ETF

ETF fondov sú na trhu tisícky a líšia sa desiatkami rôznych investičných stratégií. V predošlých článkoch sme sa venovali fondom zameraným na technológie, obnoviteľné energie, finančné technológie, dividendy, blockchain, biotechnológie či rozvojové trhy. Tieto ETF sa líšila z hľadiska celkovej stratégie a segmentu trhu, avšak priveľmi neriešili trhovú kapitalizáciu.

A čo je to tá trhová kapitalizácia? V jednoduchosti vyjadruje trhovú hodnotu firmy a ráta sa ako počet akcií na trhu krát ich cena na trhu. Podľa výšky kapitalizácie sa akcie a ich spoločnosti rozdeľujú na: Micro cap, Small cap, Medium cap a Large cap. My sa v tomto článku pozrieme na 3 (podľa nás) najlepšie ETF, ktorých cieľom je investovať do rastových akcií so stredne veľkou kapitalizáciou (Mid Cap), čiže do takých akcií, ktorých trhová hodnota je v rozpätí 2 až 10 miliárd dolárov a zároveň majú v sebe rastový potenciál.

Dôvodom prečo sme sa rozhodli pozrieť práve na tieto ETF je fakt, že stredne kapitalizované akcie historicky prinášajú investorom priemerne vyšší výnos ako tie vysoko kapitalizované.

Vanguard Mid-Cap Growth ETF (VOT)

VOT sleduje trhovo vážený index rastových stredne kapitalizovaných spoločností, ktoré sú vyberané organizáciou Center for Research in Security Prices (CRSP). Fondy investuje do spoločností na základe ich historických mier rastu výnosov a ziskov, aktuálnych interných mier rastu a predpokladaných mier budúceho rastu. ETF je pravidelne štvrťročne prehodnocované, skladá sa zo 179 akcií a aktuálne spravuje 10,73 miliardy dolárov.

Investovanie do fondu taktiež ponúka dividendový výnos na úrovni 0,48%, zatiaľ čo miera výdavkov je 0,07%. Na obrázku nižšie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív ETF fondu. Tými najväčšími sú Indexx Laboratories, Microchip, Chipotle, Ampehnol, Digital Realty, Cadence Design, Synpsis, Centene, Iqvia a DocuSign.

ETF fondy zamerané na stredne kapitalizované rastové akcie - Vanguard  Mid-Cap Growth ETF (VOT)
Zdrojové údaje: etf.com

Špecifikom pre nielen toto ETF, ale všetky 3 v tomto článku je fakt, že investuje iba do spoločností, ktoré pochádzajú iba z USA. Najväčšie zastúpenie vo fonde majú akcie z technologického sektora (38,91%), zdravotníctva (16,34%), priemyslu (14,25%), spotrebného trhu (13,86%) a finančného odvetvia (9,62%).

Cena VOT fondu sa v súčasnosti približuje svojej maximálnej úrovni, pričom za posledný rok vzrástla o +59,91%. Za posledných 5 rokov stúpla jeho cena dokonca o +127,78% a za 10 rokov o +238,64%. Ukazovateľ P/E je vo výške 90,77.


MSCI ESG Rating: BBB

SPDR S&P 400 Mid Cap Growth ETF (MDYG)

MDYG sleduje výkon vybraných stredne kapitalizovaných rastových firiem z akciového indexu S&P 400 na základe rastu tržieb, vysokej valuácie a momenta na trhu. Rovnako ako VOT aj tento fond je vážený kvartálne, skladá sa z 228 akcií a spravuje 1,68 miliardy dolárov. ETF ponúka dividendový výnos 0,60% a mieru výdavkov 0,15%. Medzi 10 najväčších akcií vo fonde patria spoločnosti: Bio-techne, Charles River, Fair, Isaac, Cognex, Solaredge Technologies, Williams-Sonoma, Graco, Cree, Masimo a Toro.

 stredne kapitalizované rastové ETF fondy - SPDR S&P 400 Mid Cap Growth ETF (MDYG)
Zdrojové údaje: etf.com

Aj tento ETF fond investuje jedine do firiem pochádzajúcich z USA, avšak ich charakter sa značne líši. ETF sa skladá najväčšmi z podnikov pôsobiacich v priemysle (21,32%), na spotrebiteľskom trhu (20,08%), v zdravotníctve (17,45%), technológiách (15,11%) a financiách (11,46%).

Cena MDYG sa za obdobie jedného roka zvýšila o +70,73%, čím prekonala výkonnosť fondu VOT, avšak za posledných 5 rokov sa zvýšila o +96,5%, čo už je výrazne menej. Za obdobie 10 rokov stúpol o +194,98%. Aktuálna úroveň ukazovateľa P/E je na úrovni 75,08.


MSCI ESG Rating: BBB

iShares Morningstar Mid-Cap Growth ETF (IMCG)

IMCG sleduje akciový index US Mid Growth Index amerických spoločností so strednou kapitalizáciou vybraných na základe ich rastových charakteristík. Ide o pasívne riadený fond, ktorý vyberá akcie na základe metodiky indexu spoločnosti Morningstar. Táto metodika definuje vybrané rastové akcie ako tie s relatívne nadpriemernými historickými a predpokladanými rastmi výnosov, tržieb, vlastného imania a cashflowu. Podkladový index sa rekonštituuje dvakrát ročne a vyvažuje štvrťročne.

ETF, ktoré uzatvára náš zoznam 3 najlepších stredne kapitalizovaných rastových fondov, spravuje 1,52 miliardy dolárov a skladá sa z 323 akcií, čo je najviac v tomto zozname. Investorom ponúka dividendový výnos vo výške 0,01%, pričom ročná miera výdavkov je 0,06%. Spoločnosti Moderna, Roku, CrowdStrike, Cadence Design, IHS Markit, MSCI, Dexcom, Pinterest, Match Group a Marvell Technology sú najväčšími podkladovými aktívami vo fonde.

ETF fondy zamerané na stredne kapitalizované rastové akcie - iShares Morningstar Mid-Cap Growth ETF
Zdrojové údaje: IMCG ETF Report

Zameranie tohto ETF fondu je pravdepodobne najagresívnejšie. Z hľadiska segmentu má najväčšie zastúpenie technologický sektor (40,23%), zdravotníctvo (23,69%), Priemysel (15,86%), spotrebný trh (10,27%) a financie (3,47%).

To, že tento fond je najagresívnejší z týchto troch potvrdzuje vývoj za posledných 10 rokov. Počas tohto obdobia sa cena IMCG zvýšila o +292,94%, čo je najlepší výkon. Aktuálna úroveň ukazovateľa P/E je na úrovni 84,09.


MSCI ESG Rating: A

Výkon jednotlivých fondov fondov:

ETFVOTMDYGICG
1 rok57,44%63,53%68,09%
2 roky52,33%43,62%65,92%
5 rokov124,25%96,50%163,37%
10 rokov238,64%194,98%292,94%

Naše ďalšie články o ETF fondoch:

3 stredne kapitalizované rastové etf fondy

xtb
Predchádzajúci článokTurecká burza kryptomien Vebitcoin zablokovala účty
Ďalší článokTesla zverejnila výsledky za 1. kvartál, toto sú najdôležitejšie čísla a novinky
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno