Akcie Google sú v pluse o viac ako 7% po výborných štvrťročných výsledkoch

Prečítajte si najdôležitejšie novinky a čísla z kvartálnych výsledkov

0
429

Spoločnosť Alphabet (Google), ktorej sme sa venovali aj v predchádzajúcich článkoch Facebook vs. Google a taktiež sme informovali o ukončení vývoja vlastných exkluzívnych hier v rámci projektu Stadia, včera po uzavretí americkej burzy zverejnila svoje štvrťročné výsledky, ktorými ukončila rok 2020. Pozitívne výsledky poslali akcie Google v pre-market obchodovaní pohybujú vyššie cca o 7%.

Tieto výsledky patrili medzi tie najočakávanejšie a prišli po oznámeniach ďalších gigantov ako Facebook, Tesla, Amazon, Alibaba či Apple. Google opäť prekonal očakávania analytikov z Wall Street naprieč všetkými dôležitými metrikami a oklepal sa z pomalšieho rastu spôsobeného najmä menším dopytom po reklamných produktoch z dôvodu koronakrízy.

xtb

Kvartálne výsledky

Akcie Google - kvartálne výsledky
Akcie Google – kvartálne výsledky

Za mesiace október až december vzrástli príjmy spoločnosti Alphabet o 23,5% na 56,9 mld. a táto hodnota prekonala očakávania, ktoré boli na úrovni 53,1 mld. dolárov. Zisk na akciu poskočil o viac ako 45% na $22,3, čo taktiež s prehľadom prekonalo analytické predpoklady, ktoré odhadovali EPS vo výške $15,9. Výrazne sa zvýšilo taktiež generovanie voľného cashflowu, ktoré poskočilo o 48% oproti minulému roku na viac ako 17 mld. dolárov.

Z pohľadu jednotlivých segmentov spoločnosti, príjmy z reklamy vzrástli o 21,8% na 46,2 mld. dolárov a zo služby Google Cloud o 46,6% na 3,8 mld. dolárov. Po oznámení viacerí analytici navýšili cenový cieľ pre akcie Google, napr. Scot Devitt zo spoločnosti Stifel Nicolaus na úroveň $2025 z $1700.

Vývoj kľúčových ukozvateľov

Akcie Google
Akcie Google, zdrojové údaje: Q4 Quarterly Earnings Report

Rok 2020 bol pre Alphabet opäť rekordným, keď spoločnosť dokázala získať najvyššie výnosy, zisky i cashflow v histórii. Tržby vzrástli oproti roku 2019 o 13,09%, čistý zisk o 17,30% a cashflow o 38,36%.

„Naše silné výsledky v tomto štvrťroku odrážajú nápomocnosť našich produktov a služieb voči verejnosti a firmám, ako aj zrýchľujúci sa prechod smerom k online a cloudu. Google uspeje vtedy, keď pomôžeme zákazníkom a partnerom uspieť a vidíme v tom príležitosti budovať zmysluplné partnerstvá, keďže podniky čoraz viac pozerajú na digitálnu budúcnosť“, uviedla finančná riaditeľka Google a Alphabet.

Pokračovala: „Náš silný výkon bol poháňaný vyhľadávaním na YouTube, pretože spotrebiteľské a obchodné aktivity sa zotavili zo začiatku roka. Tržby zo služby cloud boli v roku 2020 na úrovni 13,1 mld. dolárov s výrazne rastúcim trendom, na ktorý sa naďalej sústredíme“.

Akcie Google


Investori zareagovali na výsledky, takže akcie Google posielajú vyššie o 7% v pre-market obchodovaní a je teda pravdepodobné, že dnes prvýkrát v histórii prekonajú hranicu $2000. Tie majú momentálne výborné momentum podobne, keď od septembra minulého roku z ceny cca $1430, čo predstavuje cca 40%-ný nárast hodnoty.

Ďalšie iniciatívy

Alphabet okrem produktov z oblasti online reklamy vlastní a investuje do mnohých potenciálnych produktov a služieb, ktoré mu zatiaľ výnosy neprinášajú alebo iba v nevýznamnej výške. Avšak je len otázkou času, kedy sa vývoj týchto iniciatív odzrkadlí na generovaní významnejších príjmov.

Napr. dcérska spoločnosť Waymo je aktuálne jedným zo svetových lídrov v oblasti vývoja autonómnych vozidiel. Práve tento trh, ktorý by podľa spoločnosti Intel mohol mať v roku 2035 hodnotu 800 mld. dolárov je aktuálne horúcou témou a chcú na ňom súťažiť i ďalší technologickí giganti a automobilky Apple, Tesla, Nio, General Motors, Toyota či ďalší, avšak firma Waymo je zatiaľ ďaleko pred nimi, keďže ich vozidlá najazdili už viac ako 25 miliónov kilometrov na verejných cestách a uzavrela tiež spolupráce s podnikmi ako Fiat, Lyft, Avis, Intel či Jaguar Land Rover.

Akcie Google Waymo
Autonómne vozidlo od Waymo, zdroj obrázku: slashgear

Alphabet má vo svojom portfóliu taktiež venture kapitálové spoločnosti CapitalG and GV, prostredníctvom ktorých investovala napr. do Lyftu a Uberu, v ktorých má 5%-ný podiel. Ďalšími prémiovými značkami do ktorých vložili kapitál sú Airbnb, Snapchat, Lyft, Stripe, Zscaler, Duolingo, Cloudflare, Slack či SurveyMonkey. Málokto tiež vie, že Google vlastní 7,5%-ný podiel vo vesmírnej spoločnosti Elona Muska – SpaceX, ktorej hodnota je odhadovaná na viac ako 30 mld. dolárov a rýchlo rastie.

Ďalšie zaujímavosti

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno