Eli Lilly je americká farmaceutická spoločnosť, ktorá sa zameriava na neurovedu, endokrinológiu, onkológiu a imunológiu. Medzi jej hlavné produkty patria lieky na liečbu rakoviny Alimta a Verzenio, Jardiance, Trulicity Humalog a Humulin na liečbu cukrovky a Taltz či Olumiant pre imunológiu. Spoločnosť, ktorá zaznamenala v minulom roku výnosy na úrovni 22 miliárd dolárov a čistý zisk viac ako 8 mld., v piatok predstavila na konferencii dôležitú novinku ohľadom klinického testovania svojej liečby donanemab.

V štúdiu fázy 2, liečba zvaná donanemab, spomalila zlepšila o 32% kognitívne schopnosti klientov Alzheimerovej choroby, uviedla spoločnosť v tlačovej správe. Táto správa poslala nahor akcie samotnej spoločnosti ako aj akcie firmy Biogen, ktorej liek aducanumab je taktiež v pokročilom štádiu testovania.

Cena akcií jednotlivých farmaceutických spoločností vzrástli o 11,74% na úroveň $185,94 čo je najvyššia úroveň v histórii v prípade Eli Lilly a o 5,93% v prípade Biogenu na cenu $267,52. Táto pozitívna správa prišla v súvislosti s každoročnou konferenciou JP Morgan Healthcare Conference, ktorá je známa každoročnými okázalými novinkami zo sveta starostlivosti o zdravie.

Liek od Eli Lilly sa zameriava na beta amyloid, formu povlaku, ktorý sa hromadí v mozgu pacientov s Alzheimerovou chorobou. Odborníci sa však nezhodujú v tom či odstránenie beta amyloidu zlepší klinické výsledky u ľudí s týmto ochorením a tento prístup sa v súčasnosti stále testuje.

V druhej fáze testovania liek donanemab odstránil beta amyloid a pacienti preukázali 32%-né zlepšenie kognitívnych schopností, čo sa meralo na stupnici nazývanej integrovaná stupnica Alzheimerovej choroby. „Výsledok bol štatisticky významný“, uviedla spoločnosťi Eli Lilly. Výkonný riaditeľ Biogenu, Michael Vounatsos taktiež ocenil pozitívne správy svojho konkurenta počas spomínanej konferencie JP Morgan a dodal: „vidíme, že hypotéza ohľadom beta amyloidu je dnes posilnená dátami od ďalšej významnej spoločnosti.

Firma Biogen očakáva verdikt Amerického úradu pre potraviny a liečivá (FDA), ktorý má v marci rozhodnúť o schválení alebo zamietnutí ich vlastného lieku aducanmab na Alzheimerovu chorobu. Treba ešte dodať, že donanemab nie je prvým pokusom spoločnosti o liečbu „Alzheimera“ prostredníctvom beta amyloidu. Predchádzajúci pokus s liekom nazývaným solanezumab zlyhal v roku 2016 a tento neúspech poslal akcie spoločnosti prudko nadol.


Dnes sú akcie farmaceutickej spoločnosti Eli Lilly opäť na svojom maxime a od svojho poklesu v roku 2016 sa tešia nárastu cca 300%.

Ďalšie novinky

xtb
ZDROJInvestors Business Daily
Predchádzajúci článokDoorDash plánuje expandovať do Japonska
Ďalší článokVstup na burzu Affirm Holdings, od dnes bude možné nakupovať akcie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno