3 najlepšie ETF fondy so zameraním na zdravotnú starostlivosť

ETF fondy so zameraním na zdravotnú starostlivosť sa tešia dlhodobo vysokej priazni investorov kvôli nadpriemerným výnosom a nízkej volatilite. Tieto 3 sú podľa nás najlepšie v odvetví.

0
701

ETF fondy so zameraním na zdravotnú starostlivosť

Na burze existujú tisícky ETF fondov a každý jeden z nich je jedinečný z hľadiska svojho zloženia. Fondy sa skladajú podľa rôznych charakteristík, pričom investori si môžu vybrať fondy na základe podkladových aktív, investičnej stratégie, trhu, odvetvia či úrovne kapitalizácie. Zloženie mnohých ETF zároveň kombinuje vyššie uvedené charakteristiky, čo robí ponuku fondov ešte väčšou.

My sme v predchádzajúcich článkov prebrali už viacero ETF, pričom tento zoznam je možné si pozrieť na konci tohto článku. V prípade, že neviete čo sú ETF fondy, odporúčame prečítať si tento článok. Tentoraz sa pozrieme na najlepšie ETF fondy so zameraním na zdravotnú starostlivosť, ktoré sa tešia dlhodobo vysokej priazni investorov kvôli historicky nadpriemerným výnosom a nízkej volatilite.

xtb

Vanguard Health Care ETF (VHT)

Fond VTH od firmy Vanguard sleduje index amerických prevažne vysoko kapitalizovaných akcií z rôznych oblastí zdravotnej starostlivosti od segmentu zdravotníckych pomôcok, cez farmaceutické spoločnosti a biotechnológie až po poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. ETF je vyvažované štvrťročne a jeho výhodou je predovšetkým vyváženosť a pokrytie celého zdravotníckeho systému.

Ide o druhý najväčší ETF fond v tomto odvetví, ktorý bol založený už v roku 2004 a dnes spravuje až 16,6 miliardy dolárov. Skladá sa z 455 akcí, pričom investovanie do ETF prináša mieru výdavkov na úrovni iba 0,10%. Vanguard Health Care aktuálne vypláca štvrťročnú dividendu vo výške $0,70, čo pri súčasnej cene akcií ($249,22) predstavuje ročný dividendový výnos na úrovni 1,25%.

ETF fondy so zameraním na zdravotnú starostlivosť - Vanguard Health Care ETF (VHT)
ETF fondy so zameraním na zdravotnú starostlivosť – Vanguard Health Care ETF (VHT)

Na obrázku vyššie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív, ktoré majú súhrnný podiel na celom portfóliu 40,96%, čo možno označiť za vysokú koncentráciu. Vo fonde majú veľké zastúpenie taktiež akcie spoločností Bristol-Myers Squibb, Amgen, Moderna, Intuitive Surgical a CVS Health. ETF investuje výhradne do amerických spoločností a z hľadiska odvetvia majú najväčšie zastúpenie odvetvia: zdravotnícke pomôcky (36,2%), farmaceutiká (31,0%), poskytovanie zdravotnej starostlivosti (17,4%) a biotechnológie (12,5%).

Cena VHT sa v súčasnosti nachádza blízko svojej maximálnej úrovne a v tomto roku svojim výkonom na úrovni +11,6% zatiaľ mierne zaostáva za indexom S&P 500, ktorý stúpol o +16,1%. Za posledných 5 rokov sa investori VHT mohli tešiť z výnosu +90,0% a za 10 rokov z nárastu o +304,25% bez započítania reinvestovanej dividendy. Momentálne sa ETF obchoduje za 28,7 násobok ročného zisku na akciu (P/E).


MSCI ESG Rating: BBB – 4,52 / 10

iShares Global Healthcare ETF (IXJ)

Fond IXJ z dielne BlackRock sleduje index globálnych zdravotníckych firiem z rôznych oblastí tak ako v prípade VHT. Hlavným rozdielom je, že sa zameriava výlučne na spoločnosti s vysokou kapitalizáciou, ktoré však pochádzajú aj krajín mimo USA. ETF fond sa vyvažuje štvrťročne a v porovnaní s VHT nie je taký diverzifikovaný, avšak je viac vyvážený.

iShares Global Healthcare ETF sa skladá zo 119 akcií a k dnešnému dňu spravuje 3,49 miliardy dolárov. Jeho miera výdavkov je na úrovni 0,43%, zatiaľ čo štvrťročná dividenda je vo výške $0,53. Pri súčasnej cene fondu ($84,36) tak ETF ponúka ročný dividendový výnos na úrovni 2,36%.

ETF fondy so zameraním na zdravotnú starostlivosť - iShares Global Healthcare ETF (IXJ)
ETF fondy so zameraním na zdravotnú starostlivosť – iShares Global Healthcare ETF (IXJ)

Na obrázku vyššie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív, ktoré majú súhrnný podiel na celom portfóliu 35,54%, čo možno označiť za pomerne vysokú koncentráciu. Najväčšie zastúpenie z hľadiska segmentu majú firmy pôsobiace v sektore farmaceutiká (45,4%), zdravotnícke pomôcky (31,0%), poskytovatelia zdravotnej starostlivosti (13,5%) a biotechnológie (7,3%).

Cena fondu v septembri rovnako ako cena VHT dosiahla svoju maximálnu úroveň a v momentálne sa nachádza v miernom poklese. Od začiatku tohto roka iShares Global Healthcare ETF vzrástol o +10,20%, čím zatiaľ zaostáva za indexom S&P 500. Za posledných 5 rokov bol výnos fondu na úrovni +68,6% a za 10 rokov o +195,1% bez započítania reinvestovanej dividendy. Momentálne sa ETF obchoduje za 28,86 násobok ročného zisku na akciu (P/E).


MSCI ESG Rating: BBB – 5,02 / 10

iShares U.S. Medical Devices ETF (IHI)

IWN fond sa na rozdiel od vyššie spomínaných ETF zameriava iba na spoločnosti z jedného odvetvia zdravotnej starostlivosti – na amerických výrobcov a distribútorov zdravotníckych pomôcok. Ide teda o špecializovaný sektorový fond, ktorého zloženie sa skladá z akcií firiem, ktoré vyvíjajú a vyrábajú technologicky pokročilé zdravotné prístroje a pomôcky ako kardiostimulátory, röntgenové prístroje, MRI či CT. ETF je vyvažované štvrťročne.

iShares U.S. Medical Devices ETF sa skladá z 68 akcií a má pod správou 8,8 miliardy dolárov, čo z neho robí 6. najväčší ETF fond v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti. Jeho miera výdavkov je 0,41% a investorom taktiež vypláca štvrťročnú dividendu $0,03 na akciu, čo predstavuje pri aktuálnej cene $63,38 ročný dividendový výnos vo výške 0,24%.

 ETF fondy so zameraním na zdravotnú starostlivosť - iShares U.S. Medical Devices ETF (IHI)
ETF fondy so zameraním na zdravotnú starostlivosť – iShares U.S. Medical Devices ETF (IHI)

Na obrázku vyššie je zobrazených 10 najväčších podkladových aktív, ktoré majú súhrnný podiel na celom portfóliu až 70,71%, čo ide o mimoriadne vysoké číslo. Nevýhodou ETF je teda nižšia diverzifikácia a vysoká koncentrácia v top podieloch, avšak historicky je práve tento ETF fond najvýnosnejší.

Aj v tomto prípade sa cena nami skúmaného fondu nachádza na svojom historickom maxime, pričom v tomto roku sa zvýšila už o +16,2%, čo je v podstate identický výkon ako má index S&P 500. Za posledných 5 rokov bol výnos ETF na úrovni +165,10% a za 10 rokov dokonca +487,21% bez započítania reinvestovanej dividendy. Momentálne sa ETF obchoduje za 47,53 násobok ročného zisku na akciu (P/E).


MSCI ESG Rating: BBB – 4,57 / 10

Porovnanie výkonnosti fondov

ETFVHTIXJIHIS&P 500
YTD11,6%10,2%16,2%16,1%
5 rokov90,0%68,6%165,1%102,7%
10 rokov304,3%195,1%487,2%236,8%
15 rokov357,7%202,8%711,9%240,9%
zdrojové údaje: Finance Yahoo

Naše ďalšie články o ETF fondoch

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno