Budú akcie DiDi stiahnuté z burzy? Áno

Pred niekoľkými dňami sme informovali s odkazom na zdroje Bloombergu, že komunistická vláda požiadala vedenie firmy, aby sa stiahli z americkej burzy. Čínsky úrad pre kyberbezpečnosť zodpovedný za bezpečnosť údajov v krajine nariadil podniku, aby vypracoval plán, ktorý by podliehal schváleniu vládou. Predstavitelia spoločnosti sa rozhodli čínskej vláde vyhovieť, dnes to oznámili prostredníctvom firemného konta na sociálnej sieti Weibo.

DiDi Global (Chuxing) po delistovaní svojich akcií z burzy NYSE vstúpi na akciový trh v Hong Kongu. Akcie firmy by tak mali byť konvertované na voľne obchodovateľné akcie na trhu v Hong Kongu po vstupe DiDi na túto burzu. Tam by mohol podnik podľa dostupných informácií debutovať v marci 2021, aj keď reálnejší sa zdá byť termín v lete budúceho roka.

Oznámenie so sebou stiahlo aj ďalšie ceny ďalších čínskych spoločností obchodovaných v USA. V pre-market obchodovaní akcie spoločností Alibaba klesajú o -0,25%, JD.com o -2,44% a Pinduoduo o -2,83%.

Kauza DiDi odštartovala čínsky akciový výpredaj

Mnoho investorov dlho čakalo kým čínska spoločnosť DiDi Chuxing označovaná ako aj čínsky Uber vstúpi na burzu a budú môcť kúpiť jej akcie. Toto čakanie sa skončilo v júni tohto roka, keď v tej dobe 4. najcennejší súkromný startup sveta zažil debut na akciovom trhu NYSE. Akcie DiDi dosiahli 1. júla svoj historické maximum, keď sa vyšplhali na hodnotu $18,01, čo podniku implikovalo trhovú kapitalizáciu vo výške 86,4 miliardy dolárov.

Firma, ktorá aktuálne pôsobí v 15 ázijských štátoch mala zároveň smelé plány s cieľom expandovať do Európy, avšak už pár dní po vstupe na newyorskú burzu bolo všetko inak. Na povrch sa totiž dostali informácie, že spoločnosť je pod drobnohľadom čínskych vládnych vyšetrovateľov z dôvodu, že podnik mal získavať osobné údaje o svojich zákazníkoch nezákonne. Vládne orgány preto navrhli, aby DiDi oneskorila prvú verejnú ponuku akcií kvôli obavám, že americká vláda môže získať prístup k údajom o čínskych občanoch z dokumentov, ktoré musel podnik predložiť v súvislosti so vstupom na burzu.

Manažment však nariadenia neposlúchol a firma vstúpila na americkú burzu. Odozva na seba nenechala dlho čakať a aplikácia DiDi bola o niekoľko týždňov stiahnutá z mobilných obchodov App Store a Google Play. Taktiež bola spoločnosť terčom mnohých vyšetrovaní a pokút. Následne v auguste tamojšie verejné úrady nastavili pravidlá, ktoré zakázali spoločnostiam s veľkým množstvom citlivých spotrebiteľských údajov vstúpiť na burzu v USA.

Prísnejšie regulačné tlaky zo strany čínskych orgánov sa následne dotkli viacero ďalších technologických firiem, ktoré zažívali v posledných rokoch nevídaný rozmach.

Akcie DiDi Chuxing


Asi nikoho neprekvapí, že akcie DiDi Chuxing sa po sérií zlých správ prudko prepadli. Od svojho maxima poklesli už o -55% na aktuálnu cenu $8,01 za kus. V dnešnom pre-market obchodovaní akcie stúpajú o +2,95% na cene $8,02 za akciu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokAkciové trhy klesajú kvôli obavám z nového variantu Covid 19
Ďalší článokBlack Firday na burze? Týchto 70 akcií stratilo viac ako polovicu svojej hodnoty
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno