Vytvorenie novej súťaže

Povedomie o investovaní a obchodovaní sa na Slovensku v poslednom čase relatívne rýchlo šíri a to či už do kryptomien, ETF fondov či akcií, avšak málokto vie, že ľudia môžu investovať taktiež do svojich obľúbených športových klubov. Teda aspoň do tých, ktoré sa obchodujú na akciovej burze. A takými sú futbalové veľkokluby Juventus Turín či Manchester United.

Tieto 2 kluby spolu s ďalšími európskymi obrami vyvolali včera poriadny rozruch, keď oznámili plány na vytvorenie Európskej superligy (ESL), ktorú bude riadiť práve 12 zakladateľských športových klubov. Táto potenciálna zlatá baňa pre jednotlivé tímy vyvolala aj pohyb na akciových burzách, keď akcie Juventusu Turín o +17,5% a akcie Manchesteru United o +8,5%.

O tomto kroku sa hovorilo už dlhé roky a teraz milionárske kluby premenili slová v realitu. Zakladajúcimi členmi ESL budú tímy veľkej šestky Premier League – Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchestru City, Manchestru United a Tottenham a veľkokluby z Talianska a Španielska – AC Miláno, Atletico Madrid, Barcelona, Inter Miláno, Juventus a Real Madrid. Účasť v nej odmietol Bayern Mníchov či Paríž Saint Germain.

Na najzásadnejšiu novinku v európskom futbale za posledné dekády reagovali pozitívne tiež akcie Borussie Dortmund a Ajaxu, ktoré stúpli o +8%, resp. o +2% a to napriek tomu, že by súčasťou novej súťaže byť nemali.

Európska superliga
Najpočetnejšie zastúpenie klubov v ESL bude mať Anglicko, zdroj obrázku: SkySports

Ostrá kritika

Po oznámení vytvorenia európskej superligy sa spustila na zakladajúce kluby spŕška ostrej kritiky, že za týmto krokom stojí iba chamtivosť, pričom to môže mať zdrvujúci dopad na slabšie kluby, ktoré nie sú tak slávne a nemajú toľko finančných prostriedkov. Táto súťaž zvýši rozdiely medzi silnými a slabými klubmi, ale aj ligami a gestu fair-play ukáže doslova prostredník.

Taktiež môže mať zásadný vplyv na fungovanie klasických európskych súťaží Ligy majstrov a Európskej ligy. Negatívne sa vyjadrili odborníci, športovci a dokonca i politici. UEFA reagovala na novinku pohrozením, že zakladajúce kluby novej súťaže nebudú môcť štartovať v ich súťažiach, pričom už v tomto ročníku by mali byť diskvalifikované.

Novú ligu bude financovať investičná stálica z Wall Street – americká banka JP Morgan. Zakladajúce kluby dostanú sumu 3,5 miliárd eur na podporu svojich investičných plánov v oblasti infraštruktúry a na vyrovnanie dopadov pandémie COVID. Financovanie bolo stanovené s úrokovou sadzbou medzi 2% a 3% a stanovené v časovom rámci 23 rokov.

Akcie Juventus Turín a akcie Manchester UnitedĎalšie novinky

xtb
xtb
Predchádzajúci článokTop 3 kryptomenové airdrops pre rok 2021
Ďalší článokBlackRock a Temasek vyhlasujú vojnu uhlíkovej stope
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno