Dohoda medzi AMD a Meta

Čipový gigant včera oznámil, že spoločnosť Meta si vybrala jeho čipy EPYC, aby pomohli napájať jeho dátové centrá. Akcie AMD reagovali na novinku prudkým rastom a deň ukončili vyššie o +10,14% na cene $150,16 za akciu. To predstavuje ich najväčší nárast za posledných 15 mesiacov.

Ohlásené partnerstvo je pre AMD veľmi dôležité, keďže Meta sa zaviazala, že v blízkej budúcnosti bude investovať do budovania metavesmíru zhruba desať miliárd dolárov ročne. AMD si tak utrhne veľký kus z koláča a táto dohoda zároveň potvrdzuje rastúci podiel na trhu podniku na úkor Intelu, ale potenciálne aj Nvidie. Od tej sa čakalo, že bude hlavným dodávateľom čipov pre dátové centrá v oblasti metaverza.

„Pridanie Meta je určite veľmi významný kúsok,“ povedala generálna riaditeľka AMD Dr. Lisa Su pre Yahoo Finance Live.

AMD na virtuálnom podujatí Accelerated Data Center Premiere včera vysvetlilo, že obe spoločnosti spolupracovali na vývoji vysokovýkonného a energeticky úsporného procesora založeného na procesore EPYC 3. generácie. Toto významné víťazstvo pre AMD sprevádzalo niekoľko ďalších oznámení vrátane niektorých špecifík týkajúcich sa pripravovaných procesorov EPYC s kódovým označením „Genoa“ a „Bergamo“. Podľa slov podniku je dnes Genoa „procesor s najvyšším výkonom na svete pre všeobecné účely“.

Vzostup AMD

Hoci si väčšina z nás vďaka nášmu detstvu vybaví AMD ako výrobcu grafických kariet do počítačov a notebookov, ktorý kvalitou zaostával za kvalitou GeFore od Nvidie, dnes je všetko inak. Spoločnosť patrí medzi najinovatívnejšie na svete a jej portfólio je omnoho pestrejšie, avšak viedla k tomu ťažká cesta. Pred necelými 8 rokmi sa dokonca ocitla na pokraji bankrotu. V roku 2014 sa však do čela dostala súčasná výkonná riaditeľka AMD, Lisa Su a to čo nasleduje sa dá opísať aj ako zázrak.

Lisa Su postavila podnik na nohy a ten dnes postupne získava podiel na trhu naprieč viacerými trhmi, pričom valcuje predovšetkým Intel v odvetvi CPU a čipoch pre dátové centrá. Medzi rokmi 2015 a 2020 stúpli tržby firmy o 144%, z 3,99 miliardy na 9,76 miliardy dolárov a stratu 400 miliónov premenila na zisk 2,06 miliardy dolárov. V tomto roku má podnik navyše nakročené k tomu, aby jeho príjmy presiahli úroveň 16 miliárd a zisk 2,7 miliardy dolárov.

Viac sme sa venovali podnikaniu AMD a Nvidie v našom článku akcie Nvidia vs. AMD, ktoré sú lepšie?

Akcie AMD


Vyššie spomenutý vzostup firmy sa samozrejme pretavil aj do zhodnotenia akcií. Tie stúpli z $2/kus na súčasnú cenu $150,16, čo predstavuje nárast o zhruba +7 400%. Vo výkone pritom ani naďalej nepoľavujú, keď v doterajšom priebehu roka stúpli už o +63,73%, zatiaľ čo index S&P 500 vzrástol o +25,18%.

Napriek výbornému zhodnoteniu, ktoré akcie AMD už dlhodobejšie zažívajú sa nejavia vzhľadom na potenciál príliš draho. Obchodujú sa za 46,5 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 62,2 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF). Pomerne optimistickí ohľadom zajtrajškov spoločnosti sú aj analytici, keď 23 z 40 analytikov má odporučený rating BUY alebou OUTPERFORM, pričom ani jeden z nich nemá určené hodnotenie SELL. Ich priemerný cenový cieľ k 4.11 je na úrovni $140, čo je o o -6,8% menej ako je súčasná cena akcií, avšak tieto cenové ciele nezohľadňujú dopady spomínaného partnerstva s Metou.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAkcie Roblox poskočili o 30% po ďalšom zdvojnásobení tržieb
Ďalší článokDonáškovú službu Wolt kúpi americký DoorDash za viac ako $8 mld.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno