Vstup na burzu

Aplikácia na jazykové vzdelávanie Duolingo vstúpila na burzu minulý týždeň v stredu a hneď počas svojho prvého obchodného dňa jej akcie vzrástli o +36%. Spoločnosť so sídlom v Pittsburghu počas IPO predala 5,1 milióna akcií za $102 a získala tak od investorov 521 miliónov dolárov, ktoré plánuje použiť na rozšírenie svojej pôsobnosti a získanie nových zákazníkov. Vysoký dopyt taktiež prekonal očakávania, keďže pôvodne sa rátalo, že akcie sa budú predávať v rozpätí od $85 do $95.

Po zarátaní opcií na akcie zamestnancov a obmedzených akcií získal podnik trhovú hodnotu viac ako 6 miliárd dolárov. Akcie Duolingo sa obchodujú na burze Nasdaq pod symbolom DUOL a verejnou ponukou ju previedli firmy Goldman Sachs a Allen & Co.

Duolingo

Duolingo založili dvaja inžinieri, Luis von Ahn a Severin Hacker, ktorí sa stretli na univerzite Carnegie Mellon, kde bol von Ahn profesorom odboru informatiky a Hacker bol študentom. Aktuálne má už populárna aplikácia asi 40 miliónov mesačne aktívnych používateľov, ktorí majú prístup k výučbe zhruba 40 jazykov vrátane írčiny a havajčiny.

S viac ako 500 miliónmi stiahnutí je aplikácia Duolingo najlepšie zarábajúcou v kategórii vzdelávanie v službách Google Play aj App Store. Firma využíva tradičný model freemium so prémiovou ponukou platieb s názvom Duolingo Plus, čo znamená, že študenti majú základný prístup k určitým kurzom a ponukám a za mesačný poplatok získajú prístup k lepším funkciám. Tieto prémiové služby stoja zákazníkov od $6,67 do $12,99 v závislosti od dĺžky predplatného. Zhruba 17% príjmov podniku tvoria príjmy z reklamy.

Jazyková platforma Duolingo
Jazyková platforma Duolingo, zdroj obrázku: Duolingo

Jazykový startup používa na meranie popularity svojej aplikácie dve metriky, ktoré využívajú taktiež napr. sociálne siete – ide o počet denných používateľov (DAU) a mesačných používateľov (MAU). Počet MAU sa v roku 2020 zvýšil o +34% na 36,7 milióna a v prvom štvrťroku 2021 medziročne o +19% na 39,9 milióna.

Nárast používateľov okrem iného podporila aj pandémia, keď mnohí ľudia mali viac voľného času a vzdelávali sa v oblasti cudzích jazykov. Napriek nárastu počtu používateľov ako aj príjmov, Duolingo generuje vyššie straty. V prvom kvartáli 2021 sa tržby spoločnosti zdvojnásobili na 55 miliónov dolárov, avšak strata stúpla z 2,2 milióna na 13 miliónov dolárov.

Akcie Duolingo


Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokSquare sa dohodol na kúpe Afterpay za 24,5 miliardy eur
Ďalší článokAlibaba napriek regulačným tlakom prekonala očakávania trhu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno