Akcie na 10 minút
V tomto podcaste sa venujeme každotýždňovému zhrnutiu najzaujímavejších noviniek, ktoré sa udiali primárne na akciových trhoch (niekedy však prihodíme niečo málo aj o komoditách či dlhopisoch).
Youtube
Spotify
Obsah
Tento týždeň bol nabitý udalosťami, ktoré hýbu svetom financií aj politiky. A ak ste si mysleli, že sa vyhneme Muskovi alebo Trumpovi, sklameme vás, oni nám totiž opäť nedali na výber. Musk si tentokrát zahral na veľkého kupca a ponúkol OpenAI, ktorú kedysi spoluzakladal, gigantických 100 miliárd USD. Sam Altman mu však namiesto vďaky odkázal niečo, čo sa Muska dotkne asi viac než čokoľvek iné, že OpenAI by naopak mohla kúpiť jeho X (bývalý Twitter) za desatinovú cenu.
Aj keď Elon tvrdí, že jeho automobilka bude čoskoro cennejšia ako 5 najväčších firiem sveta dokopy, realita je taká, že akcie Tesly od začiatku roka padli o viac ako 6 %. Ľudia začínajú odmietať Teslu aj kvôli Muskovej politickej rétorike a navyše v robotaxíkoch ho konkurencia už dávno predbehla. Google so svojím Waymo už roky prevádzkuje flotilu autonómnych taxíkov v amerických mestách a Tesla teraz len dobieha rozbehnutý vlak. Dokáže Musk svojím marketingom ešte raz presvedčiť investorov, že „future is here“, alebo je tentokrát pozadu?
Akciové trhy tiež nezažívajú klasický začiatok roka. Zatiaľ čo americké technologické giganty strácajú dych, Európa prepisuje historické rekordy. Paneurópsky index Stoxx Europe 600, nemecký DAX a britský FTSE dosiahli nové maximá, pričom európske akcie tento rok prekonávajú aj legendárny S&P 500. Je toto signál, že sa investorom oplatí otočiť smerom na starý kontinent? A zatiaľ čo v USA sa technologické firmy dusia reguláciami, v Európe sa konečne začína niečo diať, Macron s Ursulou von der Leyen oznámili investície do umelej inteligencie za stovky miliárd eur. Bude z Európy nová technologická veľmoc, alebo je to len ďalší pokus dohnať náskok USA a Číny?
A keď už sme pri Číne, Alibaba je späť v hre. Akcie tejto kedysi hviezdnej spoločnosti vystrelili o 50 % a zdá sa, že investorom opäť chutí čínska e-commerce scéna. Môže za to najmä ich AI model DeepSeek, ktorý už teraz v testoch prekonáva konkurenciu od Mety. Je toto nová kapitola pre Alibabu alebo len dočasné oživenie?
Do toho všetkého vstupujú ešte aj aktivistickí investori – Bill Ackman nalial 2 miliardy dolárov do Uberu a Elliot Investment Management si zobral na mušku ropný gigant BP. Tieto „veľké šelmy“ burzy vidia príležitosti tam, kde ostatní váhajú. A nakoniec. Nestlé, Unilever, Coca-Cola a Pepsi nám pripomenuli, že aj potravinársky sektor vie byť turbulentný. Kým Coca-Cola si udržiava stabilitu, Pepsi stráca podiel na trhu a Nestlé sa po rokoch trápenia možno konečne obracia k lepším zajtrajškom.
Ďalšie podcasty
Chceš kúpiť akcie spomínaných firiem? Môžeš TU.