EPS) vzrástol o +139%, z $1,57 na $3,75, zatiaľ čo analytici očakávali EPS na úrovni $2,98.

Voľný Cashflow: Voľný cashlow sa medziročne zvýšil viac ako štvornásobne – zo $162 mil. na $692 mil.

Manažment Netflixu očakáva, že rast nových predplatiteľov sa zrýchli v druhej polovici roku 2021, keď platforma ponúkne fanúšikom návrat veľkých hitov ako Sex Education, The Witcher, La Casa de Papel (aka Money Heist), You či vzrušujúcu ponuku originálnych filmov vrátane finále trilógie The Kissing Booth a rozsiahlych hviezdnych filmov, ako sú napríklad Red Notice (v hlavných úlohách Gal Gadot, Dwayne Johnson a Ryan Reynolds) alebo Don’t Look Up (so všetkým Hviezdne obsadenie vrátane Leonarda DiCapria, Jennifer Lawrence, Cate Blanchett, Timothée Chalamet a Meryl Streep). Netflix sa taktiež plánuje zamerať aj na lokálnu tvorbu a jej poskytnutie na svojej platforme. Akcie Netflix

Akcie Netflix


Akcie Netflixu už cca rok prekračujú na mieste a nezapájajú sa tak do „zbesilých jázd“, ktoré sme mohli vidieť pri niektorých menších technologických spoločnostiach. Ak sa prepad z pre-market obchodovania pretaví taktiež do dnešného hlavného obchodovania, cena za akcie Netflix by mohla poklesnúť niekde na úroveň $470, čo by mohla byť prijateľná a férová cena vzhľadom na ďalší potenciál firmy či zlepšené hospodárenie.

Ďalšie novinky

xtb
Predchádzajúci článokAnalytik odporúča kúpiť akcie YUM!
Ďalší článokZoom sa bráni investovaním $100 miliónov do začínajúcich startupov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno