3 najlepšie juhoamerické akcie na burze s obrovským potenciálom

Pozrite si 3 spoločnosti na latinskom trhu, ktoré ponúkajú skvelé rastové príležitosti

0
584

Latinský trh

Južná Amerika a predovšetkým Brazília patria medzi rozvojové trhy s veľkým potenciálom. Hoci, to sa o nej hovorí už niekoľko dekád a nikdy toto označenie nepotvrdila tak ako napríklad Čína, z ktorej sa stala svetová veľmoc. Brazília je napriek tomu 6. najľudnatejšia krajina sveta s cca 200 miliónmi obyvateľov a celkový latinský trh má viac ako 635 miliónov. Juhoamerické akcie

Príležitosti vytvára najmä fakt, že daný trh nie je ovládaný najväčšími hráčmi ako je napr. Amazon. To dáva šancu niektorým firmám na domácom trhu stať sa úspešnými a prerásť aj do globálneho meradla. My sme sa preto pozreli na 3 juhoamerické spoločnosti a ich akcie, ktoré túto šancu využívajú a drieme v nich aj naďalej veľký rastový potenciál.

xtb

StoneCo

Spoločnosť StoneCo je 10. najhodnotnejšia na burze obchodovaná spoločnosť v Brazílii, ktorá podniká v oblasti finančných technológií. Konkrétne ponúka platformu a riešenia pre digitálne či mobilné platby. Akcie spoločnosti možno nájsť aj v mnohých ETF fondoch zameraných na FinTech akcie, ktorým sme sa venovali tento týždeň v samostatnom článku.

Dôvod prečo môžu byť akcie StoneCo veľkým lákadlom je obrovský potenciál. Viac ako štvrtina zo spomínanej brazílskej populácie nemá vlastný bankový účet a elektronický obchod stále tvorí menej ako 5% z celkového maloobchodného predaja. Rovnako ako v prípade iných rozvojových krajín je iba otázkou času, kedy sa adopcia digitálnych technológií zrýchli a ľudia budú platiť kartami či mobilmi čoraz viac a percento maloobchodného predaja bude rásť. Tento trend je možné badať už v súčasnosti, keď pandémia nútila tisícky firiem presunúť svoj biznis do online sveta.

3 najlepšie juhoamerické akcie - StoneCo
3 najlepšie juhoamerické akcie – StoneCo, zdroj obrázku: J2store.org

Spoločnosť sa z vyššie spomenutých dôvodov tešila výbornému rastu. Medzi rokmi 2016 a 2020, jej výnosy vzrástli z úrovne 50,43 milióna dolárov na 295 miliónov dolárov, čo značí nárast o +485%. V rovnakom období sa sa čistá strata premenila na zisk a to z -36,8 mil. na 161,2 mil. dolárov. Rýchly rast bol v posledných štvrťrokoch utlmený pandémiou, avšak aktuálne sa už vedenie spoločnosti zameriava na získanie čo najvyššieho počtu zákazníkov s cieľom stať sa jednotkou na domácom trhu.

Akcie StoneCo debutovali na americkej burze v októbri 2018 a odvtedy za 2,5 roka stúpli o cca +122% a od svojej najvyššej úrovne spred mesiaca sú v mínuse o takmer -30%.

MercadoLibre

Najcennejší z nášho zoznamu je argentínsky podnik ponúkajúci najväčší e-shop a platobný systém v Latinskej Amerike s trhovou hodnotou 73,55 miliardy dolárov. Spoločnosť pôsobí v 18 krajinách vrátane Brazílie, Mexika, Kolumbie, Čile, Venezuely či Peru, pričom v každej spomenutej krajine je lídrom na trhu. V roku 2020 počet aktívnych používateľov platformy MercadoLibre dosiahol 132,5 milióna, čo predstavuje medziročný nárast o +78,57%.

Obrovská a rýchlo rastúca zákaznícka základňa umožňuje manažmentu pokukovať po nových produktoch a službách ako sú Mercado Credito, Mercado Pago, Mercado Fondo či Mercado Envios. Služba Mercado Pago je platforma zameraná na digitálne transakcie a je jedným z hlavných konkurentov vyššie spomenutej firmy StoneCo.

akcie MercadoLibre
Najlepšie juhoamerické akcie – MercadoLibre, zdroj obrázku: iupana.com

Veľkosť podnikania firmy potvrdzuje i fakt, že cez jej webovú stránku sa v predchádzajúcom roku predalo takmer 720 miliónov produktov v hodnote 20,93 miliardy dolárov (+49,5%). Za obdobie posledných 5 rokov tržby spoločnosti stúpli z 844,4 milióna USD na 3,97 miliardy USD s priemerným ročným rastom +48,74%. Voľný cashflow mal za sledovaný čas ešte lepší trend, keď vzrástol z úrovne 113,3 milióna USD na 935,5 milióna USD.

Akcie MercadoLibre si vďaka výborným výsledkom užívajú skvelú jazdu a svojím investorom ponúkajú vysoké kapitálové výnosy. Iba za posledných 5 rokov akcionári akcie vystrelili o takmer +1200%, pričom len za obdobie jedného roka o viac ako +200%. Aktuálne sú však od svojej najvyššej hodnoty nižšie o takmer -25%. juhoamerickéi akcie

PagSeguro

Rovnako ako prvé 2 spoločnosti aj PagSeguro má svoju stopu v odvetví FinTech. Brazílsky podnik pôsobí v oblasti finančných technológií zameraných na spotrebiteľov, individuálnych podnikateľov, mikroobchodníkov či malé a stredné firmy. Zameriava sa na tieto kľúčové oblasti:

  • Digitálne bankové riešenia
  • Spracovanie platieb
  • Digitálne účty
  • Vydávanie platobných kariet

Firemné služby v súčasnosti využíva až 7 miliónov obchodníkov, pričom medzi mesiac september až december spoločnosť ich získala ďalších 765 tisíc. Podobne ako jej hlavní konkurenti sa manažment snaží uchmatnúť si čo najvyšší podiel na trhu s cieľom profitovať z jeho rastu v budúcich rokoch. Aj z tohto dôvodu vedenie spoločnosti sa rozhodlo kúpiť podiel v podniku Boletoflex, ktorý ponúka online služby „kupuj teraz, zaplať neskôr“ obdobu amerického Affirm Holdings.

3 najlepšie juhoamerické akcie – Pagseguro, zdroj obrázku: Quarterly Presentation

Hoci akcie PagSeguro nie sú tak často skloňované medzi investormi ako akcie MecadoLibre či StoneCo, rastový potenciál ukrývajú taktiež. Na americkej burze debutovali v januári 2018 a za 3 roky stúpli o +63% a aj v tomto prípade zažívajú momentálne relatívne výrazný pokles, keď od svojej maximálnej cenovej úrovne sa nachádzajú nižšie o cca -25%.

Firma sa tešila v rokoch 2016 až 2019 rýchlemu rastu, kedy výnosy stúpli z 326,58 milióna USD na 1,45 miliardy USD, avšak v minulom roku v dôsledku pandémie sa tržby prepadli až o -39,58%. na 874 miliónov USD. Rovnaký vývoj zažil i čistý zisk. Akcionári sa mohli tešiť vysokému rastu, keď zisk na akciu stúpol z $0,12 na $1,05 aby v poslednom roku poklesol na $0,76.

To, že sa PagSeguro vrátilo na ceste k rastu však potvrdzujú údaje z posledných 2 kvartálov, kedy výnosy medziročne stúpli o +41,63%, resp. o +21,08%. najlepšie juhoamerické akcie

Ďalšie zaujímavosti

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno