SAP sa vracia

V januári sme vyjadrili v našej analýze názor, že akcie SAP sú podhodnotené. Wall Street reagovala podľa nášho názoru prehnane, keď akcie SAP z dôvodu plánovaného presunu podnikania softvérového obra z predplatného systému na cloudovú ponuku klesli o viac ako -30%. Táto transformácia biznis modelu vytvára tlak na tržby a zároveň na ziskovú maržu, avšak pokles sa nám vzhľadom na silu podnikania, trhové ocenenie akcií a cloudové možnosti zdal neadekvátny.

Od zverejnenia plánov vedenia spoločnosti firma prekvapovala tým ako rýchlo si jej zákazníci adoptujú program RISE WITH SAP a prekonávala očakávania analytikov z hľadiska výnosov i ziskov. Presvedčivé čísla a sebavedomý manažment presvedčil aj investorov a akcie SAP opäť zaradili rastový mód. Včera pritom akcie podniku poskočili o ďalšie +3% a ukončili obchodovanie nad hranicou 123€, čo predstavuje nárast od výpredaja spred polroka o zhruba +37%.

Včerajší pohyb akcií vyvolala aj aktualizovaná správa rešpektovaného analytika, ktorý vyjadrili svoj pozitívny výhľad ohľadom spoločnosti a stanovili cenový cieľ pre jej akcie.


Optimistickí analytici

Jedným z analytikov, ktorí vyjadrili svoj optimizmus ohľadom akcií SAP je analytik Frederic Boulan zo spoločnosti Bank of America. Boulan zvýšil svoj rating o dva stupne z podpriemerného výkonu na nákup a cenový cieľ akcií zvýšil z 92€ na 150€ za kus, čo je o +22% viac ako je súčasná cena akcií SAP na burze.

Boulan vidí pokrok spoločnosti SAP najmä v hladkom prechode jej zákazníkov na cloudové verzie firemného softvéru. Presun na cloudový systém vychádza nemeckej firme veľmi dobre čo bude taktiež viesť k predvídateľnejšiemu modelovaniu jej budúcich príjmov.

„Migrácia cloudu sa často považuje za negatívum pre softvérové ​​akcie,“ píše Boulan vo svojom výskume. „Ale podľa nášho názoru tento krok je pozitívny pre softvérové ​​spoločnosti, keďže mení objemné a nepredvídateľné výnosy z licencií na opakujúce sa a vyššie výnosy počas celej životnosti klienta.“

Boulan tvrdí, že SAP sa bude do roku 2023 tešiť z dvojciferného rastu príjmov a ziskov. Analytik tiež uviedol, že Bank of America vykonala prieskum u 300 vedúcich IT spoločností, ktoré preukázali „vysokú lojalitu k spoločnosti SAP“, pričom „takmer nikto z nich“ neplánuje spoločnosť opustiť a iba 5% nemá záujem o prechod na cloudový softvér.

Jedným z dôvodov, ktorým Boulan odôvodnil svoj optimizmus je aj ocenenie akcií SAP, ktoré vzhľadom na čísla sa javia výrazne lacnejšie ako konkurencia.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokBudúcnosť práce sa navždy mení, firmy si od toho sľubujú úspory
Ďalší článokNajvýkonnejšie akcie v prvom polroku 2021
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno