Akcie CRISPR Therapeutics prudko poklesli po sľubných výsledkoch testovania

Biotechnologická spoločnosť oznámila výsledky testovania svojho lieku CTX 110 na genetickú úpravu buniek. Napriek sľubným výsledkom, akcie firmy, ktorú si obľúbila aj C. Wood, v rozšírenom obchodovaní skokovo poklesli.

0
280

Výsledky testovania a kľúčová štúdia

Spoločnosť CRISPR Therapeutics zameriavajúca sa na úpravu génov s cieľom liečiť závažné ľudské choroby včera oznámila, že plánuje odštartovať kľúčovú štúdiu svojho génovo upraveného lieku proti rakovine po sľubných výsledkoch testov fázy 1. Firma informovala, že testovala 26 pacientov s lymfómom, ktorí dostávali liek s názvom CTX110 najmenej 28 dní. Na liečbu reagovalo 58% z celkového počtu pacientov, pričom v 38% prípadoch bola liečba úplná. To znamená, že pacienti nemali žiadne zistiteľné príznaky rakoviny.

„Sme nadšení, že môžeme zdieľať pozitívne údaje z našej štúdie s názvom Carbon, ktorá ukazuje, že CTX110 by mohol ponúknuť pacientom s veľkými B-bunkovými bunkovými lymfómami okamžite dostupnú terapiu s účinnosťou podobnou autológnej (odvodenej od pacienta) CAR-T terapie,“ uviedol v písomnom vyhlásení generálny riaditeľ Crispr Samarth Kulkarni.

xtb

Na oznámenie výsledkov testovania reagovali akcie CRISPSR Therapeutics najprv miernym nárastom v rozšírenom after-market obchodovaní, avšak nakoniec klesli o -5,5%.

Liečba CTX 110

Švajčiarska biotechnologická spoločnosť sa snaží naučiť imunitný systém hľadať rakovinotvorné bunky tým, že používa darcovské bunky, na ktoré aplikuje svoju technológiu genetickej úpravy (CRISPR). Tieto geneticky upravené bunky následne pacient dostane do tela infúziou. Táto metóda úpravy génov mimo tela pacienta by mala byť jednoduchšia a rýchlejšia na sériovú výrobu, a zároveň menej nákladná pre podnik aj pacientov.

CRISPR študoval svoj liek u pacientov s rakovinou krvi známou ako veľký B-bunkový lymfóm, ktorí v na predchádzajúce liečby buď nereagovali alebo sa im choroba po čase objavila opäť. Títo ľudia predtým v štúdii pozitívne reagovali v 72% prípadoch na liek Yescarta od Gilead Sciences a zhruba polovica pacientov na liek Kymriah od Novartis. Tieto lieky sú vyvinuté terapii CAR-T, avšak nevýhodou tejto metódy sú vedľajšie účinky, keď liečba uvoľňuje cytokíny. Liečba prostredníctvom CTX 110 však tieto problémy nesprevádzajú.

Akcie CRISPR Therapeutics - genetická úprava buniek
Zdroj obrázku: fool.com

Na základe výsledkov CRISPR plánuje štúdiu rozšíriť v prvom štvrťroku 2022, pričom manažment dúfa, že štúdia by mohla poskytnúť dostatok dôkazov na schválenie.

CRISPR Therapeutics

Spoločnosť CRISPR Therapeutics okrem svojho lieku CTX 110 vyvíja taktiež aj terapiu CTX 001 v spolupráci so svojim väčším partnerom Vertex Pharmaceuticals. Cieľom tejto terapie je genetická úprava zameraná na liečbu zriedkavých krvných porúch ako je beta-talasémia a kosáčikovitá choroba. Firmy predpokladajú, že sú na dobrej ceste k tomu, aby liek CTX 001 mohol byť schválený v druhej polovici roka 2023.

Inovatívny biotechnologický podnik oslovil aj jedno z najrešpektovanejších mien poslednej doby – C. Wood. Akcie CRISPR Therapeutics k dnešnému dňu tvoria 18. najväčšie aktívum vo fondoch ARK a ich súčasná trhová hodnota je 766,48 miliónov dolárov.

Akcie CRIPSR Therapeutics


V dnešnom pre-market obchodovaní akcie CRISPR Therapeutics klesajú o -4,96% na $97,5. V tomto roku akcie spoločnosti s poklesom o -33,0% výrazne zaostávajú nielen za širším trhom, ale aj za minuloročným výkonom, keď v roku 2020 akcie CRISPR stúpli o +157,6%.

Analytici sú ohľadom spoločnosti napriek prudkým prepadom, ktoré firma na burze zažíva pomerne optimistickí. K 11. októbru pokrývalo akcie CRISPR 22 analytikov, pričom 15 z nich má stanovené hodnotenie BUY alebo OUTPERFORM. Ich cenový cieľ sa nachádza v rozpätí od $117 do $220 a priemerný cenový cieľ je stanovený na úrovni $160, čo je o +64,1% viac ako je súčasná cena akcií na trhu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno